CBÜ VAKFINA YENİ YÖNETİM

Celal Bayar Üniversitesi Yükseköğrenim Vakfı yeni yönetim kurulu, 19 Mart 2015 tarihinde yapılan genel kurul toplantısında gerçekleştirilen seçimle belirlendi.

CBÜ VAKFINA YENİ YÖNETİM

Toplantının açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Celal Bayar Üniversitesi’nin 1992 yılında kurulmasının hemen akabinde Üniversite Vakfının kuruluşunun da gerçekleştiğini belirterek, “Üniversitemiz beraber kurulduğu üniversitelerle birlikte, elbette belli bir ilerleme ve gelişme kaydetti. Ancak, aynı yıl kurulduğumuz üniversitelerle üniversitemizi kıyasladığımızda, özellikle fiziki anlamda istediğimiz noktada olamadığımızı görüyoruz. Bu durumun hem üniversitemizle hem de şehirle ilgili nedenleri var. Celal Bayar Üniversitesi’nin Manisa ile buluşması vakıf üzerinden gerçekleşecek. Biz bunu tam olarak sağlayabildik mi diye soracak olursak, ne yazık ki olumlu cevap veremeyiz” diye konuştu.

Vakfın kuruluşundan itibaren görev almış ve emeği geçmiş herkese teşekkür eden Prof. Çelebi, “Özellikle de vakfımızın son iki dönemde ivme kazanmasında ağırlığını hissettiren; tüm Manisa’nın sevdiği, saydığı Zafer Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Çünkü vakfımız sözünü ettiğim süre içinde üniversiteye katkı sunmak noktasında büyük bir atılım içinde oldu “dedi.

Üniversiteyi marka haline getirmek için, vakıf bünyesinde ilk ve orta öğrenim kurumları açılacak

Üniversite olarak, devletin sunduğu kaynaklarla yatırımları gerçekleştirdiklerini, ancak bunun yeterli olmadığını dile getiren Çelebi, “Şehrimizin üniversitesine daha fazla sahip çıkması gerekiyor. Diğer şehirlerdeki üniversitelere baktığımızda, şehirlerin önde gelen sanayicilerinin ve ileri gelenlerinin üniversitelere çok ciddi katkılar sağladığını görüyoruz. Manisa’da bunun olmadığını söylemiyorum ama bunu daha yukarılara taşımak zorundayız. Tabii ki biz de özeleştiri yapmak durumundayız. Bu şehrin üniversitesi olduğumuzu Manisa’ya tam olarak gösteremedik, bu bizim sorumluluğumuz. Biz şehre ulaşmalı, dokunmalıydık. Bu özeleştirileri hep birlikte, daha geniş kapsamlı olarak yapmalıyız. Genel kurula gösterilen ilgi ve katılım, Manisa’nın üniversitesine sahip çıkacağını gösteriyor. Bu noktadan sonra üniversitemizi şehrimizle buluşturacağız. Vakfın özellikle şehirdeki kaynakları harekete geçirme noktasında daha çok çalışacağını düşünüyorum. Vakfımızla birlikte gerçekleştirmeyi planladığımız projeler var. Bunlardan biri, üniversitemizi bir marka haline getirmek için, vakıf bünyesinde ilk ve orta öğrenim kurumlarının açılması. Üniversitemizi vakfımız vasıtasıyla inşallah çok daha ileri noktalara taşıyacağız. Ben bundan eminim” diye konuştu.

Vakıf Başkanı Zafer Ünal, yaptıkları çalışmaları özetleyerek; özellikle öğrencilere düzenli olarak burs verilmesi noktasında başarılı olduklarını dile getirdi.

Yeni Vakıf Başkanı Rıza Akçalı

Genel kurulda yapılan seçim sonucunda Celal Bayar Üniversitesi Yükseköğrenim Vakfının yeni başkanı eski Çevre Bakanı Rıza Akçalı oldu. Yönetim kurulu üyeliklerine Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Azmi Açıkdil, Tezcan Ödemiş, Prof. Dr. Ramazan Gökbunar ve Doç. Dr. Ahmet Ataç; Denetim Kuruluna ise Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık ÖzkasaP ve Prof. Dr. Mehmet Ali Yurdusev getirildi.

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, “Seçimin hayırlı olmasını diliyor; herkesin Üniversite Vakfına katkıda bulunmasını rica ediyorum.”

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş seçim sonucunda yaptığı konuşmada, “Görebildiğimiz kadarıyla toplantıya Manisa’nın her kesiminden katılım var. Güzel bir ortam ve beraberlik oluşmuş. İnşallah bundan sonra daha da güzel şeyler yapılır. Sayın Bakanımız vakıfımızın yönetim kurulu başkanı oldu. Çok önemli birikimleri ve tecrübeleri var. Milletvekilliği ve Bakanlık yapmış bir ismin başkanlığını yaptığı bir üniversite vakfı bir başka olacaktır. Kendilerini tebrik ediyor ve başarılar diliyorum. Manisa’da çok büyük potansiyel, yapılacak büyük ve önemli işler var. Tanıdığım kadarıyla Manisa insanını çok sevdim. Çok değişik illerde görev yaptığımız için, yaşayanlar arasında kıyaslama yapma imkânımız da oluyor. Bu kıyaslamayı yaptığımızda, Manisa her açıdan çok önde bir halka sahip. Doğrusu Manisa’nın kapasitesini, imkânlarını ve potansiyelini gördüğümde heyecanlanıyorum.  Burada hem bizim, hem de belediyemizin yapacakları var.  Bizim en büyük sorunumuz plansız yerleşimler, plansız kentleşme idi. Fakat şimdi tek elden, tek kontrol ile 17 ilçeyi; merkeziyle, kırsalıyla planlama ve yönetme imkânı geldi. Herkesin fikirlerini beyan etmesini istiyoruz ki şehirler doğru karalar alıp, kendilerini geleceğe taşısınlar. Biraz önce faaliyet raporu okundu. Rakamlara, üniversitenin yapılanmasına, okullarımızın durumuna, hayırseverlerin katkılarına bakıyorum ve maalesef Manisa’nın fotoğrafının bu olmadığını görüyorum. Umarım sizlerin de bizlerin de umutları ve beklentileri gerçekleşir. Üniversitemizin yönetimi yeni, onları tekrar tebrik ediyor, başarılar diliyorum. Seçimin hayırlı olmasını diliyor ve herkesin Üniversite Vakfına katkıda bulunmasını rica ediyorum” diye konuştu.

Yeni Vakıf Başkanı Rıza Akçalı ise, “Valiliğimiz, Belediyelerimiz, Rektörlüğümüz ve sivil toplum kuruluşlarımızın katkıları ile bu görevi yerine getireceğiz. Vakfımızı hep birlikte ileriye taşıyacağız. Temel sorun, üniversite Manisa buluşmasıdır. Bugüne kadar bu başarılamamıştır. Her iki taraf da kendinde hata aramalıdır. Üniversitemiz ve Manisa’mız için hayırlı olsun” dedi.

 

 

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.