Başkente Manisa TSO Damgası

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Ankara’da düzenlediği organizasyonla bir ilke imza attı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 72. Genel Kurulu öncesinde Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde Manisa Milletvekilleri, Manisalı eski bakanlar, Manisalı eski Millettekileri, Ankara’da görev yapan Manisalı bürokratlar, Ankara’da görev yapan Manisalı kamu görevlileri, Ankara’da yaşayan Manisalı İşadamları, Dernekler Başkanları, Manisa oda, borsa başkanları ve TOBB Manisa Delegeleri Ankara Anemon Otel’de düzenlenen Güçbirliği yemeğinde buluştular.

Başkente Manisa TSO Damgası

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 72. Genel Kurulu öncesinde Manisa Ticaret ve Sanayi Odası, Başkent Ankara’da büyük bir organizasyona imza attı. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde düzenlenen organizasyonda, Manisa Milletvekilleri, Manisalı eski bakanlar, Manisalı eski Milletvekileri, Ankara’da görev yapan Manisalı bürokratlar, Ankara’da görev yapan Manisalı kamu görevlileri, Ankara’da yaşayan Manisalı İşadamları, Dernek Başkanları, Manisa oda, borsa başkanları ve TOBB Manisa Delegelerini bir araya getirdi.
Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, Meclis Başkanı Hayati Dolman ve TOBB Manisa Delegeleri geceye katılan misafirleri kapıda karşılayarak bu geceye katılım gösterdikleri için duydukları memnuniyeti ifade ettiler.
 Türkiye Büyük Millet Meclisi 22.Dönem Meclis Başkanı Bülent Arınç, Ak Parti Manisa Milletvekili ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Ak Parti Manisa Milletvekilleri Recai Berber ve Murat Baybatur,CHP Manisa Milletvekili ve CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel,  MHP Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkan Vekili  Erkan Akçay, Eski Bakanlar Sümer Oral,Muzaffer Ecemiş, İsmail Özdağlar, 22.23.24. dönem Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, 20,21,22,23. Dönem Milletvekili Necati Çetinkaya, 22.Dönem Manisa Milletvekili  Hakan Taşçı, AYİM Başkanı Abdullah Arslan, Yargıtay Üyesi Ali Suat Ertosun, Ankara’da görev yapan Manisalı bürokratların, kamu görevlilerinin,  işadamlarının, dernek başkanlarının katıldığı yemekte birlik ve beraberlik olgusuna vurgu yapıldı. Geceye katılan misafirler bu anlamlı organizasyona imza atan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’na teşekkür ettiler.
Ankara Anemon Otel’de düzenlenen yemeğin açılış konuşmasını yapan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, Şehzadeler şehri Manisa’nın yetiştirmiş olduğu çok değerli bakanlarımızı, milletvekillerimizi, bürokratlarımızı, kamu görevlilerimizi, işadamlarımızı, dernek başkanlarımızı, oda ve borsalarımızın başkanlarını, TOBB delegelerini bu gecede buluşturmanın büyük mutluluğunu yaşadığını söyledi.
Başkan Erbil, Manisalıların Ankara’da böyle bir geniş kapsamlı bir yemekte ilk kez bir araya geldiğini söyleyerek, ‘TOBB 72. Mali genel kurulu öncesinde bizler Ankara’ya geldik. Bu vesile ile istedik ki, Ankara’daki Manisalı bürokratlarımızı, siyasetçilerimizi, işadamlarımızı bir ara getirelim. Bu kaynaşmamıza, tanışmamıza  vesile olsun. Manisa bildiğiniz gibi batının batısında, 1 milyon 400 bin nüfusuyla 17 ilçesiyle, tarımı ile, sanayisi ile yüzde 50/50 büyüyen bir ilimiz. 2015 yılına baktığımızda dış ticaret hacmi 7.5 milyar dolar civarında olan bir il. Yine işsizlik oranına baktığımızda 5.1 ile 2023 hedeflerini şimdiden yakalamış bir ilimiz. Tarıma baktığımızda, tarımımızda iyi bir seviye olduğunu görüyoruz. Kuru üzümün Türkiye’nin yüzde 99’unu üreten, dünyada da   yüzde 80’ini üreten bir ilimiz. Zeytinde 20 milyon ağaca ulaştık. Dolayısıyla böyle değerli bir ilde yaşamaktan hepimizin gurur duyduğuna inanıyorum.  Bu birlikteliğimize bir adım olarak görüyoruz.  Bu buluşmaları gelenekselleştirmek istiyoruz. Oda ve borsa başkanlarımız benden bu toplantılarımızın her sene olması yönünde talepleri oldu. Ancak ben, bu toplantılarımızın 3-4 ayda gerçekleştirebilirsek çok daha iyi olur diye düşünüyorum. Bu kaynaşmalar bizlere güç ve destek verecektir. Manisa’ya nasıl katkı sağlayacağımızı bu toplantılarda görüşeceğimizi düşünüyorum. Birlik ve beraberlik içinde olmamız gerektiğini düşünüyorum.  Ülkemiz zor bir süreçten geçiyor. Bugün yine şehitlerimiz var. Yaralılarımız var. Şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Gazilerimize acil şifalar diliyorum’ dedi.
‘Çok iyi düşünülmüş bir organizasyon’
TBMM 22. Dönem Meclis Başkanı  Bülent Arınç, çok güzel bir gecede bir arada olduklarını belirterek, ‘Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımızın önderliğinde çok güzel bir gecede bir araya geldik. Pek çok hemşehrimizle buluştuk. Bundan büyük bir memnuniyet duyduk. Burada arkadaşlarımızın takdir edilecek bir davranışları da bizi sadece böyle bir akşam yemeğinde buluşturmanın yanı sıra, aynı zaman da büyük vefakarlık, kadirşinaslık göstermelerinde. Yani mevcut yönetimde bulunan, bürokraside bulunan yahut parlamento da bulunan arkadaşlarımızın yanında, bir Manisalı olarak hemşehriliklerinden şeref duyduğumuz, Manisa’ya hizmet eden değerli insanları davet etmiş olmaları. Eğer Sayın Ecemiş bu akşam davet edilmemiş olsaydı, gerçekten Manisa’ya çok büyük hizmetler verdiğine yakinen şahitlik etmiş  olduğum bu güzel insanı aramızda bulamayacaktık. Veya askerdir, bu akşam burada bulunması gerekmez diye düşünülseydi kendisiyle gurur duyduğumuz iftihar ettiğimiz Askeri Yüksek İdaresi Başkanı hemşehrimizi burada dinleyememiş olacaktık.  Yani çok iyi düşünülmüş,gelemeyenler büyük bir şey kaçırmışlar mutlaka onlarında işleri vardır. Bu akşam Manisa sevdalıları buraya davet edilmiş. Bir arada olmak, birbirimiz selamlamak, birbirimizi kucaklamak bence  çok önemli. Bunu başaran değerli arkadaşım Adnan Erbil’e, onun çalışma arkadaşlarına, bu yemeğe katılan bütün odalarımıza başkan ve yöneticilerine candan teşekkür ederim. Bizleri sık sık bir araya getirin. Bu yemekler sadece Ankara’da olmamalı. İstanbul’da, Bursa’da, İzmir’de bu toplantılar yapılmalı. Manisa diasporası her yer de var. Manisalılar her yer de bir araya gelmeli. Bu akşam bir birimizi yakından tanıma fırsatı bulduk. Uzun süredir görüşemediğimiz hemşehrilerimizle hasret giderdik, sohbet ettik. Vefalı olmak çok önemlidir. Manisa’ya kim taş üstüne, taş koyduksa herkesi unutmadan hayırla yad etmek lazım. Manisa’dan ve ilçelerimizden  Manisa’ya katkı sağlayan ve hakkın rahmetine kavuşan bir çok arkadaşımız büyüğümüz vardır onlara rahmet diliyorum. Bugün yine terör saldırısında hayatını kaybeden vatanperver, kahraman güvenlik güçlerimiz var. Onlara rahmet diliyorum. Yaralılar inşallah en kıza zamanda iyileşirler. Ve her gün duymaktan tüylerimizin diken diken olduğu bu terör belasından bir an evvel kurtulmamız dileğiyle, bu yaşadığımız acının son olmasını dileğiyle tekrar hatırlamak istiyorum’ dedi.
‘Manisa için çalışmalı, Manisa için pozitif ayrımcılık yapmalıyız’
TBMM 22. Dönem Meclis Başkanı Bülent Arınç, Manisalılık olma konusunda bir Milli Takım ruhu ile hareket edilmesi gerektiğini belirterek, ‘Burada farklı siyasi partilerden  arkadaşlarımız var. Her ikisi de çok güzel konuşmalar yaptılar. Manisa için yapılanlardan bahsettiler. Türkiye’de Hakkari, Iğdır ve Artvin’e gidemedim. Onun dışında 78 ilin ilçeleri ile yakinen bilirim. Dünyada bir çok yeri gördüm. Evet güzel yerler var ama, bizim için herhalde en güzel yer Manisa’dır. Tabiatı ile, doğası ile, insanı ile, kültürü ile, tarihi ile iklimi ile. O yüzden Manisa’mızı çok daha iyi yapmayı hep beraber çalışmalıyız. Siyasetçiler hizmet getirmek suretiyle, bürokratlar Manisa’ya öncelik vermek suretiyle bir pozitif ayrımcılık içerisinde olmalıyız. Bugüne kadar da olduk. Milletvekillerimiz, Bakanlarımız Manisa’yı severler, takdir ederler, ellerinden gelen gayreti yaparlar. Manisalılık  olma konusunda da bir Milli Takım gibi hareket etmeliyiz. Sağ olsun Milletvekillerimiz birbirleri ile kısır çekişme içinde  olmaz. Manisa’nın konularını hep beraber omuzlamaya, yüklenmeye çalışırlar. Kendilerinden hiçbir şikayetimiz yok. Onlara da başarılar diliyoruz. Kısır kavgalar içinde değiliz. Ele ele verip Manisa’mızı yaşanabilir, güzel, huzur bulduğumuz bir kent olarak düşüneceğiz. Düşünmeye mecburuz’ dedi.
‘Manisa TSO ve Manisa OSB arasındaki birliktelik sağlanmalı’
Konuşmasında Manisa Ticaret ve Sanayi Odası İle Manisa Organize Sanayi Bölgesi (Manisa OSB) arasındaki soğukluğun son bulması gerektiğini dile getiren Arınç, ‘Buradaki konuşmalarımız sırasında OSB’lerin ne kadar geliştiğinden, ne kadar istihdam yarattığından sevinerek konuştuk. Bu toplantımızın konusu Organize Sanayi Bölgeleri değil. Ama Organize Sanayi Bölgeleri ile Ticaret ve Sanayi Odaları’nın da işbirliği yapması lazım. Bu niçin söylüyorum. Bunu içinde yaşadığım için biliyorum. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın yıllarca Yönetim Kurulu Başkanlığını yapan, benim liseden arkadaşım, onun başkanlığını da her zaman desteklediğim, kendisini bir kez daha rahmetle hatırlayalım ve  rahmet dileyelim,  Bülent Koşmaz arkadaşımızın döneminde gördüğümüz şey beni çok üzmüştü. Onun döneminde Manisa OSB arasında bir soğukluk vardı. Bir rekabet vardı. Daha ileriye götürmek isteyenler başka şeylerde söyleyebilir. Bu durumun düzelmesi için çok gayret ettim ama başaramadım. Bu yüzden Sayın Başkanımız Adnan Erbil’in döneminde, o rahmetli olduğu için söylüyorum. Yani, O’nun döneminde gerçekleştiremediğimiz birlikteliği Manisa’nın menfaatini düşünerek bugün gerçekleştirmemiz lazım. Alanlarımız farklı olabilir, ama Manisa beraberlik istiyor. Yani Manisa OSB ile Manisa TSO arasında köprüler atılmışsa, köprüleri hemen kurmamız lazım. Herkes kendi işine baksın. Ama Manisa için bir araya gelelim ve birbirlerine karşı duruşları varsa bunu da giderelim. Rahmetli belki yaşıyor olsaydı, belki günün birinde bu beraberlik temin edilecekti. Başka hiçbir ilçemizde Organize Sanayi Bölgeleri ile Ticaret ve Sanayi Odaları arasında bir soğukluk olduğunu düşünmüyor ve zannetmiyorum. Bunun Manisa’ya faydası bu şekilde giderse yok. Bugün Manisa OSB fevkalade büyük yatırımlarla istihdam sağlıyor, ihracat sağlıyor, Manisa’ya katkı sağlıyor. Bizde temsil ettiğimiz Manisa Ticaret ve Sanayi Odası olarak kendi alanımızda bir işbirliğine gitmemizde fayda olacağını düşünüyorum’ diye konuştu.
 ‘Manisa’yı Avrupa’nın İsviçre’si yapacağız’
Gecede söz alan Manisa Milletvekili ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Manisa için yapılan ve yapılması düşünülen yatırımları dile getirdi. Manisa’nın her şeyi ile zengin bir şehir olduğunu söyleyen Özdağ, ‘Türkiye’nin 2023 işsizlik hedefi yüzde 5. Manisa bu rakamı bugünden yakaladı. 2019 hedefimiz yüzde 3’e çekmek. Türkiye’de Manisa’yı Avrupa’nın İsviçre’si yapmayı hedefliyoruz. Bunu yapabilecek potansiyelimiz var. Çalışmalarımız da bu yönde. Manisa’da büyük bir Organize Sanayi  Bölgemiz var. Manisa OSB’de 64 bin kişi çalışıyor. Manisa OSB’nin 6’ıncı kısmı için çalışmalar devam ediyor.Aynı zamanda iç göçü durdurmak için İlçelerimizdeki OSB’lerimiz için de çalışmalarımız sürüyor. Akhisar OSB’mizde 8 bin kişi çalışıyor. Salihlide 2 kısımdan oluşan OSB’mizde 5 bin kişi çalışıyor. Diğer kısım bittiğinde 15 bin kişi çalışacak. Turgutlu’da  iki OSB’miz bitti. Doluluk oranımız yüzde 70. Soma OSB’de de çalışmalarımız bitmek üzere. Burada da yaklaşık 2 bin kişi çalışacak. Soma’da Çimento fabrikası temelini atacağız. Burada da 800 kişi çalışacak. Manisa’da bu çalışmaları yaparken sağlığın kenti yapmak istiyoruz. 17 ilçemizin 15’inde hastanemiz var. Kula ve Ahmetli’de de hastane projelerimizi tamamladık. Yakında temellerini atacağız. 1925 yılında kurulan Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanemiz çok eskidi. Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanemizi Manisa’nın dışarısına Kayapınar köyüne  taşıyacağız. Salihli’nin ve Akhisar’ın fakültesi için çalışıyoruz. Onlar da bitecek. Bütün yollar tamamlanıyor. 4 saatte İstanbul’a gideceğiz. Her alanda Manisalıların hizmetindeyiz. Önemli olan şu. Hepimizin ayrı ayrı partileri olabilir. Ayrı mezheplerimiz olabilir. Önemli olan Manisa’ya hizmet edebilmek. Bunların hepsi bir araç. Mezhepler araç, partiler araç, fikirler, ideolojiler araç odalar araç. Önemli olan Manisa’yı zengin yapmak, özgür yapmak. Manisa geçmişte çok önemli siyasetçiler çıkarttı. Çok güzel insanlar çıkarttı. Bu gece hepsi ile birlikteyiz. Sizlere çok teşekkür ediyoruz. Sizler Manisa’mıza katma değer katıyorsunuz. Sizler zengin oldukça Manisa daha zengin olacak. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil’e de böyle bir gecede bizi buluşturduğu için teşekkür ediyorum’ diye konuştu.
‘Manisa’nın sorunlarının takipçisiyiz’
Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, ‘Bu gecede bizleri bir araya getiren Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’na teşekkür ediyorum. Manisa’mız her yönüyle Türkiye’nin en örnek şehridir. Elbette çeşitli sorunlarımız vardır. Olacaktır. Manisa aynı zamanda siyaseti ile siyasetçisi ile Türkiye’ye örnektir. Bu geceki birliktelikte bu örnekliliği görüyoruz. Bizlerde Manisa Milletvekilleri olarak Manisa’nın sorunlarının takipçisiyiz. Hizmetlerinin de takipçisiyiz’ dedi.
Eski İçişleri Bakanı ve Manisa Valiliği görevinde bulunan Muzaffer Ecemiş, Geçmiş dönem Milletvekili ve bakanlar adına söz alan Sümer Oral, Ankara’da görev yapan bürokratlar adına söz alan Askeri Yüksek İdaresi Başkanı Tümgeneral Abdullah Arslan, yaptıkları konuşmada böyle bir geceye davet edildikleri ve yer aldıkları için  mutluluk duyduklarını ifade ederek, bu organizasyonda emeği geçenleri kutladılar.
 Manisalıların Güçlerinin Birleştiği gece, çekilen toplu hatıra fotoğrafının ardından son buldu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.