BU İLÇEYE AĞAÇ MÜZESİ KURULUYOR

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, Salihli’de GEMA Vakfı (Gediz Havzası Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Kalkınma Vakfı) yöneticileri ile sabah kahvaltısında bir araya geldi. GEMA Vakfı Başkanı Şenel Kilimci ve 50’ye yakın üyenin katıldı

BU İLÇEYE AĞAÇ MÜZESİ KURULUYOR

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, Salihli’de GEMA Vakfı (Gediz Havzası Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Kalkınma Vakfı) yöneticileri ile sabah kahvaltısında bir araya geldi. GEMA Vakfı Başkanı Şenel Kilimci ve 50’ye yakın üyenin katıldığı toplantıda Ege Bölgesinde ilk defa kurulacak olan Arboretum (Ağaç Müzesi) ve Gediz Nehri Koruma Eylem Planı üzerinde duruldu.

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, Salihli’ye kurulması planlanan ve Ege bölgesinde bir ilk olacak olan Ağaç Müzesi için her türlü desteği vereceğini söyledi. GEMA Vakfının yaptığı çalışmaları yakından izlediğini belirtti. Kütahya, Uşak, Manisa ve İzmir illerini kapsayan ve koordinatör il olarak Manisa’nın belirlendiği “Gediz Havzası Koruma Eylem Planı” Mayıs 2008 tarihinde tamamlandığını ve çalışmaların devam ettiğini belirtti. Yurttaş, Gediz Havza Koruma Eylem Planı’nın başarıyla uygulanabilmesi ve hedeflenen sonuca ulaşılması için sanayici ve belediyeler dahil ilgili her kurum ve kuruluşun eylem takviminde belirtilen vazifeleri yerine getirmeleri gerektiğini söyledi.

Yurttaş: Gediz Ovası Bizim İçin Altın Değerindedir!

Yurttaş yaptığı konuşmasında “Gediz Havzası’nın Batı Anadolu’nun önemli havzalarından biri olması nedeniyle havzanın korunmasında tüm kurum ve kuruluşların üstüne düşen sorumlulukları yerine getirmesi gerekir. Yani herkes elini taşın altına koyması ve aynı sorumluluk ile hareket etmesi gerekir. Herkes “bu benim işim” diye düşünmelidir. Gediz nehrinin temiz akmasının hepimizin sorumluluğundadır. En verimli topraklara sahip olan Gediz Ovası bizim için altın değerindedir ve bu ovayı gelecek nesillere en güzel ve verimli şekilde teslim etmek, geleceğe bırakabileceğimiz önemli bir miras olacaktır. DSİ Genel Müdürlüğü’müz tarafından yürütülen nehir ıslahı çalışmalarının yüzde 90’ı tamamlanmıştır. Erozyon kontrolü ve ağaçlandırma çalışmalarında da Bakanlığımız önemli yatırımları hızla gerçekleştirmektedir. Çok sevindirici bir gelişme olarak, yayılı kaynak kirliliği ile alakalı da önemli ilerlemeler kat edilmiştir.” dedi.

Büyükşehir Olunca Sorunlar Daha Kolay Çözülecek!

Manisa’nın Büyükşehir olmasıyla birlikte sıvı atık ve katı atık tesisleri yapımı tek elden yürütüleceğini ve Manisa Su Kanalizasyon İdaresi tarafından bu sorunun

büyük ölçüde çözüleceğini ve temiz Gediz için önemli bir adım atılmış olacağını söyleyen Yurttaş, yapılmakta olan göletler sayesinde bölgenin sulu tarıma geçeceğini ve Gediz Nehri’nin bu kaynaklardan besleneceğini belirtti.

“İlaç Kutularını Doğaya Atmayın!”

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş “Zirai ilaç ambalaj atıklarının yakılması veya gelişigüzel doğaya terk edilmesi önemli ölçüde toprak, su ve hava kirliliğine neden olmakta, beslenme zinciri yoluyla canlılarda toplu ölümlere yol açmakta, toplum sağlığını tehdit etmektedir. Ziraat Odaları, İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri, zirai mücadele ilaç satıcıları, çevreci dernekler, basın kuruluşları, Devlet Su İşleri yetkilileri, sulama birlikleri, Organize Sanayi Bölgesi yetkilileri, Tariş Üzüm Birliği, Tarım Kredi Kooperatifleri el birliği ile ziraai mücadele ilaç ambalajlarının toplanması, imhası ve geri dönüşümü hakkında üreticileri bilgilendirmeli ve ortak bir çalışma ile bu sorunu çözmelidirler. Odalar bu konuda projeler oluşturarak hayata geçirmelidir. Bu proje tüm Türkiye’ye yaygınlaştırılarak uygulanmalıdır.” dedi.

Yurttaş “Celal Bayar Üniversitesi bünyesinde "GEDİZ HAVZASI ARAŞTIRMA VE UYGULAMA ENSTİTÜSÜ" kurulmalı ve TÜBİTAK ve üniversiteler Gediz Nehrinin temizlenmesi ve temizliğinin korunması konusunda bilimsel çalışmalar yapmalıdır. Amacımız: Gediz Nehri’nin doğal temizliğine kavuşması, bu nehirde balık avlamak, sulamada güvenle yararlanmak, hatta su sporlarının yapılmasını sağlamaktır.” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.