CBÜ’DE ÖNCELİK KALİTE

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi, üniversitenin fiziki altyapısının yetersiz olduğunu ifade ederek, yeni bir fakülte kurma düşüncesinde olmadıklarını belirtti. Çelebi ayrıca, Uncubozköy Sağlık Kampüsü’nün sağ tarafında bulunan 4 dönüm araziyi 6,5 milyon TL’ye kamulaştırdıklarını kaydetti.

CBÜ’DE ÖNCELİK KALİTE

HABER:BERFİN ADICAN

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi, basın mensuplarıyla sabah kahvaltısında bir araya geldi. Manisa CBÜ Muradiye Kampüsü’nde düzenlenen kahvaltıda Rektör Çelebi, üniversitenin işleyişi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

BÜTÇE ARTTI

Çelebi, göreve geldiği 3 aylık süreç içerisinde yaptıkları çalışmaları anlatarak, “Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Türk üniversiteleri arasındaki saygın yerini alacaktır. CBÜ 10 fakülte, 5 yüksekokulu, 15 meslek okulu, 3 enstitü, 19 araştırma merkezi ve 1 araştırma uygulama hastanesi olmak üzere toplam 39 birim ile eğitim ve öğretime devam etmektedir. 2014 yılında üniversitenin 192 milyon 425 bin TL’ydi. 2015 yılında bütçemiz 209 milyon 244 bin TL’ye çıktı.” dedi.

HASTANENİN 45 MİLYON TL BORCU VAR

Rektör Çelebi, Hafsa Sultan Hastanesi’nin 45 milyon TL borcu olduğunu kaydetti. Çelebi, “Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi’nin halen geçen dönemden devredilen borcu 45 milyon TL’dir. Bu borçlar sadece üniversite ya da hastane yönetiminin suçu değil. Bir suçlu aramıyoruz. Bu borcun içerisinde ilaç masrafları da var. Tasarruf edilebilinecek her kalem gözden geçiriliyor. Gerekli önlemleri almaya başladık.” diye konuştu.

6,5 MİLYON TL’YE 4 DÖNÜM ARAZİ KAMULAŞTIRILDI

Çelebi, “Uncubozköy Sağlık Kampüsü girişinin sağ tarafındaki yaklaşık 4 dönüm büyüklüğündeki arsa, kıt kaynaklara rağmen kamulaştırılarak Tıp Fakültesi ve Hafsa Sultan Hastanesi alanına dahil edildi. Eğer bu arazi daha önce kamulaştırılsaydı, ödeyeceğimiz bedel çok az olacaktı. Ama ileride bu kamulaştırma bedeli daha da artabilirdi. Bu yüzden önlemimizi aldık.” dedi.

ÖNCELİK KALİTE

Kemal Çelebi, üniversite için niteliğin daha önemli olduğunu düşündüğünü söyleyerek, “Üniversitemizin altyapı sorunları var. Öncelikle bunları halletmemiz gerekiyor. Bizimle aynı dönemde kurulan üniversitelerle kendimizi kıyasladığımızda eksikliklerimizin olduğunu görüyoruz. Bunun için kimseyi suçlamıyor, itham etmiyoruz. Bu hepimizin suçu. Bunda Kemal Çelebi’nin de payı var. Biz bu sorunların çözümü için göreve geldik. Biz de Hukuk Fakültesi, İletişim Fakültesi açabiliriz. Peki bu Türkiye için önemli mi? Türkiye’nin bu fakültelere ihtiyacı var mı? Daha önce böyle düşüncesizce hareketler yapıldığı için diplomalı işsiz sayımız her geçen gün artıyor. Bizim için önemli olan nicelik değil, nitelik. Önemli olan kurumsal kimliğimiz ve kalitemizdir. Biz bunun için çalışacağız.” şeklinde konuştu.

İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ TAŞINIYOR

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Kemal Çelebi, fakülteleri ve üniversitenin idari kadrosunu Muradiye Kampüsü’ne taşımak istediklerini kaydetti. Çelebi, yakın zamanda Uncubozköy Kampüsü’nde bulunan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ni Muradiye Kampüsü’ne taşıyacaklarının altını çizdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.