BİR CAN 4 CANA HAYAT OLDU

Manisa’da Sağlık Bakanlığı Koordinesinde Manisa Valisi Erdoğan Bektaş’ın önderliğinde yürütülen “Bağışla Hayata Bağlan” organ bağışı projesinin ilk nakli gerçekleştirildi. Proje kapsamında organlarını bağışlayan bir kişinin organlarının 4 kişiye hayat verdiği öğrenildi. Vefat eden vatandaşın organları Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesinde İzmir’den gelen bir ekip tarafından alınarak organ nakli bekleyen 4 hastaya nakledildi.

BİR CAN 4 CANA HAYAT OLDU

Manisa’da Sağlık Bakanlığı Koordinesinde Manisa Valisi Erdoğan Bektaş’ın önderliğinde yürütülen “Bağışla Hayata Bağlan” projesi İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün gayretli çalışmaları ile büyüyerek devam ederken, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Akhisar Temsilciliği tarafından da destekleniyor. ’Bağışla Hayata Bağlan’ Projesinin, 2013 yılından bu yana süren çalışmaları sonunda ilk organ nakli gerçekleşti.

Organ nakil koordinatörü Anestezi Uzmanı Dr. Hamza Bambal koordinasyonunda gerçekleşen operasyonda dört hastaya ulaşan organ nakli gerçekleşti. İzmir’den gelen bir ekip tarafından organların alınması sağlanırken, Ulusal Koordinasyon Merkezi aracılığıyla ihtiyaç sahiplerinden sırada bekleyen ve aciliyeti olan hastalara organlar ulaştırıldı. Yapılan ilk organ nakli nedeniyle Akhisar Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri, Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi’ndeki Organ Bağış Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Hamza Bambal’a teşekkür ziyaretinde bulundu.

Ziyarette Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Erol Karaca, İlçe Sağlık Müdürü Selin Köksal, Başhekim yardımcısı Ali Osman Çağlayan, Organ Nakil Koordinatörü Hamza Bambal, Kadın Girişimciler Kurulu il Temsilcisi Nefise Şükran Füzün ve kurul Üyeleri Hanife Akça, Hale Suyolcu, Nigar Burkay hazır bulundular.

DAHA MÜREFFEH BİR TOPLUMUN İNŞASI İÇİN VARIZ

TOBB Akhisar Kadın Girişimciler Kurulu adına söz alan Manisa il Temsilcisi Nefise Şükran Füzün, “2013 Ocak ayından beri sayın valimiz ve il müdürümüzün önderliğinde sayın ilçe sağlık müdürümüzün koordinasyonu ile dahil olduğumuz ’Bağışla Hayata Bağlan’ organ bağışı kampanyasında önemli bir dönemece gelmiş bulunmaktayız. Akhisar’ımızda bir organ nakli gerçekleşti. Biz Türkiye’mizin en köklü sivil toplum kuruluşlarından (STK) biri olan Türkiye Odalar Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlı bir STK’yız. Akhisar’da da fark yaratmak adına bağlı olduğumuz yerel odalar Ticaret Odası ve Ticaret Borsası ile birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu projeye Sayın ilçe Sağlık Müdürümüz Selin Köksal tarafından davet edildiğimiz günden beri sayısız faaliyet ile organ bağışının önemine dikkat çektik. Bu yolda çalışmalarımız durmaksızın devam etti ve edecek çünkü bu konunun önemi hayati bir yaşamın sonu diğer bir yaşamın başlangıcı olabilir. Bu noktada en büyük iş organ nakil koordinasyon ekibindeki saygın hekimlerimize düşüyor, neyse ki Akhisar bu konuda çok şanslı olayı sağlığın zirvesindeki isimler ilçe sağlık müdürümüz olsun sayın başhekimimiz olsun titizlikle sahip çıkarken Dr. Hamza Beyin koordinasyon ekibinin başına getirilmesi son derece isabetli bir karar olmuştur ki görevlendirmenin akabinde ilk bağış gerçekleşmiş ve 4 kişiye can olmuştur. Biz bu vesile ile bu projede canla başla çalıştığımız tüm takım arkadaşlarımıza ve Doktor Hamza Bambal’a teşekkürü bir borç biliriz. Biz sivil toplum örgütleri daha müreffeh ve refah toplumun inşası için varız. Bu yolda gerçekleşen organ bağışının da daha sağlıklı ve diğer gam bir toplumun olmazsa olmazı görüyor ve son derece önemsiyoruz. Organ Bağış Koordinasyon ekibine bağışçı aileye ve olayın gerçekleştiği gün iki gün mesaide kalarak kaybolan bir canın 4 can olarak geri dönmesine sebep olan Dr. Hamza Bambal’a şahsım ve TOBB Akhisar Kadın Girişimciler kurulu adına teşekkürü bir borç bilirim. Ayrıca bir grup gizli kahramanı da anmadan geçmeyeceğim. Sayın basın mensuplarımız ’Bağışla Hayata Bağlan’ Projesine başından beri verdikleri destek ile görünmez kahramanlar olmuşlardır. Onlara sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Basınımızın sayesinde bir can 4 can oldu. Biz kamuoyu oluşturmaya çalışırken en büyük desteği basından aldık. Sayelerinde sesimiz çok gür çıktı, işlerini bu denli iyi yaptıkları için teşekkür ederim.” dedi.

ORGAN BAĞIŞINDA İKİNCİ SIRADAYIZ

Başhekim Erol Karaca ise, "Bu ziyaretiniz ile tekrar gündeme taşıdığınız organ bağışının duyurulmasında ve Manisa’mızın tüm Türkiye’de organ bağışında 2. sıraya çıkmasını sizlerin desteği ile sağladık. Tek eksiğimiz nakillerimizin azlığıydı. Şimdi oluşturduğunuz yeni ve dinamik organ nakil koordinasyon ekibi inşallah çok güzel işlere imza atacak. Bu bir takım işi ve inşallah birlikten kuvvet doğdu. Verdiğiniz destek için Şükran hanımın şahsında tüm destekçilere teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.

Dr. Hamza Bambal ise teşekkür ziyaretinden çok memnun olduğunu bu işin gönüllülük esası ile yapıldığını anlatarak, "Başarı isteğin ardında gizli. Çok daha iyi işlere hep birlikte imza atacağız desteğinizi yanımızda hissetmek bizi güçlü ve azimli kılar.” dedi.

İlçe Sağlık Müdürü Selin Köksal ise, “Biz Bağışla Hayata Bağlan dedik. Bu faaliyeti tüm Akhisar’ımıza duyurmak adına eğitim seminerleri düzenledik. Çeşitli toplantılar düzenleyip yapılan bağışları kayıt altına aldık ve halkımızı bilinçlendirdik Sağolsun Organ Bağışı’nın Akhisar’da bu denli ses getirmesi bizim sivil ayağımız olan Şükran Hanım ve kurul arkadaşlarının en az bizim kadar bu projeye sahip çıkması ile olmuştur. Bundan sonrada ekibimiz çalışmalarına hız kesmeden devam edecektir” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.