Bu Geceden Sonra Her Şey Değişecek!

İşte 4.5G ile dikkat etmeniz ve bilmeniz gerekenler...

Bu Geceden Sonra Her Şey Değişecek!

2G mobil telefonlar üzerinden ses ve sms hizmetleri sunmak üzere geliştirilen birinci nesil dijital mobil haberleşme sistemine verilen isimdir.  3G ise mobil telefonlar üzerinden ses ve sms hizmetlerinin yanı sıra mobil veri/internet hizmeti de sunabilen üçüncü nesil mobil haberleşme sistemidir.
4,5G ise mobil telefonlar üzerinden yüksek hızlı genişbant hizmetler sunmak üzere geliştirilen ve tamamen veri tabancı şebeke yapısına sahip dördüncü nesil ve devamı mobil haberleşme sistemidir.

4,5G NELER GETİRECEK?
Daha yüksek hız: 2G'de veri hızı en fazla 384 Kbps, 3G'de 42 Mbps, 4G'de 150 Mbps iken 4,5G ile 1 Gbps'lik hızlara ulaşabilecek. Daha fazla kapasite: 8 GB büyüklüğünde yüksek çözünürlüklü bir filmin indirilmesi yaklaşık olarak 3G ile 27 dakika sürerken, 4G ile 8 dakika, 4,5G ile ise 1 dakika sürüyor. Hem veri indirme, hem de gönderme hızları en az 10 kat artacak. 2014 yılından 2019 yılına kadar veri trafiğinin 6 ila 10 kat arasında artması bekleniyor.
Daha iyi performans: Mobil şebeke işletmecilerinin frekans miktarı 183,8 MHZ'den 549,2 MHZ'ye çıktı. Dolayısıyla kullanıcılar daha geniş bantta daha hızlı hizmet alma olanağına kavuşacak.
4.5G ile yüksek hızda ve kesintisiz bağlantı sağlanacağı için makineler arası iletişim nesnelerin interneti bulut bilişim internet protokolü ile TV, akıllı şehirler, uzaktan kontrol edilecek robot teknolojisinin tele ameliyatlarda kullanımı gibi bir takım konularda gelişmeler sağlanacak.
2022 yılında ülkemizin de aralarında olduğu OECD ülkelerinde ortalama 4 kişilik bir ailenin internete bağlı 50 cihazı olacağı öngörülüyor. Bu cihazların üreteceği internet trafiği 4.5G gibi hızlı şebekeler üzeirnden rahatlıkla taşınabilecek.

4.5 KULLANICILARI NELERE DİKKAT ETMELİ?
İşletmeciler tarafından 4.5G ile birlikte yüksek hız ve yüksek trafik kotası içeren farklı tarife paketleri sunabileceğinden tüketicilerin bu paketler arasından kendi kullanım profilleri ve ihtiyaçlarına uygun olarak seçim yapmaları gerekiyor.
Tüketiciler cihaz alırken internet hizmetinde alabilecekleri maksimum hız seviyesi için söz konusu cihazın hangi sınıf cihaz olduğuna dikkat etmelidir. CAT4 cihazlar en fazla 150 Mbps hız desteklerken CAT9 cihazlar 450 Mbps internet hızını destekliyor.
BTK düzenlemelerine göre mobil internet kotası yüzde 80'e ve yüzde 100'e ulaştığında işletmeciler tarafından abonelere/kullanıcılara mesaj gönderiliyor. 4.5G ile birlikte hız artışı dolayısıyla abonelerin kotaları daha çabuk bitebilecek. Bu kapsamda mağduriyetlerin oluşmaması için tüketicilerin internet kullanımlarını dikkatli takip etmeleri gerekiyor.

4.5G'YE GEÇİŞ NASIL OLACAK?
TALEP: Öncelikle ilgili işletmeciye SMS, çağrı merkezi, internet ve benzeri yollar ile 4.5G geçiş onayının iletilmesi gerekiyor. Abonelik geçişlerinde aboneler tarafından gönderilecek SMS'ler ücretsizdir. Abonenin talebi halinde benzer yöntemler ile 2G veya 3G hizmetine geri dönüşü mümkündür.

CİHAZ: Ayrıca 4.5G hizmetinin alınabilmesi için cihazın ve SIM kartın 4.5G teknolojisi ile uyumlu olması, telefon ayarlarından 4.5G/LTE seçeneğinin açık tutulması ve 4.5G kapsama alanında bulunulması gerekli.

TARİFE: 4.5G'ye geçiş yapan abonelerin geçiş öncesindeki tarifeleri ve diğer hakları korunuyor. 4.5G aboneliğine geçiş yapıldığında, abonenin aksi yönde bir talebi olmadığı sürece varsa taahhütnamesi kapsamındaki hakları taahhüt süresince korunuyor ve abonenin onayı dışında tarife paketi veya tarife değişikliği yapılmıyor.

TEKLİF: İşletmeciler tarafından, geçiş yapmamış abonelere 4.5G'ye geçişe ilişkin olarak SMS, Flash SMS, çağrı merkezi, internet, kayıtlı e-posta, Sesli yanıt sistemi ve benzeri yöntemler ile yılda en az 4 kez teklif sunulabilecek.

BİLGİ: İşletmeciler tarafından 4.5G'ye geçmek isteyen abonelere, geçmek istediği tarife paketi, tarife paketinin yürürlüğe gireceği tarih, tarife paketinin ücreti, cihaz, SIM kart uyumuna ilişkin ayrıntılı bilgilendirme yapılacak.

KOTA: 4.5G'nin sunduğu yüksek hız nedeniyle internet kullanımlarınızda önemli ölçüde artış olacağı ve kota aşımında karşılabileceğiniz muhtemel maliyetler açısından dikkatli olmanızda fayda var. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.