CBÜ'DE HEDEF ORGAN NAKLİ AMA...

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Hafsa Sultan Hastanesi mevcut durumu hakkında değerlendirmelerde bulundu. Organ nakli konusunda ön çalışmaların yapıldığını söyleyen Rektör Çelebi, hem yetişmiş personel ihtiyacı hem de fiziki şartların yetersizliğinden dolayı ilerleme kaydedilemediğini fakat bu eksikliklerin giderilmesiyle Üniversitenin başarılı olacağını söyledi.

CBÜ'DE HEDEF ORGAN NAKLİ AMA...

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Yönetimi olarak üniversitenin tamamında, özellikle de Hafsa Sultan Hastanesi’nde ciddi çalışmalar yaptıklarından söz eden Rektör Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, devam eden projelerin tamamlanmasıyla üniversitenin çok güçlü bir çehreye sahip olacağını belirtti. Yönetim olarak 2014 Aralık ayı itibari ile göreve başladıklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. A. Kemal Çelebi sözlerine şöyle devam etti: “Hastanemiz ile ilgili olarak önceki dönemlerden süregelen ve belli bir aşamaya gelmiş projelerin biran evvel tamamlanması yönünde büyük bir çaba gösteriyoruz. Bu konuda önceliğimiz, Hastanemiz Radyasyon Onkolojisi Birimi ile Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahisi Birimlerini içeren ek binanın hizmete açılması yönündedir. Bina inşaatında karşılaşılan sorunlar her ne kadar süreci uzatmış olsa da birkaç ay içerisinde milletimizin hizmetine açılabileceğini öngörmekteyiz. Üniversite Yönetimi olarak Hafsa Sultan Hastanesi’nde önemli bir eksik olarak gördüğümüz Kemik İliği Nakil Merkezi’nin gerekli fiziki alt yapı çalışmaları tamamlanmış, personel ihtiyacı giderilerek hizmete açılması sağlanmıştır. 

Aynı süre zarfında Organ Transplantasyonu ile ilgili ön çalışmalar yapılmış fakat hem yetişmiş personel ihtiyacı hem de fiziki şartların yetersizliğinden dolayı ayrı bir birim ihtiyacının doğması, multidisipliner yaklaşım sağlayabilecek ilgili branşlardaki hekim desteğinin de yeterli olmaması sebebiyle maalesef ilerleme kaydedilememiştir. Organ Transplantasyonu başarısı bir ekip çalışmasına bağlı bulunduğundan, öncelikle bu konudaki eksikliklerin giderilmesi gerektiği düşünülmektedir. Tüm bu sorunlar göz önüne alındığında, Üniversite hastanelerinin mevcut ekonomik sıkıntıları da düşünüldüğünde, bu projelerin çok yakın vadede kolayca çözümlenebilmesi pek de mümkün görünmemektedir. Ancak bizler Celal Bayar Üniversitesi Yönetimi olarak, Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanmış ‘01.02.2012 tarih ve 28191 sayılı Organ ve Doku Nakli Hizmetleri Yönetmeliği’ ve ‘Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü 28.05.2008 tarih ve 19734 sayılı Organ Nakli Merkezleri Yönergesi’ doğrultusunda, oluşan ya da oluşabilecek tüm eksiklik ve sıkıntıların bir an önce giderilmesi, düşünülen bu projelerin hayata geçirilmesi konusunda kararlılığımızı sürdürmekteyiz. İnanıyorum ki; mevcut sıkıntıların çözümlenip projelerin pozitif anlamda neticelendirilmesi ile Hafsa Sultan Hastanesi, öncelikle Manisa’mıza, Ege Bölgesine ve Ülkemize tüm branşlarıyla kusursuz hizmet sağlayan, tam donanımlı bir hastane hüviyetine kavuşacaktır” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.