banner278

Bütçe Görüşmelerinde Konuştu

AK Parti Manisa Milletvekili Murat Baybatur, TBMM’de devam eden bütçe görüşmelerinde konuştu.

Bütçe Görüşmelerinde Konuştu

TBMM’de devam eden bütçe görüşmelerinde konuşan AK Parti Manisa Milletvekili Murat Baybatur, AK Parti hükümetlerinde bütçelerin her zaman insan odaklı olduğunu belirterek Eğitim, Sağlık, Ulaştırma ve Sosyal Güvenlik konularında insanı sermayenin zenginleştiğini söyledi.

13 YILDA BÜYÜK YOL KAT ETTİK

AK Parti iktidarı döneminde Sosyal hizmet, Sağlık, Tarım, Ulaştırma ve Savunma Sanayii konularında büyük yol kat edildiğini belirten Baybatur;“İktidarımız döneminde sosyal hizmet alanında çocuklarımıza yönelik hizmet veren kuruluş sayısı 83’e, Engelli vatandaşlarımız için engelsiz yaşam merkezi sayısı 43’e,  Yaşlı ve bakıma muhtaç vatandaşlarımız için Huzurevi sayısı ise 28’e çıkarılmıştır. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza hizmet etmek için ise 41 adet Sosyal Hizmet merkezi açılmıştır. Önce İnsan ve Sağlık diyerek 13 yılda en büyük yatırımı sağlık sektörüne yaptık. İlk iktidara geldiğimiz günden bu zaman kadar toplam 2585 Sağlık Tesisini millettimizin hizmetine sunduk” dedi.

TARIMSAL ALANDA ÖNEMLİ KANUNLAR ÇIKARDIK

Tarımsal konularda ise büyümeyi hedefliyerek önemli kanunlar çıkardıklarını ve bu çalışmalar ile Avrupa da 4.sıradan 1.sıraya yükseldiklerini belirten Baybatur; “Çiftçilerimize verdiğimiz tarımsal kredileri 1.8 Milyardan 10 Milyar TL’ye çıkardık. Hayvancılık ve Prim desteklerinde önemli oranlarda artışlar yaptık.  Güvenilir Gıda Arzı ve Kontrol  hizmet standartlarını yükselttik. 2006 yılında tarım sigortası uygulamasını başlattık. Organik tarım uygulamarında önemli gelişmeler sağladık. Hayvancılıkla ilgili de önemli projeleri hayata geçirdik. Gübre ve Keşif Yem de yüzde 8 olan KDV’yi tamamı ile kaldırdık. Kırsal Kalkınma projeleri ve Tarımsal hibelerle 60 Bin kişiye istihdam sağladık.”

HAVAYOLLARI HALKIN YOLU OLDU

Baybatur, "İktidarımız döneminde 6101 KM olan bölünmüş yol ağını, 18162 KM’ye Toplamda ise 24.280 KM’ye çıkardık.  Havayolunu kullanmak bir ayrıcalıktı ve sınıf atlamaktı. Şimdi ise havayolları halkın yolu oldu. Bu anlamda 26 olan havalimanı sayısını 2015 yılında 55’e çıkardık. Sadece Havalimanları değil Tünelleri Köprüler ve Viyadükleri yapıyoruz. Dağları delip Vadileri aşarak kentlerimiz arasında ki mesafeleri kısaltıyoruz. 2003 Yılında toplam uzunluğu 50 KM olan 83 tünelimiz vardı. 2014 yılı sonu ile 207 KM olan 227 Tünele ulaştık.

Hükümetimiz, Demiryollarının iyileştirilmesi gereken sektör olarak belirlemiş ve 134 KM’den 18 KM’ye düşen Demiryolu yapımını yılda ortalama 135 KM’ye yeniden yükseltilmiştir. Yapılan bu yatırımlar ile ülkemiz hızlı tren ile tanışmıştır. Ülkemizi  baştan başa hızlı tren hatlarıyla örmek için hem proje hemde yapım çalışmaları devam etmektedir. 2023 yılına kadar 10 Bin KM hızlı tren hattına ulaşmayı hedefliyoruz" dedi.

SAVUNMA SANAYİMİZ MİLLİLEŞTİ

AK Parti iktidarı öncesinde % 80 dışa bağımlı olunan Savunma Sanayi yi, Millileştirerek dışa bağımlılıktan kurtardıklarını ve bu çalışmalar doğrultusunda Aselsan ve Tusaş firmalarının dünyanın en büyük 100 savunma sanayi firmaları sıralamasında yerine aldığı ifade eden Baybatur;“ Milli Teknoloji ile Ana Muharebe Tankı, Taaruz Helikopteri Atak, İnsansız hava araçları Anka, Yeni nesil Roket ve Seyir Füzeleri, Tanksavar Füzeleri ve Güdümlü Roketler üretir hale geldik. Milli Savaş Gemisi Korvet ile birlikte donanmamız tamamı ile millileşme yolundadır” şeklinde konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.