Büyükşehir Personeline Stratejik Plan Eğitimi

Ege Belediyeler Birliği Yerinde Eğitim Projesi kapsamında Manisa Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediye bürokratlarına Stratejik Planlama eğitimi düzenledi. Eğitim toplantısında konuşan Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Fuat Uzun, stratejik planlamanın nüfusu 50 binin üzerinde olan belediyeler tarafından hazırlanması gereken bir vizyon planı olduğunu belirterek, “İyi bir strateji, kentin geleceğine ışık tutacaktır. İyi bir plan kentin gelişimine yardımcı olacaktır” dedi.

Büyükşehir Personeline Stratejik Plan Eğitimi

 

 

 

Ege Belediyeler Birliği’nce düzenlenen ‘Stratejik Planlama’ eğitim programı, Kültür Merkezi Büyükşehir Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Programa Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Fuat Uzun, Ege Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Yusuf Ali Karaman, Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları ve Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediye bürokratları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Ege Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Yusuf Ali Karaman, Ege Belediyeler Birliği’nin Ege Bölgesi’ndeki en büyük mahalli idare kuruluşu olduğunu belirterek, birliğe üye olan belediyelerle sık sık çeşitli eğitim programlarında bir araya geldiklerini ifade etti.

İYİ BİR PLAN KENTİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUR

Karaman’ın ardından Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Fuat Uzun söz aldı. Stratejik planlamanın nüfusu 50 binin üzerinde olan belediyeler tarafından hazırlanması gereken bir vizyon planı olduğunu belirten Uzun, “2000’li yıllarda 5 binli sayıyla başlayan yasalara baktığımızda, bunlar kamu yönetiminde geniş bir değişim ön görmüş ve bunlar kamu yönetiminde de stratejik planlamalara yer vermiştir. Kanunlarda yer alan bu stratejik planlama, özellikle yerel yönetimler açısından kentin geleceğine ışık tutan bir vizyon belgesi olma niteliği taşımaktadır. Tabi bu planlar hazırlanırken, birçok plan uygulanmamış, bir belge niteliğinde arşivlerdeki yerini almıştır. İyi bir strateji, kentin geleceğine ışık tutacaktır. İyi bir plan kentin gelişimine yardımcı olacaktır” dedi.

STRATEJİK PLANIMIZ KENTİN UFKUNU AÇMALI

Stratejik planların sivil toplum kuruluşlarının ve kentte yaşayanların talepleri doğrultusunda hazırlanması durumunda daha etkili olacağını ve belediyelere yön vereceğini de sözlerine ekleyen Uzun, “Ünlü bir Çinli komutan filozofun söylediği gibi; ‘Stratejin derin ve uzağı gören cinsten ise daha savaşmadan kazanırsın. Stratejik düşüncen sığ ve kısa menzilli ise, daha savaşmadan kaybedersin. Zengin strateji, yoksul stratejiye üstün gelir. Stratejisi olmayanlar yenilmeye mahkumdurlar.’ Dolayısıyla bizim de stratejimiz yön vermeli ve kentin ufkunu açacak nitelikte olmalıdır. Bu kapsamda hazırlanacak olan 2015-2019 stratejik planların belediyelerimize hayırlı olmasını diliyor, eğitimi veren Ege Belediyeler Birliği’ne teşekkür ediyorum” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.