CBÜ’LÜ MÜHENDİSLER DÜNYAYA AÇILIYOR

CBÜ Mühendislik Fakültesi MÜDEK tarafından 2017 yılına kadar akredite edildi.

CBÜ’LÜ MÜHENDİSLER DÜNYAYA AÇILIYOR

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin 2014-2015 değerlendirme döneminde MÜDEK Mühendislik Eğitim Programları Akreditasyon Kurulu (MAK) tarafından değerlendirmesi yapılan Gıda Mühendisliği Örgün Öğretim ve İkinci Öğretim, İnşaat Mühendisliği Örgün Öğretim ve İkinci Öğretim, Makine Mühendisliği Örgün Öğretim ve İkinci Öğretimden oluşan 6 mühendislik lisans programı, 1 Mayıs 2015 tarihinden itibaren 30 Eylül 2017 tarihine kadar geçerli olmak üzere 2 yıl süreyle akredite edildi. Bu programlara ayrıca, 1 Mayıs 2015 tarihinden 30 Eylül 2017 tarihine kadar geçerli olmak üzere 2 yıl süreyle “EUR-ACE Etiketi” verildi.

CBÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Enver ATİK konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “MÜDEK, 17 Kasım 2006'dan beri Avrupa Mühendislik Eğitimi Akreditasyon Ağı (ENAEE - European Network for Accreditation of Engineering Education) asil üyesidir. MÜDEK 15 Haziran 2011 tarihinden itibaren International Engineering Alliance (IEA) şemsiyesi altındaki çok taraflı akreditasyon tanıma anlaşması Washington Accord'un imzacısı (tam üyesi) olmaya hak kazanmıştır. EUR-ACE, mühendislik eğitim programları akreditasyonu için belirli standartları barındıran bir standartlar kümesidir. Bu eğitim standartlarına ulaşan mühendislik programlarına bu etiket verilmektedir. 2009 yılında MÜDEK, Avrupa Mühendislik Eğitimi Akreditasyon Ağı tarafından akredite edeceği mühendislik programlarına EUR-ACE etiketi vermek için yetkilendirilmiştir. Avrupa’da bu konuda yetkilendirilen yedinci ajanstır. EUR-ACE Etiketinin Mühendislik öğrencileri ve mezunları için faydalarını şöyle sıralamak mümkündür: EUR-ACE ® etiketi ile mühendislik programları, hem Avrupa standartlarına hem de uluslararası yüksek standartlara sahip olduklarını belgelerler, böylece Avrupalı işverenler tarafından tanınmaları da güvence altına alınmış olur. EUR-ACE ® diğer Yükseköğretim Kurumlarına yapılan master ve doktora programlarına başvuruları kolaylaştırır. Mühendislik mesleğinin düzenlendiği ülkelerde EUR-ACE ® etiketli programlar kayıtlı veya yeminli mühendis olmak için gerekli olan eğitim gereksinimlerini karşılamaktadır. Mesleki yeterlilik tanınması üzerine, AB Direktifi tarafından teşvik olarak, EUR-ACE ® etiketli bölümlerin lisansüstü hareketliliği kolaylaştırılmıştır. EUR-ACE ® FEANI (European Federation of Natinonal Engineering Assosication) tarafından profesyonel kart gibi teşvik edilen bir eğitim standardıdır. EUR-ACE ® etiketli programlar FEANI’nin EurIng başlıklı eğitim gereksinimleri listelerinde otomatik olarak yer almaktadır” diye konuştu.

Rektör Prof. Dr. A. Kemal ÇELEBİ ise, “Üniversitemizin eğitim kalitesinin uluslararası standartlarda olduğunun belgelenmesi gurur vericidir. Mezunlarımızın Avrupalı işverenler tarafından tanınmaları güvence altına alındı, yurt dışındaki master ve doktora programlarına başvuruları da kolaylaştı. Üniversitemizin eğitim kalitesini her alanda daha da artırmak için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.