banner271

BEDESTEN ÇARŞISI OLABİLECEK Mİ?

Mehmet GÜZGÜLÜ yazdı...

BEDESTEN ÇARŞISI OLABİLECEK Mİ?

Uzun yıllar süren çalışmalar sonunda tarihi bedestenin restoresi bitti. Bedestenin içi,   Şehzadeler Belediyesine tahsis edildi. Yerinde bir düşünce ile bu tarihi mekan nikah salonu olarak kullanılmaya başlandı. 

Büyükşehir Belediyesi de bedestenin doğusunda kalan dükkanlardan, Hatuniye Camisine kadar olan binaların,  tarihi dokuya uygun olarak, bina giydirmelerinde  restore çalışmalarına başlayacağını açıkladı.   Ayrıca Büyükşehir Meclisinden, Anıtlar Kurulunun onayladığı plan doğrultusunda bir karar alındı. Bu kararda Çeşnegir Cami doğusunda bulunan binalar Büyükşehir Belediyesince kamulaştırıp yıkılacak ve bedesten tarafından Çeşnegir Cami ortaya çıkarılacaktır.

Bu işler için, yüklü bir miktar paraya ve bol emeğe  ihtiyaç vardır. Bu yapılmalı mıdır? Evet yapılmalıdır. Yapılacak bu çalışmalar bu çarşıyı mezbelelik olmaktan çıkarıp, Manisa’nın tarihi   çarşısı kimliğine kavuşturacaktır. Fakat bir şartla! Önce bedestenin etrafında bulunan irili ufaklı 29  dükkanın ne olarak kullanılacağının belli olması gerekmektedir. 

Bu restoresi yapılmış dükkanlar şahıslara ait küçük dükkanlardır. Şu an da kepekleri kapalı ve boş olarak durmaktadır. Burada ortak bir proje geliştirilmezse,  bu dükkanların çoğu depo olarak kullanılır. Bu da bedesten de düşünülen tarihi dokunun ,hayata   geçirilmesi düşüncesini başlamadan bitirir.

BEDESTENİN ETRAFINDAKİ DÜKKANLAR BÜYÜKŞEHİRİ İLÇELERİ İLE CANLANDIRABİLİR

Bedestenin etrafındaki bu dükkanların tarihi doku  içinde ilgi çeker bir şekilde hizmet vermesi gerekmektedir. Gaziantep veya Kahramanmaraş   illerimizde bu gibi yerler Bakırcılar Çarşısı olarak düzenlenmiştir. Maalesef Manisa’mızda bu gibi el sanatları zaman içinde kayboldu. Benim bu konuda farklı bir fikrim oluştu. Bu fikri bazı ortamlarda paylaştığım için sütunuma almakta yarar görüyorum. Manisa olarak artık büyükşehiriz, 17 ilçemiz var.     İlçe belediyeleri, Büyükşehir’in önderliğinde bu dükkanları toptan kiralasa ve ilçelerin tanıtım  stantları haline getirse. Bir ilçe tutacağı iki dükkandan birini fuar standı gibi kullanıp, burada ilçesinin görsel tanıtımını yapsa. Kiraladığı ikinci dükkanda ilçesinin yetiştirdiği ürün veya öne çıkan yöresel el sanatlarını  pazarlasa. Bu arada, dükkanların dış dizaynları da bir elden planlansa,  bir bütünlük sağlasa.

Şimdi biraz gözümüzü yumalım ve düşünelim. Bedesten de yapılan bir nikaha, il dışında gelen misafirlerimizle gitmişsiniz. Nikah bitmiş  misafirlerinizle bedestenin etrafındaki dükkanları geziyorsunuz. Demirci’nin görsel tanıtımını yapan dükkanda gezerken, gözünüze batan meyvenin adının hünnap olduğunu öğreniyor, iki kutu satın alıp birini misafirinize hediye ediyorsunuz. Belki de misafiriniz beğendiği bir Demirci halısını satın alıyor.
Ben yalnız, bedestene nikaha gelen kişilerin değil,  şehrin içinden gelen insanlarında buraları gezip alışveriş yapacağından eminim. Ayrıca unutulmamalıdır ki Merkez dediğimiz Yunusemre ve Şehzade ilçelerimizin nüfusunuz büyük bir kısmı  ilçelerimizden göç eden insanlardan oluşmaktadır.

Bu düşünceden başka, ne yapılır bilemem. Bedestenin ve o çarşının tekrar canlanması için, önce bedesten dükkanlarının iyi değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum.
Son söz bedesten dükkanları depo olarak kullanılmamalıdır…

MANİSALI ŞAİRLER VE YAZARLAR CADDESİ

Atatürk Kentpark’ı açıldı ve düşünülenin üzerinde bir ilgi çekti. Demek ki Manisa’nın böyle bir yere ihtiyacı varmış.
Kentpark’ın  içinde yer alan Manisalı şair ve yazarlar caddesinin de ilgi çektiğini görsel ve yazılı basından belli oldu.
Bu fikri ortaya koyan bir kişi olarak eleştirileri de, övgüleri de takip ediyorum.

Bu caddedeki isimlerin tespiti Büyükşehir ve CBÜ yetkililerince yapılmıştır.

Eleştirileri dikkate alırken belirlenen isimlerin bazılarının Manisa doğumlu olmadığı yazılmış, doğrudur. Fakat başka bir şehirde de doğsa hayatının büyük bir kısmını Manisa'da geçiren kişi heyet tarafından Manisalı olarak kabul edilmiştir. Bence de bu doğru bir karardır, mesela Teoman Ergül Manisa doğumlu olmamasına rağmen, Manisa Baro Başkanlığı yapmıştır. Yazdığı kitaplarla da Manisa tarihine ışık tutmuştur.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Enver KÖK - 3 yıl önce
Sayın Güzgülü'ye konuyu gündeme taşıdığından dolayı öncelikle teşekkür etmek istiyorum. Gerçekten son derece çirkin görüntünün olduğu bir bölge. Manisamıza yakışır bir hale getirilmesi gereken eski çarşı ve güzide bir yer. Umarın Büyük şehir aynı duyarlılığı gösterir ve daha önce yapılan proje gibi bir proje ile manisamıza güzel bir semt kazandırılır.