Bir Parmak Bala Bir Tas Zehir

KESK Manisa Şubesi, 30 Mayıs 2014 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan “Taşeron Yasa Tasarısı”nı sert bir dille eleştirdi. KESK Manisa Dönem Sözcüsü Ali Gök, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen yasa tasarısının iş güvencesini ortadan kaldırdığını ileri sürdü.

Bir Parmak Bala Bir Tas Zehir

Haber:Berfin Adıcan

Tasarı oluşturulurken hiçbir sendikanın görüşünün alınmadığını söyleyen Gök: “12 yıllık iktidarı boyunca emekçilerin sahip olduğu en temel hakları tırpanlayarak güvencesiz çalışmanın alanını genişleten iktidar daha önce defalarca yaşandığı üzere; milyonlarca çalışanı ilgilendiren konunun doğrudan muhatabı olan sendikaları sürecin dışında bırakmış, hiçbir şekilde görüşlerine başvurmamıştır. Üstelik tasarıya iş güvencemizi fiilen ortadan kaldıracak maddeler eklenmiştir.” dedi.

“HAK GASPLARI FAZLALAŞIR”

Tasarının yasalaşması halinde görev gasplarının fazlalaşacağını belirten Gök: “Tasarıda bulunan 82. maddede “Kamu görevlileri hakkında tesis edilen atama, görevden alma, göreve son verme, naklen veya vekaleten atama, yer değiştirme, görev ve unvan değişiklikleri işlemleri…” dendiğinden iş güvencemiz tehdit altındadır. Tasarının yasalaşması halinde idare yasanın tanıdığı sınırsız yetkiyi kullanmaktan çekinmeyecek, işten atmalarda hukuk ilkeleri kaygısı gütmeyecektir. Taşeronlaşma yasaklanmamıştır.” diye konuştu.

“SABRIMIZI ZORLAMAYIN”

Tasarının tekrar düzenlemeden geçirilmesini istediklerini ifade eden Gök: “Hükümet Soma katliamındaki sorumluluğunu unutturma ve kimi olumlu maddeleri öne çıkararak emekçiler aleyhine yaptığı düzenlemeleri gizleme çabasından vazgeçmelidir. Başta 82. madde olmak üzere iş güvencemizi ortadan kaldıracak, emekçiler lehine olan yargı kararlarını by-pass edecek maddeler derhal düzenlemeden çıkarılmalı, taşeronlaşma yasaklanmalıdır. Hükümeti emekçilerin sabrını daha fazla zorlamamaya ve emek karşıtı politikalardan vazgeçmeye davet ediyoruz.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.