BU ÇAĞRIYA KULAK VERİN..

Manisa Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Ayhan Korkmaz 3-9 Kasım organ bağışı haftası çerçevesinde açıklamalarda bulunarak Manisa’da son yıllarda organ bağışı gönüllülüğüne olan ilginin giderek arttığını ifade edrek ‘hayat ver hayat bul’ diyerek herkese organ bağışı çağırısında bulundu.

BU ÇAĞRIYA KULAK VERİN..

Korkmaz; “Bir kişinin akli dengeniz yerinde ise neden organ bağışında bulunmayasınız.18 yaşını doldurmuş olan herkesi organ bağışına çağırıyoruz. Dinimize göre de büyük sevaptır.Organ bağışı haftası süresince Manisa Kamu Hastanelerinde farkındalığı yükseltmek amacıyla hasta bekleme alanlarında organ bağışı kamu spotlarının yayınlanacağız, Manisa İl Müftülüğü ile temasa geçtik bu haftaki Cuma hutbesinde organ bağışının önemi ve dinimizdeki yerinin önemi konusunda camii müezzinlerinden vaaz vermeleri yönünde telkinlerde bulunduk. Hastanelerde broşür dağıtılacağız. Sağlık çalışanlarına yönelik eğitimler verilecek” dedi.

    Manisa Kamu Hastanelerine bağlı sağlık tesislerinde organ bağışında başarı gösterenlere Dr.Ayhan Korkmaz tarafından  Merkezefendi,Turgutlu ve Akhisar Devlet Hastanelerine teşekkür belgesi takdim edildi.

Organ Bağışı Nasıl Yapılır?

Manisa ilimizde merkez ve ilçe devlet hastanelerinde bulunan organ bağış birimlerine şahsen müracaat edilerek organ bağış kartı verilir. Bu bağış kartı ile organ bağışı gönüllüsü olunur.

Organ Bağışı İçin Hangi Şartlar Aranır?

Organ nakli iki esasa göre değerlendirilir canlıdan canlıya veya beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden. Beyin ölümü olup olmadığına 2 uzman hekim karar verir. Bu uzmanlar; beyin cerrahı, nörolog, anestezi ve yoğun bakım uzmanlarıdır. Kadavradan organ nakli yapılacaksa kişinin yoğun bakım ortamında ve solunum cihazına bağlı olarak yaşamını yitirmiş olması gerekir. Beyin ölümü gerçekleştikten sonra organ nakil koordinatörü ölen kişinin yakınlarından yazılı onay alarak gerekli uygulamalar yapılır.

Türkiye’de kadavradan çok canlıdan nakil sayısı daha fazla durumda. 2015 yılında canlı donör 2.782 iken kadavradan donör sayısı 376 olarak görülmüş. Bizim istediğimiz tablo kadavradan yapılan bağışın canlıdan yapılan bağışa göre daha fazla olması. Avrupa’da bu oran %80 kadavra kaynaklı.

Canlıdan canlıya organ nakli böbrek, karaciğer gibi organlar için geçerli. Örneğin ailenizden biri diyaliz hastası olabilir uygun şartlar var ise böbreğinizin birini verebiliyorsunuz. 2015 yılı itibariyle Türkiye’de 22.149 kişi böbrek nakli bekliyor. Manisa Kamu Hastanelerinde diyalize giren hasta sayısı 299 kişi. Başka bir açıdan bakmak gerekirse bu sayıya yakın hastamızın da böbrek nakline ihtiyacı var diyebiliriz.

Manisa organ bağışçısı olarak 7.826 kişiyle Türkiye sıralamasında 5. olmasına rağmen gerçekleşen nakil sıralamasında henüz istenilen düzeyde olmadığına değinen Genel Sekreter Korkmaz, organ nakli ve bağışına dikkat artsa da gerçekleşen nakil sayısının yeterli gelmediğini ekledi.’’ Bu yıl Manisa’da uygun şartlarda beyin ölümü gerçekleşmiş olan 8 kişinin aile görüşmesi sonucunda 3 organ nakil operasyonu gerçekleşti. Vatandaşlarımızın daha duyarlı ve cesaretli davranmasıyla birlikte gerçekleşen nakil oranının artmasını umut ediyoruz. Hem nakil bekleyen hastalarımız hem de ülkenin sağlık harcamaları düşünüldüğünde organ bağışı hassasiyetinin artmasına hepimizin ihtiyacı olduğunu söyledi.

Bağışlanan Organlar Hangi Kriterlere Göre Nakledilir?


Öncelikle doku ve kan gurubu uygunluğuna göre acil bekleyen hastalara nakiller yapılır.Her hasta için organ nakli kriterleri vardır. Bu kriterleri bilim kurulları (böbrek, kalp, karaciğer) belirler. Organ paylaşımında en önemli öncelik;

Tıbbi aciliyet

Doku ve kan grubu uyumu

Din, dil, ırk, cinsiyet, zengin-fakir ayrımı gözetilmez.

Ulusak koordinasyon sistemi tarafından dağıtım yapılır.

Karaciğer ve kalp hastaları için ülkedeki tüm bekleyen acil hastalar taranır. En uygun alıcıya nakil yapılır. Böbrek alıcıları sırasına göre belirlenir.Yapılan tüm işlemler kayıt altına alınıp belgelenir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.