BÜYÜKŞEHİR’İN 2016 BÜTÇESİ BAKIN KAÇ?

Manisa Büyükşehir Belediyesi Aralık ayı Meclis Toplantısı’nın ikinci oturumunda Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin 2016 yılı bütçesi görüşüldü.

BÜYÜKŞEHİR’İN 2016 BÜTÇESİ BAKIN KAÇ?

670 Milyon lira olan bütçenin kabul edilmesinin ardından il genelindeki asfalt hamlesiyle ilgili önemli bir müjde veren Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, önümüzdeki sezonda özellikle kırsal bölgelerde yoğun bir asfaltlama programı yaptıklarını söyledi.

"BU KONULARDA BÜYÜKŞEHİR ÖDENEK AYIRMALI” 

Manisa Büyükşehir Belediyesi Aralık ayı Meclis Toplantısı ikinci oturumu, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin 2016 bütçesi görüşüldü. Bütçe’nin 670 Milyon lira olduğu açıklandı. 2016 mali yılı bütçesi ile ilgili Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı İsmail Parmaksız, “2016 yılı Manisa Büyükşehir Belediyesinin gider bütçesi 670 Milyon TL’dir. Bu bütçenin 560 Milyon TL’si gider kısmı olup, yaklaşık olarak 110 Milyon TL’si borçlanmayla ilgilidir. Dolayısıyla bu borçlanmanın 80 Milyon TL’si İller Bankasından, 30 Milyon TL’si de özel bankalardan alınmaktadır. 

Belediyemizin 2016 yılı bütçesinin faiz giderleri 6 Milyon 150 bin TL’dir. Bu faiz giderleri yaklaşık 11 daire başkanının toplam giderlerinden fazladır. Bu rakamların önümüzdeki günlerde düşürülmesini arzu ediyoruz. Örnek olarak Kırsal Hizmetler daire başkanlığı 5 Milyon 585 Bin 500 , İmar ve Şehircilik 5 Milyon 226 Bin şeklinde sıralanıyor yani 11 daire başkanından fazla bir faiz gideri söz konusu. Önümüzdeki dönemlerde inşallah düşürmüş oluruz. Bu arada kırsal hizmetler daire başkanlığına ayrılan bütçenin çok az olduğu düşüncesindeyim. ayrılan rakam 5 Milyon 585 Bin 500 olarak gözükmektedir. Yatırım olarak ayrılan rakam 2 Milyon 661 Bin TL’dir. Kırsallarda yaşayan vatandaşlarımız çok yoğunlukta olduğu için bu rakamın az olduğu düşüncesindeyiz. Fen işleri daire Başkanlığı bütçesinde 128 Milyon TL tutarında yoğun bir harcama gideri var bunun da fazla olduğunu düşünüyoruz. Bu az olanlar ile fazla olanlar arasında aktarma yapılmasını ve Kırsalda yaşayan vatandaşlarımıza iyi bir imkan sağlamış olur diye düşünüyoruz. Bu arada bütçeye baktığımızda ilçelere yapılacak olan yatırımlarda ayrıntılı bir rapor gözükmemekte. Bunların ayrıntılı bie şekilde hangi ilçeye ne kadar yatırım yapılacağı şeklinde rakamsal tutarlar yatırılsa daha iyi olur düşüncesindeyiz. 

Bütçe komisyonunda arkadaşlarımıza aktardığınız şöyle bir olay var. Kırsal kesimlerde tarla ve arazi yolları bağ tarımı yapılan ova yolları rehabilitasyon için 5 Milyon TL kaynak aktarılması, Özürlü ve yatalak hastaların bakımı için 5 Milyon TL kaynak aktarılması, Özürlü aileler için gündelik bakım evleri ihtiyaç duyan ilçeler için 5 Milyon TL kaynak aktarılması. Büyükşehir belediyemizin ve Manisamızın yurt içi ve yurt dışı tanıtımıyla ilgili 1 Milyon TL kaynak arttırılması. 17 ilçemizin 2016 yılı ortak yapılacak projeler için 20 Milyon Tl kaynak aktarılması, Büyükşehir sınırları içinde bulunan bütün okulların camilerin bakım onarım giderleri için 10 milyon TL kaynak aktarılması için bir öneri vermiştik. Bunların gerçekleşebilir düşüncesindeyiz” dedi. 

ASFALTLAMA ÇALIŞMALARINI ANLATTI

 Bu konuşmanın üzerine Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, 2015 yılı çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Fen İşleri Daire Başkanlığı bütçesinin çok büyük bir oranının yol bakım ve asfaltlama olduğunu vurgulayan Başkan Ergün, “2015 yılı içinde bin 600 kilometre satıh kaplama ve 200 kilometre sıcak asfalt olmak üzere bin 800 kilometre asfalt planlamasını yapmıştık. Yapmış olduğumuz asfalt ihalesine arka arkaya yapılan itirazlar üzerine bunun 500 kilometresini yapabildik. 2016 yılında da yine Fen İşleri’ne ayrılan en büyük kaynak asfalt ve yol yatırımıdır. Mahalleye dönen köylerin ulaşım sorununu gidermek düşüncesiyle yaklaşık 4 bin 500 kilometrelik hattın 3 yılda asfaltlanmasını hedefliyoruz. Önümüzdeki yıl Fen İşleri daha çok kırsal bölgede büyük asfalt yatırım planlaması içinde” dedi.

EŞİT HİZMET

İlçelere yatırımların dağılımı konusunda hangi ilçelere hangi oranlarda yatırım yapıldığını Ocak ayında net bir şekilde Meclis üyeleriyle paylaşacağını da sözlerine ekleyen Başkan Ergün, “MASKİ, ilçe belediyelerine 2014 yılında, yani 6 ayda 95 milyon 814 bin TL yatırım yaptı. 2015 yılında da 155 milyon 365 bin lira yatırımı gerçekleştirdi. Toplam MASKİ’nin ilçelere yaptığı yatırım, 251 milyon 180 bin lira. İlçelerden gelen rakam ise 63 milyon 835 bin lira. Yani gelen gelirin 4 misli fazlası yatırım yapmış. Örneğin, 24 milyon 317 bin sadece Akhisar’a yaptığımız katkı. Ama İller Bankası kesintisi 7 milyon. Sonuç itibariyle Büyükşehir ve MASKİ imkanlar dahilinde ayrım yapmadan ilçelere eşit hizmeti götürme gayretinde. Geçmişte de bu böyle oldu. Bundan sonra da böyle olacak” diye konuştu.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
FATİH - 2 yıl önce

TARAFLI HİZMET EŞİT OLMASINI İSTİYORUZ


Avatar
ergun - 2 yıl önce

Eşit hizmet şaçmalık. Akhisarla Selendi eşit mi veya Turgutlu ile Gördes eşit mi veya Salihli ile Kırkağaç eşit mi. BAZEN EŞİTLİK DİYEREK EN BÜYÜK EŞİTSİZLİĞİ YAPIYORSUNUZ. Sonuçta hizmet insana yapılmaktadır ,bu sebeple nüfus kriteri 1.sıraya konulmalıdır.