ÇEBİ O İDDİALARA YANIT VERDİ

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, Veteriner Hekimleri Odası’nın suçlamalarına yönelik olarak açıklamalarda bulundu.

ÇEBİ O İDDİALARA YANIT VERDİ

Çebi, Manisa’da bulunan Veteriner Hekim Muayenehane, Poliklinik, Hayvan Hastanesi ve Veteriner Tıbbi Ürün satan Eczanelere yönelik, Veteriner Tıbbi Ürün Denetimlerinin 5996 sayılı kanun kapsamında devam edeceğini belirterek, “Veteriner tıbbi ürünlere ilişkin olarak aranacak hususlar, 5996 sayılı kanunda ve 24 Aralık 2011 tarih ve 28152 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Veteriner Tıbbi Ürünler Hakkında Yönetmelikte açıkça ifade edilmekte ve 4 yıldır da uygulanmaktadır. Bu kapsamda Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olarak mevzuat çerçevesinde denetimlerimiz yapılmaktadır. Fakat meslek odaları tarafından basına yapılan açıklamada mevzuata ilişkin bilgilendirme yapılmadığı hususu yer almaktadır. Bu açıklama tamamen yanlış bilgilendirmeye dayanmaktadır. 2014 yılı temmuz ayı içerisinde oda yönetiminin talebi doğrultusunda ilimizde görevli Resmi Veteriner Hekimler tarafından, oda yönetimine ve yine oda yönetiminin kendilerini daveti üzerine Yunus Emre ve Şehzadeler İlçelerimiz sınırlarında çalışan serbest Veteriner Hekimlere bir bilgilendirme toplantısı yapılmıştır. Bu bilgilendirme toplantısının hemen sonrasında oda yönetimi bu bilgilendirmeyi diğer ilçelerde faaliyet gösteren serbest Veteriner Hekimlere aktarabilmek adına bir bilgilendirme kitapçığı bastırarak üyelerine dağıtmış ve çeşitli ilçelerde serbest çalışan Veteriner Hekimlerin katıldığı toplantılar düzenlemiştir. Bunun yanı sıra 21 Ekim 2014 tarihinde 17 İlçe Müdürlüğümüz tarafından birer Resmi Veteriner Hekimin katılımı ile denetleme faaliyetlerinin nasıl gerçekleştirileceğine yönelik olarak bir eğitim düzenlenmiş ve düzenlenen eğitimden sonra tüm ilçelerin kendi sınırları içerisinde faaliyet gösteren Veteriner Hekimleri konu hakkında bilgilendirmesi istenilmiştir” dedi.

Veteriner Tıbbi Ürün Denetimlerine, Veteriner Muayenehane, Poliklinik, Hayvan Hastanesi ve Veteriner Tıbbi Ürün satan Eczaneleri de kapsayacak şekilde aynı titizlikle devam edileceğini de sözlerine ekleyen Çebi, “Belirttiğimiz üzere 4 yıldır yürürlükte olan Veteriner Tıbbi Ürün Denetimleri, günümüzde sağlıklı beslenmenin temel taşı olan hayvansal gıda üretimi esnasında kullanılan ilaçların kontrol edilmesini temel almakta ve buna bağlı olarak da insan sağlığının korunmasını hedeflemektedir. Hangi ilacın hangi hayvanda kullanıldığının takip edilebilmesi ve hayvan sağlığının korunmasında uygulanan aşıların gerçekten çalışabilmesi için olmazsa olmaz olan soğuk zincirin korunup korunmadığının tespitini kapsayan Veteriner Tıbbi Ürün Denetimlerine İl Müdürlüğümüzde görev alan Resmi Veteriner Hekimlerimiz tarafından devam edilecektir” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.