BİTLİS VE MANİSA VALİLERİ BİRARAYA GELDİ

Kula Volkanik Jeoparkı’nın Türkiye'nin ilk Avrupa ve UNESCO Jeopark'ı olmasının ardından, Bitlis Nemrut-Süphan Jeoparkı için çalışmalarını sürdüren Bitlis Valiliği ile Manisa Valiliği Türkiye Ulusal Jeopark Yapılanması için biraraya geldi.

BİTLİS VE MANİSA VALİLERİ BİRARAYA GELDİ

Toplantı öncesi Vali Savaş’ı makamında ziyaret eden Bitlis Valisi Veysel Yurdakul Vali Savaş’a üzerinde ismi ve Selçuklu Mezar figürleri bulunan baston hediye etti. Ayrıca Valilik şeref defterini imzaladı. Vali Savaş da Vali Yurdakul’a  günün anısına Manisa Lalesi (Anemon) motifleri işli çini plaket hediye etti. 

Türkiye’de ilk kez Kula’da gerçekleştirilen Kula Volkanik Jeoparkı (Katakekaumene)’nın ardından Manisa’nın tecrübelerinden yararlanmak amacıyla Bitlis Valisi Veysel Yurdakul Başkanlığındaki heyet Manisa Valisi Abdurrahman başkanlığındaki Manisa Kula jeopark heyeti ile Valilik Toplantı Salonunda çalışma gerçekleştirdiler.

Toplantıya Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, Bitlis Valisi Veysel Yurdakul, Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Mehmet Pakdemirli, Bitlis Vali Yardımcısı Alp Eren Yılmaz, Kula Kaymakamı Hakan Hakyemez, Kula Belediye Başkanı Selim Aşkın, Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürü Erdinç Karaköse, Bitlis İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör,  Kula Jeopark Koordinatörü Erdal Gümüş, Bitlis Jeopark Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Yıldırım Güngör, İnönü Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç.Dr. Gülpınar Akbulut, Bitlis Jeopark Koordinatörü Jeolog Evrim Çelik katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Manisa Valisi Savaş, Kula Jeopark ekibinin, Kula Jeoparkı’nın kabul edildiği toplantıda Manisa yanında tüm Türkiye’deki jeopark olmak isteyen yerleşim yerlerinin desteğini arkasında hissettiklerini belirterek, “Bugün Kula Volkanik Jeopark alanının UNESCO’ya müracaatı ve müracaat sonrası geçen sürece ilişkin arkadaşlarımız bilgi paylaşımı yapacaklar. Bundan sonraki dönemde de Bitlis’in Nemrut-Süphan Jeopark’ı Dünya jeopark listesinde en saygın yerini alacaktır. Buna yürekten inanıyoruz. Bu süreçte Türkiye’nin ilk jeoparkı olarak Kula’nın tescili sürecindeki bilgi paylaşımı gerek bundan sonraki yapılacak olan ortak çalışmalar ve oradaki kabul sürecindeki destek olarak her zaman sizlerin yanında olduğumuzu, elimizden gelen her türlü desteğe hazır olduğumuzu bilmenizi ve bundan emin olmanızı istiyoruz. Bugün sizleri burada görmekten son derece memnunuz. İnşallah teknik arkadaşlarımız arasında gerek yüz yüze gerekse her türlü iletişim aracı ile bu bilgi paylaşım süreci devam edecek. Bizler de takip edip en üst düzeydeki işbirliğinin gerçekleşmesi gayreti içerisinde olacağız” dedi.

Bitlis Valisi Veysel Yurdakul da konuşmasında Kula’nın Volkanik Jeopark Alanı ilan edilmesinde emeği geçenleri tebrik ederek, “UNESCO programında Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bir ilçesi bir proje yapıyor ve biz bu süreçte sertifika verilişinde buna tanıklık etmekten büyük mutluluk duyduk.  Mutluluğun dışında bizlere moral ve ümit verdi. Demek ki bu aynı metotla, aynı yolla takip edilirse yapılabiliyor” dedi.

Vali Yurdakul, hazırladıkları jeopark projesinin sadece Bitlis’in değil, Manisa’nın değil aynı zamanda Türkiye’nin Avrupa Birliği ve UNESCO nezdinde bir duruşu olduğunu belirterek, jeopark ile ilgili bir mevzuat olmaması nedeniyle tabanda yapılacak çalışma ve belirli bakanlıklardan alınacak temsilcilerle çalışmaların yürütülebileceğini ifade etti. Vali Yurdakul,  “Sayın valimizin liderliğindeki bir oluşumun çok daha anlamlı olacağını düşünüyorum. Ulusal NETWORK’ün oluşturulması bundan sonraki potansiyel jeopark adaylarının da işini kolaylaştıracak, onların yürüme hızına katkı sağlayacak” diye konuştu.

Türkiye Ulusal Jeopark Yapılanması için ön görüşme niteliğindeki toplantıda Kula Jeopark Koordinatörü Erdal Gümüş Kula Volkanik Jeopark alanı yapılanması hakkında bilgi vererek deneyimlerini paylaştı ve önerilerde bulundu.

Toplantıda, 7-8 Şubat 2014 tarihinde Bitlis’te ön çalışmaya devam edilmesine ve 2-4 Mayıs 2014 tarihleri arasında Kula’da çalıştay yapılmasına karar verildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.