BÜYÜK PROJELER ÜRETİRKEN

Mehmet GÜZGÜLÜ yazdı...

BÜYÜK PROJELER ÜRETİRKEN

Seçim yaklaşıyor yine büyük projeler ortalarda uçuşmaya başladı.  TOKİ ile 5000 konut, tünel ile 15 dakika da İzmir, 7 yılda büyük törenlerle temeli atılmış , fakat çivi çakılmamış   Büyük Bölge Hastanesi. Yeter mi yetmez!  Teleferik eski bir projeydi.   Isıtılıp , ısıtılıp,  yeniden Manisalının önüne konuyor . 

Heyt!!  Teleferik geliyor !

Büyük proje denerek halkın önüne konan uzak hedefleri eleştirmiyorum. Yıllar içinde elbet birileri bunları da  yapar. Ben bu yazımda gözümüzün önünde yapılması gereken acil ve daha kolay işleri gündeme getirmek istiyorum.

Mesela bir Devlet   Hastanemiz var. Giriş, çıkış kapısı her yönü ile problem. İstasyonun her an kitlenmesi hasta için ne kadar çok tehlikeli. Hastanenin  bahçesine girerseniz,bina içinde bina . Bırakın arabanızı koyacağınız yer bulmayı, nerede ise ayakta  durmak  için bile yer  yok. Hastanenin doğusunda eskiden koskocaman  donatım müdürlüğüne ait araziler vardı .C.B.Ü yıllar önce   bir şekilde  bu alana el koymuştu. Yıllar geçti C.B.Ü  fakültelerinin çoğunu kampüse taşıdı. Bu arazide fazla kullanıldığını sanmadığım  bir toplantı salonu ile bir sinema  var. Eski rektörümüz Mehmet Pakdemirli’ye   bu konuyu açtığımda, istesinler sağlık bakanlığına  tahsis edeyim demişti.

Bu günde  rektörümüz Kemal Çelebi’nin farklı düşündüğünü sanmıyorum .Geriye bu araziyi isteyecek merci ve  dilek  kalıyor.

AKP yöneticileri seçimi düşünürken, İlçe belediye başkanları  büyük proje   peşinde  koşarken  bu  gibi  konuları düşünmüyorlar .  Manisalı devlet hastanesinde ve yolunda eziyet çekmeye devam ediyor.

Konu yalnız eski devlet hastanesi mi? Hayır! Eski adı ile  SSK Hastanesi denen yerin konumunu bir düşünelim. Doğu ucunda yama gibi bir meteoroloji müdürlüğü, batı kısmında müdürlüğü İzmir’e  taşınmış bomboş karayolları şefliği, kuzey batısında Gedaş  depoları. Bu alan Yunusemre  Belediye meclisine gelse  imar planında  hastane alanına dönüştürülse Manisa’nın  20 yıllık hastane ihtiyacını karşılar.

 Dert yalnız hastaneler ile  bitmiyor. Şehrin kenar semtlerindeki DSİ kanalları tehlike saçmaya devam ediyor.Yetkililerin bu konuda çalışıyoruz lafı artık vatandaşlara gına getirdi. 

Hızlı tren hattı  konusu da hala netleşmedi. Acaba Manisa hızlı tren ile karpuz gibi ortadan ikiye mi bölünecek? bilen yok! Çevre yolu kamulaştırması başlayalı 20 yıl olmuştur. Çevre yolu biteli  yıllar var. Hala çevre yolunun İstanbul çıkışına yapılması gereken Yoncayapraklı  kavşak yapılmadı. Karayollarının yapması gereken bu kavşak neden yapılmıyor. Manisa’ya gelince para mı bitiyor, yoksa bizim milletvekillerimiz mi uyuyor?

Manisa’nın  imar sorunu olduğu gibi duruyor. Düşünüyorum  her halde teleferik ile dağa çıkarken yamaçta ki eski evleri görenlere, bu evler  Manisa’nın tarihi onun için buraları düzenlemiyoruz mu diyecek yetkililer.

Manisa  merkezde düşünülen liseler kampüsü de hayal oldu. Yok Veziroğlu, yok Kuşlubahçe , yok Turgutlu yolu eski Tigem arazileri derken unutuldu gitti. Bir ara olmayan kampüse, Bülent Arınç adı bile  teklif edilmişti. Halbuki liseler kampüsü hem öğrencinin iyi eğitim almasını sağlayacak, bir yandan da  merkez trafiğini rahatlatacak bir projeydi.

Manisa  merkezinde halkın çöplük alanı dediği , resmi adı  katı atık bertaraf ve düzenli depolama tesisleri  bir türlü hayata geçirilemiyor. Bazen bir ilçede  siyasi çekişmeye kurban gidiyor, bazen de merkeze yapılacak olan gibi bürokrasinin ağır işleyişine.

Bu konular uzatılabilir. Evet büyük projeler düşünmesine düşünülsün    fakat halkın hayat kalitesini yükseltecek  işlerde bir an önce planlanıp yapılsın.

ÇANAKKALE  SAVAŞININ  YÜZÜNCÜ YIL DÖNÜMÜ

Japon tarihçinin  anlatımı ile sözlerime başlamak istedim. ‘’Mermilerin  havada çarpıştığı ve göğüs göğse süren bir başka savaş dünya tarihine yoktur. Bu savaş bile Türk tarihini görkemini anlatmak  için yeterlidir’’ demişti.

18  Mart ve haftasında bu günün önemini anlatan törenler belediyelerimizce tertiplenecektir ve de tertiplenmelidir.

Bu hafta dolayısı ile Laleli de bulunan  Çanakkale Şehitleri müzesini bir daha ziyaret ettim. Açılıştan günümüze ziyaretçi sayısını  sorduğumda 53.592 kişi olduğunu öğrendim . Bir ziyaretçinin bu şekilde çok müze gezdim, burası çok  güzel olmuş deyişine şahit oldum. Ziyaretçi defterini incelediğimde ülkemizdeki  tanınan bazı kişilerinde isimlerini görüp mutlu  olsam da, Manisa’dan bu müzeyi gezmesi gereken bir çok kişinin bu ziyaretlerini yapmadığını  görüp üzüldüm. Hele de  100. Yılda Çanakkale diye bir program planladığını söyleyenlerin  müzeyi ziyaret etmemesi siyasetin ne noktaya geldiğini  maalesef göstermektedir.

MEHMET  GÜZGÜLÜ


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İbrahim Atay - 3 yıl önce
Sevgili hocam rnYazdıklarına sonuna kladar katılıyorum.Ama Bir şeyi unutmuşsun galiba Manisa'da şehir merkezine girmek azap çıkmak başka azap,heleki kültür sitesinde meclis toplantısı varsa ,yandınız.oradan anca 20 dakika da çıkılıyor,Manisaya yapılacak en büyük proje bence şehiriçi trafiği'dir,Bir manisa'lı olarak ,18 yıldır Laleli'de yaşıyorum.Şehiriçine asla girmeyi düşünmüyorum,Çünkü artık yaşanılacak yer olmaktan çıkmıştır.selamlarımla