“BİZ YARADILANI SEVERİZ YARADANDAN ÖTÜRÜ”

Celal Bayar Üniversitesinde okuyan Yabancı Uyruklu Öğrencilerin katıldığı ‘Fikir Meclisi’ toplantısında öğrencilere seslenen Yunusemre Belediye Başkanı Dr.Mehmet Çerçi, “Biz yaradılanı severiz yaratandan ötürü. Bu söz büyük mutasavvuf sevgi ve hoşgörü sahibi gönül dostu Yunusemre’ye ait. Bizim belediyenin ismi yani bu şehrin ismi Yunusemre’dir. Biz bütün insanları yaratandan ötürü seviyoruz. Bizim milletimizin tarihinde ırkçılık, ayrımcılık yoktur.”dedi.

“BİZ YARADILANI SEVERİZ YARADANDAN ÖTÜRÜ”

Yunusemre ilçesini daha modern ve daha çok yaşanabilir şehir haline nasıl getirebiliriz düşüncesinden hareketle farklı sosyal grupların fikirlerini almak ve şehrin yönetilmesinde katılımcılığı sağlamak adına yapılan “Fikir Meclisi” toplantılarının 6.sı Saruhan Otelde gerçekleştirildi.

Fikir Meclisi toplantısına Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Başkan Çerçi’nin eşi Dr. Melek Çerçi, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcıları, Ramis Şiyak, Hakan Akgöl, Hakan Yılmazbaş, Yunusemre Kent Konseyi Üyeleri, Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) İktisadi İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Dekanı Prof. Dr. Mustafa Mıynat, Dekan Yardımcısı Doç.Dr. Hüseyin Aktaş, İİBF Yabancı Öğrenci Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Ahmet Şahin, Öğretim Üyesi Doç. Dr. Güven Şeker, Yrd. Doç. Dr. Murat Şahin ve yabancı uyruklu öğrenciler katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan CBÜ İktisadi Bilimler Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mustafa Mıynat, Belediye başkanın diğer bir ismi Şehrül Emindir. Yani şehrin emanet edildiği emin, güvenilir kişi demektir. Sayın Başkanımız, bize kendi ülkelerinden emanet olarak gönderilen evlatlarını ve bizleri burada en iyi bir şekilde ağırlıyorlar. Sayın Başkanımız eski bir Celal Bayar Üniversitesi mensubu 1994 den 1998’e kadar Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesinde Yardımcı Doçent olarak görev yaptı. O yönüyle de ayrıca Celal Bayar Üniversitesine karşı sosyal sorumluluk gereği kendisi bize ayrı bir önem verdiler. Üniversite 1992 yılında kuruldu. Celal Bayar Üniversitesinde 2014-2015 eğitim öğretim yılı itibariyle 44 bin 292 öğrenci olduğunu bu öğrencilerden 524 tane yabancı uyruklu öğrencimiz var. 52 ülkeden öğrencimiz var. İnancımız ve kültürümüz gereği misafirlerimize gereken özeni gösteriyoruz ve onların her türlü sorunlarına eğiliyoruz. Öğrencilerimizin sosyal entegrasyon sorunu, maddi sorunları, barınma sorunları, burs bulma gibi sorunları var. Bu sorunların aşılmasında kamu kurumları STK’larla yapacağımız ortak bir çalışma ile bu sorunları daha kolay aşabilirsek Manisa’daki yabancı öğrenci sayısını daha fazla artırabiliriz.  Böylelikle hem Manisa’mız hem ülkemiz ve hem de üniversitemiz açısından da büyük kazanımlar elde etmiş oluruz.”diye konuştu

Mayıs ayının ilk haftasında bahar şenliği yapacaklarını ve bu şenlik kapsamında da yabancı uyruklu öğrenci festivali düzenleyeceklerini ifade eden Dekan Mıynat, Başkan Çerçi’den yabancı uyruklu öğrencilerin kendi ülkelerini tanıtmak adına kıyafet ve müzik aletlerini sergileyebilmeleri için yardımda bulunmasını isteyerek konuşmasına son verdi.

Fikir Meclisi’ne katılan yabancı uyruklu öğrencilere hitaben bir konuşma yapan Başkan Çerçi, Yunusemre Belediyesinin bir yıllık belediye olduğunu, 2014 Mart ayında yapılan yerel seçimlerde seçimi kazanarak geldiklerinde belediyenin olmadığını ve sıfırdan belediyeyi çok kısa zamanda kurarak hizmet vermeye başladıklarını söyledi.

“HERKESİ FİKİR VE DÜŞÜNCELERİNİ ÖNEMSİYORUZ”

Başkan Çerçi konuşmasına şöyle devam etti; “Yunusemre ilçemiz 205 bin nüfusu ile Manisa’daki ilçe belediyelerin içerisinde en büyük belediyedir. Biz bu istişare toplantılarını daha önce de yaptık. Bu toplantılarımızın adına fikir meclisi diyoruz. Birde Yunusemre Kent Konseyi var. Onlarda toplantılar yapıyorlar ve bu toplantılardan çıkan değişik fikirleri bize iletiyorlar. Bizim Yunusemre Belediyesi olarak yönetim anlayışımız bütün bu şehirde yaşayan yaşlı genç, kadın erkek, bütün insanlarımızın fikirlerini önemsiyoruz. Onların fikirleri onların düşünceleri bizlere rehberlik etsin, bizlere ışık olsun, yol göstersin istiyoruz. Katılımcı demokrasi, çoğulcu demokrasi dediğimiz de aslında budur. Bütün sivil toplum kuruluşlarının düşünceleri fikirleri ile daha iyi bir yönetim anlayışı nasıl oluşturabiliriz diye toplantılar yapıyoruz. Amacımız, bu şehri daha ileriye nasıl götürebiliriz, daha modern bir yaşam alanı nasıl kurabiliriz, bu şehirde yaşayan insanlarımızın zengin fakir, kadın erkek, öğrenci esnaf, işci memur, iş adamı sanayici onların sorunlarını dinleyip onlarla beraber bir fikir çatısı altında onların düşünce ve fikirleriyle bu şehri yönetmek istiyoruz. Zaten bu toplantılarımızın da asıl amacı budur.”

“SİZLER TÜRKİ’YENİN GÖNÜLLÜ ELÇİLERİ OLACAKSINIZ”

Yurt dışından değişik ülkelerden gelen ve CBÜ’de öğrenim gören öğrencilerle beraber olmayı çok istedikleri için böylesi bir toplantıda bir araya geldiklerini dile getiren Başkan Çerçi, “Bugün yurt dışından değişik ülkelerden gelmiş genç kardeşlerimizle birlikteyiz. Bu gün bu toplantıyı da sizlerle beraber yaptık. Bu toplantıda sorunlarınız, fikirleriniz, düşünceleriniz varsa onları da sizlerden dinlemek isteriz.  Yunusemre için Manisa için daha güzel bir şehir için neler yapılabilir, sizlerin sorunları nelerdir bunları bilmek isteriz. Aynen sizler gibi İstanbul’da doktor olan eşimle beraber öğrencilik yaptık. Benim mesleğim tıp. Öğrenicinin sorunlarını biliriz. İhtiyaçlarını biliriz.  Sizin sorunlarınızı fikirlerinizi dinlemek için varız. Başka ülkelerden şehrimize öğrenim görmeye geldiniz. O ülkelerden belki bizler için ışık olabilecek tecrübeler olabilir. Türkiye batının doğusu, doğunun da batısıdır. Yani Türkiye batıdan geldiğiniz de doğuya, doğudan geldiğinizde ise batıya açılan bir kapıdır. Türkiye’nin yüz yıllardır oluşturduğu bir devlet tecrübesi vardır. Bizim millet olarak tarihten gelen büyük bir kültürümüz ve medeniyetimiz var. Bazılarınız belki de Türkiye’de doktora ya da mastır yapacaksınız. Yada gerek kendi ülkenize gerekse başka ülkelere döndüğünüzde Türkiye elçisi olacaksınız. Türkiye’yi temsil edeceksiniz. Türkçeyi biliyorsunuz dolayısıyla Türkiye’nin gönüllü elçileri olacaksınız. Bizler sizleri çok önemsiyoruz. Sizin barınma sorunlarınız, ekonomik sorunlar, uyum sorunları varsa bizim çözeceklerimizi bize üniversitenin çözebileceği bir konuysa üniversiteye iletmenizde fayda var. Belediye olarak elimizden gelen desteği veririz.”diye konuştu.

“BİZ GELECEK NESİLLER İÇİN YANİ SİZLER İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Başkan Çerçi konuşmasını şöyle tamamladı; “Biz yaratılanı severiz yaratandan ötürü. Bu söz Yunusemre’ye ait. Bizim belediyenin ismi yani bu şehrin ismi Yunusemre. Biz bütün insanları seviyoruz. Çünkü biz Allah’ın yarattığı kullarıyız. Bizim milletimizin tarihinde ırkçılık ayrımcılık yoktur. Bu toplantıda sizlerin fikirlerini düşüncelerini aldık. İhtiyaçlarınızı öğrendik. Yapacağımız her şey gelecek nesiller için, yani sizler için. Biz topluma daha güzel ve faydalı insan yetiştirme peşindeyiz. Bizim derdimiz budur. Dünyada en değerli şey insana yapılan yatırımdır. Devletimiz, hükümetimiz ve biz bunu yapmaya çalışıyor.”

Başkan Çerçi’nin konuşmasından sonra toplantıya katılan yabancı uyruklu öğrenciler mikrofonu alarak tek tek sorunlarını, ihtiyaçlarını, fikir ve düşüncelerini dile getirdiler. Öğrencilerin sorunlarını ve düşüncelerini bir bir not alan Başkan Çerçi, Yunusemre Belediyesi olarak yapılması gereken her ne varsa belediye olarak yerine getirmeye hazır olduklarını kaydetti.

Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi’nin başkanlığında gerçekleştirilen, akademik camia ve yabancı uyruklu öğrencilerin katıldığı “Fikir Meclisi” toplantısı hatıra fotoğrafının çekilmesi ile sona erdi.  


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.