banner278

BU HARİTALAR 15 İLDE HAZIRLANACAK

Gürültü Kirliliğini önlemek amacıyla Yerleşim Alanlarının Stratejik Gürültü Haritalarının Hazırlanması Projesi kapsamında gürültü kirliliği haritaları oluşturulup, gürültü ölçümleri yapılacak. Görüntü ve gürültü kirliğini önelemek için yapılacak olan bu proje Manisa, Adana, Mersin, Gaziantep, Kayseri, Samsun, Balıkesir, Kahramanmaraş, Sakarya , Eskişehir, Erzurum, Trabzon, Sivas, Adıyaman ve Elazığ'da uygulamaya geçecek.

BU HARİTALAR 15 İLDE HAZIRLANACAK

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında imzalanan proje sözleşmesi ile Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği ve 2002/49/EC sayılı Çevresel Gürültü Direktifi'nde (END)  belirtilen esas ve kriterler kapsamında 15 ilin stratejik gürültü haritalarının oluşturulması çalışmaları başlatıdı.

 Çalışma kapsamında yer alan Adana, Adıyaman, Balıkesir, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kayseri, Manisa, Mersin, Sakarya, Samsun, Sivas ve Trabzon illeri şehirleşmiş alanlarında mevcut gürültü düzeylerinin tespit edilmesi ve gürültüye maruz kalan kişi, konut, okul ve hastane sayılarının belirlenmesi amacıyla stratejik gürültü haritaları hazırlanacak.
 Proje çalışma alanındaki sanayi tesisleri, eğlence yerleri, karayolları ve demiryolları gürültü haritaları tamamlanacak.

Günün üç ayrı zaman diliminde, gündüz (07-19), akşam (19-23) ve gece (23-07);

5 dB (A) aralığı haritaları,
>55, >65 ve >75 dB(A) haritaları,
Cephe haritaları,
Sınır değer haritaları oluşturulacaktır.
Proje sonuçlandığında 15 il için;

İlk kez gürültü simülasyon modeli oluşturulacak.
Mekansal gürültü veritabanı hazırlanacak.

İllerin şehirleşmiş alanlarındaki gürültüye hassas yapıların (okul, hastane, mesken) sayıları hesaplanacak ve bu alanlarda gürültüye maruz kalan insan sayıları belirlenecek.
Nihai olarak tüm gürültü kaynaklarının entegre etkisinin ifade edildiği stratejik gürültü haritaları tamamlanacak.

      Bu proje ile ülkemizde seçilmiş 15 il için AB uyumlaştırma çalışmalarının gerektirdiği en önemli uygulama adımlarından birisi gerçekleştirilmiş olacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.