BÖYLE OLMADI HOCAM!

Eğitim Sen, Türk Eğitim Sen ve Eğitim İş sendikaları müdür atamaları ve eğitimde yaşanan diğer sorunlar nedeniyle 24 Eylül günü ortak grev kararı almıştı. Aynı gün içerisinde iş bırakan sendikalar Manisa’da ortak bir eylem düzenlemedi. Sendikaların ortak bir çağrıyla grevi duyurmasına rağmen farklı saatlerde eylem düzenlemesi ise vatandaşlar tarafından komik bir karar olarak nitelendirildi.

BÖYLE OLMADI HOCAM!

Haber:Berfin Adıcan

Eğitim Sen, Eğitim İş ve Türk Eğitim Sen sendikaları aynı gün içerisinde grev kararı almasına rağmen Manisa’da farklı saatlerde eylem düzenledi. Eylemlerin ortak olan tek yönü Manolya Meydanı’nda yapılması oldu.

EĞİTİM SEN

Günün ilk eylemini sabah saatlerinde Eğitim Sen Manisa Şubesi yaptı. Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak Manolya Meydanı’na yürüyen üyeler, burada bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamayı yapan Eğitim Sen Manisa Şube Başkanı Metin Demirel: “Milli Eğitim Bakanlığı eğitimde yıllardır acil çözüm bekleyen sorunları bir tarafa bırakıp, eğitim sistemi üzerinden toplum içinde yeni ayrışmalar ve kutuplaşmalar yaratacak uygulamaları hayata geçirmeyi sürdürmektedir. Özellikle eğitimde 4+4+4 dayatması sonrasında, eğitime yönelik doğrudan siyasi müdahaleler artmıştır. Eğitim müfredatının içeriğine dini söylem ve ifadeler yerleştirilmiş, okul dönüşümleri sürecinde imam hatiplere ayrıcalık tanınmış, öğrenciler öğretmen yokluğu gerekçe gösterilerek dini içerikli dersleri seçmeye yönlendirilmiştir.” dedi.

TÜRK EĞİTİM SEN

Grev gününün 2. eylemini Türk Eğitim Sen Manisa Şubesi düzenledi. Sendika binasının önünden Manolya Meydanı’na yürüyen üyeler, Ak Parti Şehzadeler İlçe Başkanlığı önünde bir süre bekleyerek hükümeti alkışlarla protesto etti. Protestonun ardından Manolya Meydanı’na ulaşan üyeler burada bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamayı yapan Türk Eğitim Sen Manisa Şube Başkanı Recep Varlıakman: “Bugün, milli eğitimdeki haksızlıklara, hukuk tanımazlığa, adam kayırmalara karşı isyanın doruğa çıktığı gündür. Bugün yandaş yönetici atamaları için, eğitim çalışanlarının ekonomik ve sosyal haklarının geri alınması için, 4/C’lilerin kadroya alınması için, taşeronlaşmaya dur demek için ve öğretmenler ile diğer eğitim çalışanlarının kaybettiği itibarlarını geri kazanmak için greve çıktık. Bir de malum bir sendika var, biliyorsunuz. O sendikayla Ak Parti ilçe teşkilatları istediği okul müdürlerinin listesini hazırladı ve bu sipariş listeler ilçe milli eğitim müdürlerinin, komisyon üyesi şube müdürlerinin önüne sunuldu. İşte böylesine ahlaksız, böylesine arsız, böylesine rezil bir dönem yaşıyoruz.” diye konuştu.

EĞİTİM İŞ

Günün son eylemini ise Eğitim İş Manisa Şubesi gerçekleştirdi. Üyeler, diğer sendikaların yaptığı gibi sendika binalarının önünden Manolya Meydanı’na yürüdü. Meydanda açıklama yapan Eğitim İş Manisa Şube Başkanı Cem Ok konuşmasında hükümeti sert bir dille eleştirdi. Ok: “Eğitim öğretim yılı 12 yıldır olduğu gibi bu yıl da büyük sorunlarla başlamıştır. Ak Parti’nin bu yandaş kadro merakı yalnızca yöneticilerle sınırlı değildir. Yeni torba yasayla yandaş öğretmen dönemi de başlamıştır. Hiçbir iktidar döneminde eğitim sistemi bu kadar siyasileşmemiş ve böylesine bir kadrolaşmaya sahne olmamıştır. Siyasal iktidarın elinde bir oyuncak haline gelen  eğitim sistemi Ak Parti’ye oy ve seçmen devşirecek bir mekanizmaya dönüştürülmüştür.” dedi.

VATANDAŞ 'KOMİK' DEDİ

Sendikaların aynı gün içinde grev kararı almış olmasına rağmen ortak bir eylem düzenlememesine bazı vatandaşlar tepki gösterdi. Grupların yürüyüşü esnasında bazı vatandaşların birbirlerine ‘komik bir durum’ ve 'böyle olmadı hocam' dediği duyuldu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.