CBÜ, TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK SORUNUNA ÇÖZÜM ÜRETECEK

Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ), ülkemizin son yıllardaki önemli bir sorununun çözümüne katkı sağlamak üzere harekete geçti. Komşu ülkelerde yaşanan belirsizlikler ve iç savaşlar sonucu aşırı derece göç alan Türkiye’nin göç sorununa akademik çözümler getirmesi planlanan Nüfus ve Göç Araştırma ve Uygulama Merkezi (NÜGAM)’nin kurulması için CBÜ Senatosunca onaylanarak YÖK’e gönderildi.

CBÜ, TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK SORUNUNA ÇÖZÜM ÜRETECEK


Komşu ülkelerdeki belirsizlik ve savaş ortamının, Türkiye’ye ciddi bir göç dalgası ile sonuçlanmasının ardından bu problemin tespiti ve akademik çözüm önerilerinin getirilmesinin son derece önem taşıdığını belirten CBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli, bu amaçla kurulan CBÜ Nüfus ve Göç Araştırma ve Uygulama Merkezi (NÜGAM), Üniversite Senatosu'nca onaylanarak YÖK'e gönderildiğini belirtti. Kurulması için YÖK’e gönderilen Sosyal Hizmetler Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi (SAUM), Nüfus ve Göç Araştırma ve Uygulama Merkezi (NÜGAM)’la birlikte, Celal Bayar Üniversitesi araştırma merkezlerinin sayısı 23’e çıkacak.
NÜGAM’ın, Türkiye ve yurtdışında nüfus, nüfus yapısı, nüfus hareketleri, nüfus değişimi, göç, göçmenler, mülteciler, diğer hareketli gruplar ve bunlarla bağlantılı ekonomik, demografik, psikolojik, yönetimsel, sağlık, sosyal hizmetler, eğitim, sosyolojik, coğrafi, tarihi, siyasi, hukuki, uluslararası ilişkiler ve stratejik alanlara yönelik araştırmalar, incelemeler, değerlendirmeler, eğitim programları yapmak üzere kurulduğunu belirten Rektör Pakdemirli, “NÜGAM, Türkiye’de ve dünyada nüfus ve göç konularında konu ile ilgili olan aktörleri göz önüne alarak nüfus, göç ve göçmenlere yönelik araştırma, inceleme ve ilgili faaliyetleri hazırlayarak; bunları resmi kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerinin faydasına sunacak” diye konuştu.
Prof. Dr. Pakdemirli, Merkezin Türkiye’de ve göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı ülkelerdeki üniversite, nüfus ve göç araştırma merkezleri ile ortak sempozyum, kongre ve benzeri faaliyetler düzenleyeceğini; ilgili konularda Türkiye ve yurtdışındaki kamu kurum ve kuruluşları ile her derecedeki eğitim ve öğretim kurumlarına danışmanlık ve eğitim hizmetleri vereceğini dile getirdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
F.G. - 4 yıl önce
SAYIN REKTÖRE SORUYORUM ; BUNLARDAN ÖNCE DÜZGÜN BİR KAMPÜS KURULUP EĞİTİM FAKÜLTESİNİN DEMİRCİDEN MERKEZE ALNMASI, MURADİYE KAMPÜSN DE BİRLEŞTİRİLMESİ GEREKLİ DEĞİL Mİ? BUNUNLA İLGİLİ HİÇ Mİ TOPLANTI YAPILMIYOR? . ANCAK O ZAMAN MANİSA ÜNİVERSİTEYE GELEN VE GELECEK ÖĞRENCİLER İÇİN CAZİP OLABİLİR. AKSİ TAKDİRDE SENELERDİR OLDUĞU GİBİ MANİSADA OKU İZMİRDE YAŞA ÖĞRENCİLER İÇİN KAÇINILMAZDIR.