BEBEK ARABASI PROBLEMİNE ÇÖZÜM ARAYIŞI

Manisa’da toplu ulaşım araçlarına bebek arabalarıyla binilmesi noktasında kamuoyunda oluşturulmaya çalışılan algı üzerine Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nden (UKOME) açıklama geldi. Açıklamada, düzenlemenin engelli vatandaşların erişimiyle ilgili olduğu vurgulanarak, konunun yeniden görüşülmesi için Büyükşehir Belediyesinin UKOME’ye teklifte bulunduğu belirtildi.

BEBEK ARABASI PROBLEMİNE ÇÖZÜM ARAYIŞI


Manisa Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, “Manisa Büyükşehir Belediye sınırları içerisinde vatandaşlarımızın daha güvenli, ekonomik ve konforlu bir taşıma hizmetlerinden faydalanması amacıyla araçlar Manisa şehir merkezinde önceki yıllarda, merkez dışındaki diğer tüm noktalarda ise 2015, 2016 ve 2017 yılları içerisinde alçak tabanlı, engelli erişebilirliği olan ve günümüz teknolojik donanımına sahip efektif taşıma hizmeti verebilen toplu taşıma araçlarına dönüştürülmüştür. Bu çerçevede, yürüten toplu taşıma hizmetlerinden 65 yaş üzeri, gazi ve şehit yakını vatandaşlarımız ile engelli vatandaşlarımız ücretsiz olarak yararlanmakla birlikte 5378 sayılı Engelliler Hakkındaki Kanun hükmü gereği Belediye sınırları içerisinde toplu taşıma hizmeti veren tüm araçların engelli erişebilirliğinin bulunması ve bu yerlerin engellilerin kullanımına her daim açık tutulma zorunluluğu bulunmaktadır” denildi.
“Karar diğer kamu kurumlarının da yer aldığı UKOME toplantısında alındı”
Engelli vatandaşlar için toplu taşıma araçlarında ayrılan alanların her an kullanıma uygun bulundurulması ile ilgili kararın UKOME toplantısında alındığının vurgulandığı açıklamada, “Manisa Büyükşehir Belediye sınırları içerisinde hizmet yürüten toplu taşıma araçlarında bulunan ve engelliler için ayrılan bölümlerin açık vaziyetteki bebek arabaları ve Pazar arabaları tarafından tamamen kapatılması nedeniyle engelli erişebilirliklerinin ortadan kaldırıldığı yönünde engelli vatandaşlarımızın bireysel olarak yada Engelliler Derneği aracılığı ile yaptıkları başvuru üzerine konu,  bu konuyla ilgili düzenleme yetkisi bulunan ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının içerisinde üye olarak yer aldığı Ulaşım Koordinasyon Merkezinin (UKOME) 02.05.2017 tarihinde yapılan toplantısında görüşülmüş ve kurulun 2017/39 sayılı kararında “Toplu taşıma aracının Engelli erişe bilirliği ile ilgili bölümünün işgal edilmemesi kaydıyla kapalı vaziyette bebek ve çocuk arabası, kapalı pazar arabası ile binilebilir.” şeklinde düzenlenmiştir” ifadelerine yer verildi.
“Karar yeniden gözden geçirilecek”
Basında yer alan haberlerde konunun çarpıtıldığının görüldüğünün belirtildiği açıklamada, “5216 Sayılı Büyükşehir Belediye Kanununa göre kurulan ve Tugay Komutanlığı, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Karayolları, Devlet Demiryolları, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, 17 ilçe belediyesi gibi 20’nin üzerinde kamu kurum ve kuruluşları ile Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanlığı temsilcilerinden oluşan Ulaşım Koordinasyon Merkezinin (UKOME) ilimizin ihtiyaç ve sosyo-ekonomik durumuna göre üyelerinin oybirliği ile aldığı bir kararının bazı yerel ve ulusal basın kuruluşlarında haber konusu yapılarak sanki düzenlemenin Manisa Büyükşehir Belediye Başkanlığınca yapılmış gibi gösterilerek olayların çarpıtıldığı ve toplu taşıma araçlarından engelli vatandaşlarımızın daha rahat yararlanabilmesinin temini amacıyla UKOME tarafından yapılan iyi niyetli bir düzenlemenin ilgisiz başka yerlere taşındığının görülmesi üzerine, düzenleme sonrasındaki süreçte yaşanan sorunlar ile kamuoyunda bu türden oluşan yanlış algının bertaraf edilmesi amacıyla Manisa Büyükşehir Belediye Başkanlığımızca UKOME’ye kararın yeniden gözden geçirilmesi hususunda teklifte bulunulmuştur. UKOME Genel Kurulunun bu konuyla ilgili yapacağı düzenleme daha sonrasında yeniden kamuoyuna duyurulacaktır” denildi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Gülşah - 6 ay önce
Engellileri düşününüyorsanız araçların arkasında bulunan engelli bölümüne ayakta yolcu almıyacaksınız zaten böyle bir durumda engelli bir vatandaş binmek istese bile binenez orobüse sizlwr üç beş tolcu fazla almak için bebek arabalarını öne sürmeyin lütfen
Avatar
Recep Aktürk - 6 ay önce
Bırakın bu işleri oylar gitmesin diye laf olsun diye bize bulasmasinlar diye engellileri on plana sürüyorsunuz nasıl hastanelerde öncelikli hastalar varsa otobüslerde engelli binmek istiyorsa binsin önemli değil biz sonraki otobüse bineriz ama ayakta yolcuyu da yasakla o zaman arka tarafta bize de devlet size verdiği gibi bedava makam aracı vermiyor oy zamanı geldi mi sevgili değerli halkım sonuçlar belli oldu mu anca kaldırım taşları yenileyin her sene manisa nin sorunu bi bu değil 1 milyon sorundan 1 tanesi
Avatar
Oguz - 6 ay önce
Aynen öyle Gülşah hanımın dediği doğru katılıyorum o zaman şoför arka havuzu boş bırakacak yolculara arka havuza doğru ilerleyin demiyecek arkadaş doğrumu 4 5 6 7 8 yolcu fazla alacağım diye bebek arabalarını öne sürmesinler lütfen benim fikrim her araba 2 tane çocuk arabasi 1 tanede engelli yeri bis kalcak engeli yolcusunu alacak ozzaman 2 tane bebek arabasi alsın madem açık vaziyette en mantıklısi bu bence ilgilelerin dikkatine lütfen teşekkür ederim şimdiden saygilarimla benimde 7 aylık bebeğim var hep sürekli Şoförlerle sıkıntı yaşıyoruz her gün tartışıyoruz bu konuda almıyorlar mağduruz inşAllah bir an önce çözüm bulunur sağolun saygılar manisa buyuk şehir Belediyesinin şimdiden ilgisi için
Avatar
Berna - 6 ay önce
Bu karar engelli vatandaslar icin alınmış bir karar değildir.öyle olsaydı engelli vatandaşlar için ayrılan bölüme ayakta yolcu almakta yasaklanırdı.kesinlikle daha fazla para kazanmak için bebek arabalarının bahane edildiği,annelerin mağdur edildiği,engelli vatandaşla annelerin karşı karşıya getirildiği karardır.
Avatar
Berna - 6 ay önce
Bu karar engelli vatandaslar icin alınmış bir karar değildir.öyle olsaydı engelli vatandaşlar için ayrılan bölüme ayakta yolcu almakta yasaklanırdı.kesinlikle daha fazla para kazanmak için bebek arabalarının bahane edildiği,annelerin mağdur edildiği,engelli vatandaşla annelerin karşı karşıya getirildiği karardır.
Avatar
Eda - 6 ay önce
Bebek arabalarını kapatıp otobüse binme fikrini ortaya atanlardan tek birşey istiyorum. Sadece bir kere hem bebeği tutup hem arabayı katlayıp hem de bebek çantasıyla nasıl arabaya binilecegini bize göstersinler. Ayrıca o otobüste ayakta bebekle nasıl dusulmeden yolculuk yapılacak onu bir açıklasınlar bize. Kadınların sihirli güçleri yada on tane eli yok. Zaten zor olan hayatı daha da zorlaştırmayın lütfen.
Avatar
Hatice - 6 ay önce
Rica ediyorum konuyu çarpıtmayın mesela ben manisanın giriş mahallelerinden akpınar da oturuyorum. Oğlumun rahatsızlığından dolayı Celal bayar a gidiyorum. Ulaşımımı 8 numara ile gerçekleştirmek durumundayım ve 40 dk yolculuk sürem var. Eşim çalıştığı için tek başıma gitmek zorundayım çoğunlukla ve hiçbir zaman bi engelli vatandaşı zor durumda bırakmadığım gibi şoförden bi çok kez ikaz aldım kullanılan cümleler aynen şöyle ''bebek arabalarını katlayın ayaktaki yolculara yer açın'' eğer ki biz anneler olayı farkı yöne çekiyor olsaydık şoför ün bizi uyarma şekli aynen şöyle olurdu '' bebek arabalarını katlayın lütfen engelli arkadaşa yer açın'' olurdu... madem ayakta bile yolcu alacak kadar ulaşım ihtiyacı yüksek bi iliz o zaman yalnız annelere zorluk çıartarak türlü bahaneler bulmak yerine rica ediyorum otobüs seferleri arttırılsın.. ne şoförlerin egosuyla nede küçücük bebeğin kucakta riske atılmasıyla uğraşmayalım yoksa bunun bedelini kimse ödeyemez.. 3 5 yolcuya bi sonraki otobüste yer bulunur ama darbe gören bi bebeği kimse hayata döndüremez.. umarım yeterince açıklayıcı olmuştur!!!
Avatar
konur - 6 ay önce
otobüsler çok kalabalık. 3 numaraya iş saatleri engelli nasıl binebilir?