BU PROJE BİR İLK

Manisa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Ayhan Korkmaz kamu hastanelerinde bir ilk olan ‘’güneş panelli ısı sistemleri’’ hakkında detaylı bilgi alabilmek için Ruh Sağlığı Hastalıkları Hastanesini ziyaret etti.

BU PROJE BİR İLK

Devam eden çalışmalar hakkında Başhekim Uzm. Dr. Ahmet Ayer şu bilgilere yer verdi. ‘’Manisa’da konutlarda bile bireysel güneş enerjisi kullanımı yok denecek kadar azken Kamu Kuruluşlarında bir ilk olarak hastanemizde güneş enerjisi sisteme entegre edilmiş olup yılın 8 ayında hiç doğalgaz kullanılmadan tüm tesisin sıcak su ihtiyacı güneş enerjisinden karşılanacaktır. Daha önce buharlı merkezi sistem kazan 12 ay çalışmaktaydı. Yeni sistemle birlikte ilk ay doğalgaz faturalarında %50’ye yakın bir tasarruf sağlanmıştır. Otomasyon sisteminin de tam kapasite ile devreye alınmasının ardından bu oran %80 i bulacaktır. Yapılan hesaplamalarda yatırımın yaklaşık 1 senede yapılan tasarrufla karşılanacağı öngörülmektedir. Isıtma ve sıcak su yenileme projesinde güneş enerji sistemi, yalnız sıcak su tesisatı ve sistemi ile entegre edilmiştir.

2016 kış aylarında yapılacak olan gözlemleme çalışmaları ve alınacak veriler ışığında, güneş panellerinden beklenen ısı ve verimin elde edilmesi halinde bu sistem mevcut ısıtma sistemi ile de entegre edilerek, doğal tüketiminin yaz aylarında sıfıra düşürülmesi ve kış aylarında en düşük seviyede olmasını sağlayarak mevcut tüketimimize göre tasarruf oranının %85 olması hedeflenmektedir.

Ruh Sağlığı Hastanesi İdari Mali Müdürü Ahmet Salih Polat ise yapılan açıklamalara katkı olarak şöyle devam etti; Hastanemiz daha önce ısınma ve sıcak su ihtiyacını; merkezi bir kazanla buhar üretip izolasyonu olmayan demir borularla diğer bloklara taşıyarak karşılıyordu. Bu demir borularda çok ciddi korozyon ve kireçlenmeden dolayı ısı kaybı oluştuğu için ürettiğimiz enerjinin sadece %40’ından faydalanabiliyorduk, dolayısıyla %60 gibi ciddi bir israf meydana geliyordu. Yeni sistemle 4 yeni ısı merkezi oluşturuldu. Bu ısı merkezleri için tamamen ön izolasyonlu, jeotermal borular kullanılmıştır. Yer altındaki tüm borular yenilendi, kanalların içerisi yılların birikimi olan toprak, moloz ve çöpler temizlendi. İtfaiyeden destek alınarak tazyikli su ile yıkandı. Jeotermal boruların karşısına hastanenin elektrik, internet, görüntü, telefon ve ses kabloları için ağır hizmet kablo tavaları monte edilerek kapatılmaya başlandı. Kazı süresince Büyükşehir Belediyesi, Şehzadeler Belediyesi ve Yunusemre Belediyesinden alınan bariyerlerle kazı alanları dikkatlice kapatılmış ve tüm güvenlik önlemleri alınarak çalışmalar sürdürülmüştür. Bu çalışmalar sürerken herhangi bir iş kazası olmamış, hasta ve çalışan güvenliğini tehdit edecek herhangi bir durumla karşılaşılmamış olduğuna değindi.

Yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan Genel Sekreter Korkmaz yeni kurulan sistemin maliyeti 850.000 tl tuttuğunu, maliyetin hastanenin döner sermaye bütçesinden olmayıp kamu hastaneler kurumu genel bütçesinden karşılandığını bildirdi. Ruh Sağlığı çalışanlarının ve hastalarının göstermiş olduğu sabıra ve hiçbir mesai mefhumu gözetmeden yoğun çaba gösteren teknik personele teşekkür etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mesut Batur - 2 yıl önce

Güzelde bu hastanenin bir müddet sonra taşınacağı haber olmuştu geçtiğimiz günlerde. Yazık değilmi bu kadar masrafa ?