BÜYÜKŞEHİR'DEN SERT AÇIKLAMA!

Şehzadeler ve Yunusemre Belediyesi'nin billboardlara astığı afişler Manisa Büyükşehir Belediyesine ait zabıta ekipleri tarafından alanların izin alınmadan kullanılmadığı gerekçesiyle toplatılmıştı. Merkez iki ilçenin yetkilerinden gelen açıkmada Büyükşehir Belediyesnin hukuksuzca bir davranış sergilediği ve ilan yapıştırılan alanların 1 Temmuz 2015 itibariyle kendilerine geçtiği ifadeleri yer almıştı. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesinden sert açıklama geldi.

BÜYÜKŞEHİR'DEN SERT AÇIKLAMA!

Manisa Büyükşehir Belediyesi'nin, Şehzadeler ve Yunusemre Belediyesi'nin billboardlara astığı afişleri Büyükşehir'in alanı olduğu ve izinsiz asıldığı gerekçesiyle toplattığı iddia edildi. Şehzadeler ve Yunusemre Belediyesi yetkililerinden gelen açıklamada billboardların 1 Temmuz 2015 tarihi itibariyle Yunusemre ve Şehzadeler Belediyesi’ne geçtiği iddia edildi.Bunun ardından Büyükşehir Belediyesi de bir açıklama yaptı. Büyükşehirden gelen açıklamada 1 Temmuz 2013 tarihinde akdedilen noter onaylı sözleşmenin süresinin 2 yıllık olduğu ve 2 yıllık sürenin bitim tarihi olan 1 Temmuz 2015 tarihinde ise sona erdiği söylendi.Açıklamada ayrıca "Belediyemizin sorumluluğunda ve mülkiyetinde bulunan materyallere müdahale ediliyor olması en basit deyimiyle hukuk tanımazlıktır ve asıl hukuksuzluk budur" ifadeleri yer aldı. 


Manisa Büyükşehir Belediyesi'nden tartışılan ilan ve reklam materyallerinin kullanımı ile ilgili açıklama yapıldı. Büyükşehir'den gelen açıklamada şu ifadeler yer aldı; 

"YÖNETMELİK HENÜZ YÜRÜRLÜĞE GİRMEDİ"
"Manisa İli dahilinde ilan ve reklam materyallerinin kullanımı, değerlendirilmesi, bu konudaki yetkilerin kullanılmasını düzenleyen İlan Reklam ve Tanıtım Yönetmeliğinde düzenlenen ve uygulamaya yön verecek olan Kent Estetiği Kurulu; bu kurulun kuruluş şeklini belirleyen Kent Estetiği Kurulu Çalışma Usul ve Esaslarına İlişkin Yönetmelik henüz yürürlüğe girmediği için oluşturulamamıştır.

Söz konusu kurul oluşmadığı içindir ki, belirtilen konularda Manisa Büyükşehir Belediyesi İlan Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği’nin; kurulla ilgili hükümlerinin yürütülmesini sağlayacak Kent Estetiği Kurulu Çalışma Usul Ve Esaslarına İlişkin Yönetmelik’in Sayıştay görüşüyle ancak uygulamaya konabileceğinden ve henüz bu görüş elimizde olmadığından uygulama kabiliyeti bulunmamaktadır.

"İLAN VE REKLAM METARYELLERİNİN HEPSİ BELEDİYEMİZE AİT"

Bunun yanında, Yunusemre ve Şehzadeler İlçe Belediyesi sınırları içerisindeki ilan ve reklam materyallerinin hepsi Büyükşehir Belediyesi mülkiyetinde olup, mülkiyet hakkına müdahale teşkil edecek uygulamaların hukuki olmadığı açıktır. Kaldı ki buralardaki uygulamalar evvelden beri devam etmekte olup, Belediyemiz tarafından kullanılan tasarrufların tamamı, hukuka uygun idare anlayışıyla 5216 sayılı Kanun ve diğer genel hükümlere göre yürütülmüştür.

"BELEDİYEMİZE BİR BAŞVURULARI OLMADI"
Buna mukabil, ilçe belediye başkanlıklarının, hukuki usul ve esaslardan uzak bir şekilde mülkiyeti ve tasarruf yetkisi Büyükşehir Belediyesinde olan ilan ve reklam materyallerine yaptıkları engellemeler, herhangi bir idari işleme dayanmamaktadır. Ayrıca, Belediyemize de bir başvuruları olmamıştır.

Hukuka saygılı idarenin gereği olarak, kamu kurumlarının uygulamaları hukuka uygun idari işlemler tesis edilerek, tesis edilen işlemlerin de muhataplarına bildirilerek hayata geçirilmesi zorunludur. Bu yapılmadan belediyemizin sorumluluğunda ve mülkiyetinde bulunan materyallere müdahale ediliyor olması en basit deyimiyle hukuk tanımazlıktır ve asıl hukuksuzluk budur.

SÖZLEŞME 2 YILLIKTI 1 TEMMUZ 2015'TE BİTTİ"

Bunun yanında, haberde mevcut firma olarak geçen firma daha önce Manisa Belediyesinin iştirakinin açmış olduğu Reklam Amaçlı Kent Mobilyalarının Kiraya Verilmesi ihalesini 2007 yılında almış olup, ihale süresi sonunda elindeki reklam materyallerinin tamamını belediyemize teslim etmiştir. Aynı yerler için yine Manisa Belediyesince açılan ihaleyi de aynı firma almış olup, 1 Temmuz 2013 tarihinde akdedilen noter onaylı sözleşmenin süresi 2 yıllıktır. 2 yıllık sürenin bitim tarihi olan 1 Temmuz 2015 tarihinde ise sona ermiştir. Belirtilen reklam materyallerindeki tasarruf yetkisi de, hem mülkiyet hakkının belediyemizde olması hem de sözleşmenin tarafı olması hasebiyle Belediyemize geçmiştir. Bu durum sözleşme ile de kiralayan firmanın kira süresinin bitiminde kiraladığı kent mobilyalarının tümünü eksiksiz, sağlam ve tam olarak Belediyemize teslim etmek zorunda olduğu şeklinde hükme bağlanmıştır. Bu nedenle, mevcut firmanın materyalleri ilçe belediyelerine teslim etmesi hukuken yok hükmünde olup, o belediyeler açısından hak doğurucu bir sonuç yaratması mümkün değildir"


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
metin ak - 3 yıl önce

yahu kardeşim birbirinizin oy uğruna kuyusunu kazacağınıza şu güzelim manisa için çok yararlı işler nasıl yaparım diye kafa kafaya verip çözüm üretseniz daha güzel olmazmı saygılar


Avatar
serap kara - 3 yıl önce

İş yapın artık bırakın Buyukşehir reklam panosumuş. Yazık oldu manisaya Balıkesiri git bir gör cengiz bey.


Avatar
onur - 3 yıl önce

ARTIK İLK YEREL SECIMDE IYI NABIZ YOKLAMALI HALK YA KULLİYEN MHPYE YADA AKP'YE YOKSA HAKKARI BILE MANISAYI GECER


Avatar
fatih - 3 yıl önce

cengiz bey böyle giderse şeçimde kaybeder kimse memnun değil


Avatar
HALİL - 3 yıl önce

Tüm ilçlerde boy boy resmini astırıyor cengiz ergün yazık bu paralara bu ne ya !