CBÜ Rektörlüğüne 7. aday

Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Var, düzenlediği basın toplantısı ile CBÜ Rektörlüğü için adaylığını açıkladı. Prof. Dr. Var’ın adaylığını açıklaması ile CBÜ’de Rektörlük yarışı hız kazandı.

CBÜ Rektörlüğüne 7. aday

Manisa şehir merkezinde bulunan bir kafede gerçekleştirdiği kahvaltılı basın toplantısı ile
CBÜ rektörlüğüne aday olduğunu açıklayan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Var, “CBÜ, Türkiye’nin en güzel coğrafyasında yer alan Manisa ve ilçelerinde kurulu 11 Fakülte ve 20 Yüksek Okulu ile ülkemiz insanının eğitimine ve gelişimine katkıda bulunan dev bir eğitim kurumudur. Kurulduğu 1992 yılından bu yana verdiği binlerce mezunu ile ülkemizin ihtiyacı olan yüksek donanımlı iş gücünün karşılanmasında önemli rol oynamıştır ve halen bu rolünü arttırarak devam ettirmektedir. Ulusal ve uluslararası düzeyde rekabet edebilecek donanımlı, yenilikçi, üretken ve özgüvenli nesiller yetiştirirken gerek duyulan ortamı sağlamak, üniversiteyi yönetenlerin sorumluluğudur. Son yıllarda artan öğrenci kontenjanları, ne yazık ki fiziksel alt yapının yetersiz kalmasına neden olmuştur. Bu olumsuz durumun, yeni yatırımlarla hızlı bir şekilde düzeltilme ve bir sıçramaya dönüştürülme zamanı gelmiştir. Öncelikli olarak gördüğümüz ‘Amfiler Kompleksi ve Kültür Merkezi’ projemizi bu amaçla hazırladık” dedi.
Üniversitenin varlığını şehrin her mahallesi ve ilçesinde hissettirmeyi hedeflediklerini kaydeden Prof. Dr. Ahmet Var, ‘Üniversite ortamı sadece eğitim-öğretim değil, aynı zamanda spor, sosyal ve kültürel aktiviteler açısından da olanakların yaratılmasını gerekli kılmaktadır. Günümüz üniversite anlayışında öğretim ve araştırma olanakları kadar önemli olan bu yatırımlar, üniversite akademisyen, öğrenci ve idari personelinin yanı sıra, tüm Manisa halkının da yararlanabileceği ölçekte olmalıdır. Yapmayı planladığımız ‘Rekreasyon Merkezi’, ‘Kampüs Otel’ gibi projelerle, üniversitemizin varlığını şehrimizin her mahallesi ve ilçesinde hissettirmeyi hedefliyoruz.
Üniversitemizin Manisa’da kurulu sanayi tesislerinin gelişmesinde ve sanayinin ihtiyaç duyduğu Ar-Ge faaliyetlerinde bir paydaş olarak rol almasının büyük önemi bulunmaktadır. Bu konuda mevcut çalışmaların geliştirilerek artırılması gerekmektedir. Hazırladığımız projelerden birisi olan ‘Akademik Destek Merkezi’ sadece üniversitemize değil, Manisa sanayisi ve halkının da ihtiyacı olan projelerde yol gösterici, eğitici ve yardımcı olarak katkıda bulunmak üzere planlanmış ofisler içerecektir. Kurulmakta olan Teknoloji Geliştirme Bölgesi, sadece üniversitemiz için değil, Manisa ve ülke sanayisi için de önemli rol oynayacaktır. Bu bağlamda üniversitenin ileri teknoloji ile donatılması büyük önem arz etmektedir. Rektörlük, dar anlamda üniversiteye, geniş anlamda ise güzel ülkemize hizmet etmek bakımından bir bayrak yarışıdır. Manisa’nın yerel dinamiklerini harekete geçirerek hep birlikte ve ortak akıl anlayışı ile üniversitemizi geleceğe taşımak için; Manisa halkının üniversitesine, üniversitemizin de Manisa halkına azami fayda sağlayabileceği bir yönetim anlayışı ile yönetmek için; üniversite ve sanayinin daha fazla kaynaştırılması ve teknolojik alt yapı yatırımlarının arttırılması için, Celal Bayar Üniversitesi Rektörü olmaya talibim” dedi.
Ayrıca Prof. Dr. Ahmet Var’a destek amacıyla CBÜ Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tuncay Varol ve Bölüm Başkan Yrd. Prof. Dr. Ece Onur da toplantıda hazır bulundu.
Prof. Dr. Ahmet Var’ın adaylığını açıklaması ile önümüzdeki ay içinde üniversitede gerçekleştirilecek olan rektörlük ön seçimleri için adaylığını açıklayan isim sayısı 7’ye çıktı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.