banner271

Bu Yılki Tema 'Sorumluluk' Başvurular...

Milli Eğitim Bakanlığı ve Ensar Vakfı arasında imzalanan protokol çerçevesinde ortaokul ve liselere yönelik düzenlenen 5. Türkiye Değer Ödülleri başvuruları başladı. 15 Marta kadar devam edecek olan başvurularda 2016 yılının teması “Sorumluluk” olarak belirlendi. 2015 yılında ‘Yardımseverlik” temasıyla düzenlenen değer ödüllerinde Manisa Kırkağaç Eczacı Engin Ümmetoğlu Anadolu Lisesi öğrencisi Büşra Güleç, Hikaye dalında Türkiye 2.si olmuştu.

Bu Yılki Tema 'Sorumluluk'  Başvurular...

Konuyla ilgili bilgi veren Ensar Vakfı Manisa Şube Başkanı Arif Çeler, “Türkiye Değer Ödülleri, Ensar Vakfı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Değerler Eğitimi Merkezi tarafından ortaklaşa yürütülüyor. Projenin hedef kitlesi Türkiye genelindeki ortaokul ve liselerdir. Türkiye Değer Ödüllerinin amacı öğrencilerde ve toplumda ahlakî değerler yönünden farkındalık oluşturmak. Bu ödüller öğrencilerin örnek davranışlarını ve değerlerini yansıtan eserlerin toplumla paylaşma çabasıdır. Bu yılın değeri Sorumluluk olarak belirlendi. Sorumluluk, kişinin kendisinden yerine getirmesi istenen ya da kendi isteğiyle yaptığı iş ve görevlerin sonuçlarını üstlenmesi, kendi davranışlarının sonuçlarını kabullenmesi ve bir işi olması gereken nitelik ve nicelikte yapmasıdır. Değer Ödülü kategorisinde Türkiye birincilerine 6 bin lira, ikincilere 5 bin lira, üçüncülere 4 bin lira Ensar Bursu verilecek. Değer kategorisinde Türkiye derecesine giren öğrenciyi aday gösteren öğretmen veya bir okul yöneticisine 4 bin lira teşvik ödülü verilecek. Eser ödülü kategorisinde yer alan şiir, hikaye, kısa film, resim ve karikatür dallarında Türkiye birincilerine 6 bin lira Ensar bursu verilecek. Bütün öğrencilerimizin buna katılmalarını bekliyoruz” dedi. 

 

Bütün öğrenciler katılabilir 

Ödüller ‘Değer Ödülü’ ve ‘Eser Ödülü’ olmak üzere iki kategoride veriliyor. Değer kategorisinde öğrenci doğrudan ödül için başvuramıyor. Örnek davranışı tespit edilen öğrenci öğretmeni veya okul yönetimi tarafından ödüle aday gösteriliyor. Eser kategorisinde ise seçilen değeri konu alan hikâye, şiir, kısa film, resim ve afiş dallarında eserler değerlendirilerek ödül verilecek öğrenciler belirleniyor. Katılımcı Türkiye’de 81 il ve 956 ilçede yer almakta olan tüm özel ve resmi eğitim kurumlarının ortaokul 5,6,7,8. sınıflarının ve orta öğretim kurumlarının (lise) 9,10,11,12. sınıflarının ve bu okullardaki hazırlık sınıflarının herhangi birisinin devamlı öğrencisi olmalıdır. Türkiye Değer Ödülleri dahilinde her iki kategoride de Sorumluluk değeri konu alınmalıdır. Her iki kategoride de çalışmalar özgün olup herhangi bir yerden alıntı veya kopya olmamalıdır. Değer ödülü kategorisinde yarışmaya katılan öğrenciler için “Değer Ödülü Kategorisi Aday Öğrenci Bilgi Formu” ve Eser ödülü kategorisi ve alt dallarında yarışmaya katılan öğrenciler için “Eser Ödülü Kategorisi Öğrenci Bilgi Formu” eksiksiz doldurularak müracaatların gerçekleştirilmesi gerekiyor. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.