Büyükşehir Kent Konseyi'den Önemli Projeler

Manisa Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi, Manisa’da vatandaşın hayatını kolaylaştıran hizmetleri hayata geçirmek için harekete geçti.

Büyükşehir Kent Konseyi'den Önemli Projeler

Kent Konseyi Başkanı İsmail Onay, çocukların, gençlerin ve engellilerin toplumsal yaşamla bütünleştiği bir kent yaşamı oluşturabilmek adına projeler geliştirdiklerini belirtti.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi kısa, orta ve uzun vadede hayata geçireceği projeler ile ilgili bir toplantı düzenledi. Bahri Sarıtepe Gençlik Merkezi’nde düzenlenen toplantıya, Kent Konseyi Başkanı İsmail Onay, Kadın Meclisi Başkanı Şükran Kaya, Engelli Meclisi Başkanı Elçin Yörükoğlu, Gençlik Meclisi Başkanı Çağdaş Gönenç ile yürütme kurulu üyeleri katıldı. Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi olarak, öncelikli hedeflerinin vatandaşın hayatını kolaylaştıracak hizmetleri bir an önce hayata geçirmek olduğunun altını çizen Kent Konseyi Başkanı İsmail Onay,  projelerin Büyükşehir olan Manisa ilinin 17 ilçesini de kapsadığını belirtti. Özellikle kırsal kesimin eğitim açısından geride kaldığını belirten Önay eğitim konulu projelerinin büyük önem taşıdığını dile getirdi.

17 İLÇEDE 17 KÖY OKULU PROJESİ

Kırsal kesimdeki okulların fiziki olarak iyileştirilmesi, gerek okul ve gerekse çevresinde çocukların ihtiyaçlarını karşılayacak düzenlemelerin yapılması gerektiğini belirten Önay, “Bu çalışmaları gerçekleştirecek olursak, çocukların okullarını sevmelerini ve eğitim konusunda teşvik edilmelerini sağlamış oluruz. Seçilecek köy okulunda ve çevresinde fiziki iyileşmenin sağlanması, köyde yaşayan çocukların okullarını sevmelerine ön adım olacaktır. Bu proje kapsamında Celal Bayar Üniversitesi’nin gönüllü öğrencilerinin kitap ve oyuncak kampanyaları düzenlemesi gibi katılımlar sağlanması planlanmıştır. Ayrıca 2015 yılı içerisinde Çocuk Meclisimizi de hayata geçireceğiz” diye konuştu.

HEDEFİMİZ MANİSA YAŞAM KÜLTÜRÜNÜN GELİŞMESİ

Projedeki tadilat ve düzenlemelerin bitirilip açılış esnasında çevre köylerden getirilecek yerel halkın katılımlarıyla yapılacak etkinliklerin farklı kültürlerin kaynaşmasını sağlayacağını belirten Önay, “Bu proje ile ilimizin farklı yörelerine özgü, örf, adet, yaşam değerlerini ve folklorunu geniş kitlelere tanıtma imkanı bulacağız. Kültürel etkinlikten yoksun olan yerel halkımıza bu proje ile imkan sağlanacaktır” diye konuştu.

ENGEL ARANIYOR VE MANİSA ENGEL DOSTU PROJESİ

Engelli vatandaşların sosyo-kültürel hayata katılabilmeleri ve daha iyi bir hayat sürdürebilmeleri için engelsiz alanların oluşturulması amacıyla iki adet proje geliştirildiğini belirten Kent Konseyi Başkanı İsmail Önay, “Engel Aranıyor Projesini hayata geçirmek istememizin ana nedeni, Manisa il sınırları içerisinde engellilerin hayatlarını zorlaştıran engellerin tespit edilmesi, raporlanması ve bu raporların Kent Konseyi Engelli Meclisince ilgili yerlere iletilmesidir. Hedefimiz, toplum genelinde engellilikle ilgili farkındalığı oluşturmaktır. Kamu ve Özel işletmeler için geliştirilen Manisa Engelli Dostu Projesi ile de kamu ve özel işletmelerin engelliler için gereken kriterleri yerine getirip getirmediği tespit edilecek ve izleme komisyonu söz konusu kriterleri yerine getiren işyerlerine Manisa Engelli Dostu Logosu kullanım hakkı verecek” diye konuştu.

İLİMİZİN FARKLI YAŞAM DEĞERLERİNİ TANITACAĞIZ

O Köy Bizim Köyümüzdür projesi kapsamında, Manisa ili ve ilçelerinden seçilecek köylere düzenlenecek gezilerle, kentsel kesimle kırsal kesim arasında bir köprü kurulmasının amaçlandığını belirten Önay, “Bu proje ile Manisa ilinde hemşerilik bilincinin gelişmesi, kentte yaşayanların köy yaşamını daha yakından tanıması, köylerimizde eko-pazarların oluşmasına zemin hazırlayarak halkın kaynaşmasını amaçlıyoruz. Proje ile ilimizin farklı yörelerine özgü yöresel, örf, adet, yaşam değerlerini ve folklorunu geniş kitlelere tanıtma imkanı bulacağız” şeklinde konuştu.

AMACIMIZ GEÇMİŞİ KORUYARAK GELECEĞE TAŞIMAK

Manisa Kent Arşivi Projesi ile Manisa ilinin bilinen kuruluşundan itibaren (geçmişten günümüze kadar) araştırmalar sonucu bulunan alınmış ve korunmuş tüm materyallerden geniş bir kent arşivi oluşturmak olduğunu belirten Kent Konseyi Başkanı İsmail Önay, “Geçmişin korunarak geleceğe taşınabilmesinde tüm dünyada uygulanan Kent Belleği programlarının bir benzerinin de Manisa’da uygulanacak olması ilin tarihi ve kültürel geleceği açısından büyük önem taşımaktadır. Kentimiz için bir ilk olma özelliği taşıyan bu çalışma ile kentin ve kentte yaşayan insanların geçmişini, bugününü ve geleceğini ifade edecek malzemeleri objektif yaklaşımlarla toplamak, toplanan belgelere erişimi en uygun şartlarda sağlamak amacındayız” diye konuştu.

BU ÇALIŞMAYI AKADEMİK BİR EKİP YAPMALI

Manisa ile ilgili tüm dokümanların bir çatı altında toplanması gerektiğini belirten Önay, kitap, makale, belgeler ve el yazması eserleri, lisans ve doktora tezleri ile yerel gazetelerin geçmişe ait nüshalarının temini ve kopyalama işlemlerinin oluşacak olan akademik bir ekip tarafından araştırılmasını ve ilgili tüm kurum ve kuruluşlar ile ortak çalışma yürütülmesi gerektiğini belirterek, tarih, kültürel ve sanatsal birikimi olan kişiler ile iletişim kurulup kent tarihinin önemi hakkında toplantılar düzenlenmesinin amaçlandığını dile getirdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.