BÜYÜKŞEHİR'DEN DEV KONUT HAMLESİ

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Büyükşehir Belediyesi’nin Turgut Özal Mahallesi’nde hayata geçirmeyi planladığı dev sosyal konut hamlesini, mülk sahiplerine anlattı.

BÜYÜKŞEHİR'DEN DEV KONUT HAMLESİ

Başkan Ergün, “Turgut Özal Mahallemiz sınırları içinde bulunan 110 bin metrekarelik alanda yapacağımız kentsel dönüşüm ve gelişim projemizle açık alanları, sosyal tesisleri, 26 bin 500 metrekarelik kapalı otoparkı, yürüyüş ve bisiklet yolları, yüzme havuzları, açık spor alanları, çocuk parkları, kafeterya ve sosyal tesisleri olan ilk etapta 708 konuttan oluşan toplu konut alanları oluşturulacak. Bu toplam 100 milyon liralık bir yatırımdır” dedi. Dev hamle Manisalılarda büyük heyecan uyandırdı.

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin Şehzadeler ilçesine bağlı Turgut Özal Mahallesi’nde 110 bin metrekarelik alan üzerinde yapmayı planladığı kentsel yenileme projesi, mülk sahiplerine anlatıldı. Kültür Merkezi Lale Salonu’ndaki toplantıya Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, Genel Sekreter Yardımcısı Aytaç Yalçınkaya, Teftiş Kurulu Başkanı Ahmet Türkgüler, İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Türkan Taş Köroğlu, başkan danışmanları ve Turgut Özal Mahallesi sakinleri katıldı. Toplantıda Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin projelerini anlatan kısa bir film gösterimi yapıldı. Film gösteriminde mahalleye yapılması planlanan kentsel yenileme projesinin detaylarına da yer verildi.

MANİSA’DA KONUT SORUNU VAR

Toplantının açılış konuşmasını Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün yaptı. Manisa’nın gelişen sanayisine paralel olarak sürekli göç aldığını ve nüfus açısından hızlı bir şekilde büyüdüğüne dikkat çeken Başkan Ergün, “Bu büyüme ve gelişme, beraberinde konut ve barınma sıkıntısını ortaya çıkarmaktadır. Bugün geldiğimiz noktada Manisa merkezinde kaçak yapılaşma, konut sorunu ve yüksek kiralar gibi sorunlar vatandaşlarımızı sıkıntıya sokan ve acil çözülmesi gereken sorunlar arasında yer bulmuştur. İşte bundan hareketle Manisa’mızda yeni konut alanları oluşturmak, vatandaşlarımıza ulaşım, altyapı gibi sorunları olmayan konut alanları kazandırmak için kararlı adımlar atıyoruz. Geçtiğimiz aylarda Hafsa Sultan Mahallesi’nde de başlattığımız çalışmalarımız devam ediyor. Bunlardan bir tanesi de Turgut Özal Mahallesi’nde bulunan 110 bin metrekarelik rezerv alanıdır. Bu alan, Belediye Meclisi’nin 04.09.2012 tarih ve 371 sayılı kararıyla ‘Kentsel dönüşüm ve gelişim alanı’ ilan edilmiştir” dedi.

25 BLOKTAN OLUŞAN KONUTLAR YAPILACAK

Bahse konu çalışma alanının şuandaki planında LPG depolama alanı ve küçük sanayi ve depolama alanı olarak göründüğünü belirten Başkan Ergün, “Ancak bu plan kararları, alanın sosyal ve fiziki yapısıyla uyumlu olmaması nedeniyle çoğunlukla uygulanamamıştır. Turgut Özal Mahalle’miz sınırları içinde bulunan bu 110 bin metrekarelik alanda yapacak olduğumuz kentsel dönüşüm ve gelişim projemizle açık alanları, sosyal tesisleri, kapalı otoparkı, yürüyüş ve bisiklet yolları, yüzme havuzları, açık spor alanları, çocuk parkları, kafeterya ve sosyal tesisleri olan 25 bloktan oluşan toplu konut alanları oluşturulacaktır” dedi.

BİZE GÜVENİN

Tek hedeflerinin Manisalı vatandaşları mutlu edecek, onların menfaatine olan hizmetler üretmek olduğunun altını çizen Başkan Ergün, “Manisa’da konut ve kira fiyatlarını rahatlatmak istiyoruz. Bu projemizde de sanayi alanlarını yaşam alanına dönüştürmek, konut sorununu ortadan kaldırmak, artan kiralara çözüm sağlamak amacıyla başlattığımız toplu konut hamlesini sizlere anlatmak için bu toplantıyı gerçekleştiriyoruz. Bizlere güvenmenizi, dedikodu ve kulaktan dolma sözlere dikkat etmemenizi istiyoruz. Burada kimseyi mağdur etmek için değil, vatandaşlarımızın konut sorununu çözmek için bu projeyi hayata geçiriyoruz” diye konuştu.

KENTİN GELECEĞİNİ PLANLIYORUZ

Manisa’nın önemli sorunlarının üzerine kararlılıkla yürüdüklerini de sözlerine ekleyen Başkan Ergün, “Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak tüm ekibimizle birlikte günü kurtaran projelerle değil, bu kentin gelecek 25-30 yılının sorununu çözecek adımlar atıyoruz. Toplu ulaşım, çöp sorunu, otopark alanları ve toplu konut hamlelerimizle bu kararlılığımızı tüm kamuoyu görmektedir. 6 senedir Manisa’da bu sorunu çözmek için 26 yıldır yapılamayan imar planlarını yapıp, siyasi olarak kabul edilmediğini yaşadık. Kentimizin kanayan yaralarına bundan sonra da çözüm olmaya devam edeceğiz. Peygamber efendimizin bir hadisinde belirttiği gibi, "Kolaylaştırınız! Zorlaştırmayınız! Müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz! Birbirinizle anlaşın, iyi geçinin, ihtilâfa düşmeyin!" Bu güzel hadisin ışığında, bu sözü kendimize rehber ederek bu önemli toplu konut hamlesinin startını vermiş oluyoruz. Şimdiden hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

DAR GELİRLİ VATANDAŞ KİRA ÖDER GİBİ EV SAHİBİ OLACAK

Alanın 110 bin metrekarelik bir alan olduğunu belirten Başkan Ergün, “Buralarda ilk etapta 4 blok hedefliyoruz. Toplam 73 bin metrekarelik inşaatı kapsıyor. Yapılan hesaplara göre daire itibariyle ilk etapta 708 konutu başlatma ve arsa sahiplerine 400 konutu verme düşüncesindeyiz. Tabi ki herkesin hissesi oranında bir hesaplama yapıldı. Perşembe gününden itibaren birebir yüz yüze görüşmek üzere davet edileceksiniz. Yapılan hesaplamalar sizlerle paylaşılacak. Yani ilk etapta yapılacak olan 708 konuttan 400’ü yaklaşık 40 milyon TL’lik bir değer sizlere verilecek. Toplam 26 bin 500 metrekare kapalı otopark alanı yer alacak. Bu toplam 100 milyon TL’lik bir yatırım. Bu yatırımı Manisa Büyükşehir Belediyesi tamamen kendi kaynaklarıyla yapacak. Dar gelirli vatandaşımız da burada kira öder gibi ev sahibi olacak” dedi.

BİN METREKARE ARSA SAHİBİNE EN AZ 4 DAİRE

Söz konusu yatırımın gecekondu bölgelerindeki vatandaşa alternatif sunma açısından da önemine dikkat çeken Başkan Ergün, “Hala mecliste bekletilen kentsel yenileme alanları, Ahmet Bedevi Mahallesi’nde oturan vatandaşlarımıza gel daireni al, yerini ver gibi alternatif de sunabilmek adına bu adımı atıyoruz. Hayırlısı olsun. İnşallah güzel bir başlangıç olur. Yaklaşık 5-7 yıllık sürede yeni blokların yapımı devam edecektir. Orada yapılacak olan Şehir Hastanesi’nin de bitirilmesine müteakip o bölge önemli bir gelişim yaşayacaktır. Burada örnekle bin metrekare arsası olan bir mülk sahibinin alacağı daire sayısı en az 4’tür. Tabi oradaki emsal değerin hiç kimseyi üzmeden yüzünüzü güldürecek bir teklifle size geleceğiz. Kanunun belediyelere verdiği bir hak var, bu hak kamulaştırma yapma hakkıdır. Yani bin metrekare arsası olan bir kardeşimiz 200 bin lira kamulaştırma bedeli almak suretiyle böylesi bir prosedürün önü açıktır. Biz bunun aksine bir daire alınabilecek bedel yerine 4 daire verelim düşüncesindeyiz. Hastanenin de yapılmasıyla orada konut fiyatlarının da iyi yerlere geleceği kanaatindeyim” diye konuştu.

ARSA SAHİPLERİ 1 HAFTA BOYUNCA BİLGİLENDİRİLECEK

Konuşmanın ardından Şehir Plancısı Ahmet Turgut söz alarak, toplantıya katılan mülk sahiplerine teknik bilgiler verdi. 110 bin metrekarelik alan üzerinde 82 adet mülk sahibinin yer aldığını kaydeden Turgut, 30 Temmuz Perşembe günü saat 13.00’den itibaren 6 Ağustos’a kadar maliklere yönelik bilgilendirme ve onay alma süreci başlatacaklarını söyledi. Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin projeden kar amacı gütmediğinin altını çizen Turgut, projenin önemli bir sosyal proje olduğunu vurguladı. Projenin 1+1, 2+1 ve 3+1 bir daireler şeklinde olacağını da ifade eden Turgut, yapılması öngörülen blok ve daireleri proje görselleriyle katılımcılara aktardı. Turgut’un sunumunun ardından toplantıya katılan hak sahipleri, akıllarına takılan konularla ilgili sorular yöneltti.

20-30 SENEDİR DEĞER KAZANMAYAN ARSALARINIZ DEĞERLENECEK

Vatandaşların bazı sorularını yanıtlayan Başkan Ergün, yüz yüze görüşmelerde sağlıklı sonuç alınacağına vurgu yaparak, “Birebir dinleyin. Sizlerden gelen doneleri bir alalım. Daha projenin içeriği net değil. Yaklaşık 20, 25, 30 yıldır değerlendiremediğiniz arsalarınızı değerlensin diye bir proje ürettik. Kanun kentsel dönüşüm kapsamında belediyelere kamulaştırma yetkisi vermiş. Çok açık ve samimi söylüyorum kamulaştırma yapmak istemediğim için vatandaşlarımız üzülmesin, yarın ah almayalım düşüncesiyle 20-30 senedir alamadığınız geliri kazanın istiyoruz. Bunları iyi hesaplayın. Birebir görüşmelerde değerlendirmenizi yapın. İlk etapta 100 milyon TL’lik bir yatırım yapacak Manisa Büyükşehir Belediyesi. Hedefimiz en az 30 ay. Ben 30-35 sene müteahhitlik yaptım. Size teklif edilecek daire sayıları, hepinizi mutlu edecek teklif olacaktır. Yine de projeyi yapma derseniz, saygı duyarım” dedi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Gökhan Ulukan - 3 yıl önce

Iyimis


Avatar
Gökhan Ulukan - 3 yıl önce

Orada oturacak birileri cikarsa iyi. Ilk etapta 708 konut. Bunun 400 tanesi o yerin sahiplerine. Geriye kaliyo 308 konut. Cok basarili bir proje. Tebrikler.


Avatar
aslı sena - 3 yıl önce

nurlupınarı yıkıp oraya yapsınlar tokiyi daha yakın orası..