BAŞKANLAR BİR ÖNCEKİ MECLİSİN RÖVANŞINI ALDI

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Kasım ayı meclis toplantısı Bülent Koşmaz Hizmet Binası Meclis salonunda yapıldı. Toplantıya geçen ayki mecliste yapılan sert konuşmalara MTSO Başkanı Adnan Erbil ve Meclis Başkanı Hayati Dolman’ın verdiği cevaplar damga vurdu.

BAŞKANLAR BİR ÖNCEKİ MECLİSİN RÖVANŞINI ALDI

HABER: BÜŞRA GÜRBÜZ

Önceki gün yönetim kurulu üyelerini seçen MTSO, ardından Kasım ayı meclis toplantısı için bir araya geldi. Gündem maddelerinin oy birliğiyle kabul edildiği toplantıya MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil ile Meclis Başkanı Hayati Dolman’ın sert konuşmaları damgasını vurdu. Başkanlar önceki mecliste kendilerini eleştirenlere verdikleri cevaplarla rövanşı aldılar. 

DOLMAN, SİTEM ETTİ: "ACIMASIZ ELEŞTİRİLERE ÜZÜLDÜM "

İşleri itibariyle sürekli görüşen insanlar olduklarını söyleyerek meclis konuşmasına başlayan MTSO Meclis Başkanı Hayati Dolman, Doğal olarakta bazı arkadaşlarımızla görüşmelerimiz oldu. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, odamızda Meclis toplantılar sesli ve görüntülü olarak kaydediliyor. Ama burada ses kaydı ortamdan değil Mikrofonlar üzerinden yapılıyor. Mikrofonu açıpta konuşmadığınız sürece söyledikleriniz Meclis tutanaklarına geçmeyebilir. Netice de deşifreler ses kayıtları üzerinden yapılıyor. Ve aynı anda 5 mikrofon birden açık olduğu durumlarda da sistem kayıt etmiyor. Tutanaklara baktığım zaman Mikrofon açık olmadan söylediğim bazı sözlerin tutanaklarda olmadığını ben de fark ettim. Kayda düşmeyince doğal olarak deşifrede de çıkmamış. Burada tutanaklara geçmesi açısından bazı düzeltmeler yapmak istiyorum. Öncelikle Ramazan ayında Meclis Toplantımız yemek verildiği için kalabalık oldu demiştim. Ben bu sözü Meclis üyelerimiz bedava yemek için toplantıya geldiler manasında söylecek kadar ahlaksız bir insan değilim. Ramazan ve iftar olması ve herkesin iftara ve Ramazan ayına hürmeten bir araya gelmesi manasında bunu söyledim. Bu sözümü bizi küçük düşürdün 'biz yemeğe muhtaç mıyız?' şeklinde yorumlayan ve beni yıllardır tanıyan arkadaşlarımdan gelen bu acımasız eleştirilerden üzüntü duydum. Burada ki her bir Meclis Üyesinin şeref ve haysiyeti en az benim kendi şeref ve haysiyetim kadar kıymetli ve önemlidir. Sözümün yanlış anlaşılmalara yol açmasından dolayı üzüntü duyduğumu ve bu şekilde anlayan tüm arkadaşlarıma bu açıklamayı yapıp özür dilediğimi belirtmek isterim” diyerek açıklamasını sürdürdü.

DOLMAN, SÖZLERİMİ ÇARPITTILAR 

Kendisine yönelik eleştirilere yanıt vermeyi sürdüren Dolman, "Ben Rahmetli Bülent Koşmaz ile aynı Yönetimlerde Meclislerde 20 yıla yakın bir sure teşrik-i mesaide bulundum. Kendisi ile  yıllar boyunca en yakın çalışan insanlardan birisiydim. Kendisini her zaman rahmet ve minnet ile hayır ile yad ediyorum anıyorum. 2013 seçimlerinde Yönetim Kurulu Listesi 44 oy aldı. Meclis Başkanlığında ve divan üyeliklerinde ise 55’e yakın bir oy alındı. Ben dedim ki tebligatlar yapılırken kanunun emrettiği şekil ve şartlarda yapıldı. Asla ve asla adam kayırmacılık yapılmadı yapılamaz. Bu bir vebaldir kul hakkıdır herşeyden önce. Ve bu tebligatları üzülerek yaptığım arkadaşlar arasında Yönetime oy vermeyip bana oy veren insanlar da vardı. Bu sözümü alıp ben Bülent Koşmaz’ dan daha yüksek oyla seçildim dedin, ben Bülent Koşmaz’dan daha fazla seviliyorum dedin şeklinde çarpıtarak spekule edenler oldu. Bir daha söylüyorum. Ben bu sözü Bülent Koşmaz’ dan daha fazla oy aldım manasında değil bana oy verdiğine emin olduğum insanlara bile eşit ve adil olmak adına tebligat gönderdim manasında söyledim. Bülent Koşmaz burada seveni ile sevmeyeni ile tartışılmaz bir liderdir. Gönüllerimizin Başkanıdır. Bize ve odamıza değerler katmış olan bir insandır. Bir Manisa Sevdalısıdır. Benim de Abimdir kardeşimdir canımdır ciğerimdir. Mekanı cennet olsun ruhu her daim huzur bulsun inşallah. Bu iki konuyu Sizlere açıklama ve mikrofona söyleyerek kayıt ve tutanaklara geçirme ihtiyacını hissettim. Söylenen sözlerden yapılan yakıştırmalardan açıkcası büyük üzüntü duydum. Hakkımız yine de herkese helaldir. Kimseye kırgınlığımız küskünlüğümüz olmaz” dedi.

MARAKEŞ VE KASABLANKA’YA ZİYARET VAR 

TOBB Meclis Üyeleri için Ankara’da Eğitim semineri düzenlediğini son olarak konuşmasında yer veren Dolman, "Daha önce bu eğitimlere 24 Meclis Üyesi arkadaşımız katıldı ve son derece başarılı faydalı ve güzel bir eğitim alındı. Konaklamalar Ankara Sheraton Otelde yapılacak ve  TOBB tarafından karşılanıyor. Yemeklerde aynı şekilde. Buradan Yönetim Kurulumuza teşekkür ediyorum aldıkları karar ile eğitime katılacak Meclis Üyesi arkadaşlarımızın Ankara’ya gidiş dönüş Uçak biletleri ve Manisa-İzmir havalimanı transferleri Odamızca karşılanacak. Odamızdan Size duyurular yapıldı ama bir kere daha ben hatırlatma ihtiyacı hissettim. Katılmak isteyen arkadaşlar tarihler ve rezervasyonlar ile ilgili olarak Genel sekreterliğimiz ile irtibata geçebilirler. Bu eğitime katılmanızı özellikle Sizlerden rica ediyorum ve tavsiye ediyorum. Değerli arkadaşlarım son olarak Odamız FAS Cumhuriyetine 6-11 Aralık tarihleri arasında bir iş ve inceleme gezisi düzenleyecek. Marakeş ve Kasablanka ziyaret edilecek. Burada Gıda ve Makine Fuarları ziyaret edilip ikili görüşmelerde bulunulacak. Gezi Travel Point organize ediliyor ve iki kişilik odada kişi başı 940 euro. Bu geziyi de bilgilerinize sunuyorum. Hep birlikte odamıza yakışan bir çoğunluk ile inşallah orada olalım. Bu gün Yönetim Kurulumuza 1 Asil 8 Yedek üye için yargı gözetiminde seçimlerimiz yaptık. Seçilecek olan arkadaşlarımıza şimdiden hayırlı uğurlu olsun Allah muvaffakiyetler diliyorum. Sonuçları Size birazdan duyuracağız.

 MANİSA’DAN BİR BAKANIN OLMAMASINA ÜZÜLDÜK

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan yeni kabinede Manisa’dan bir ismin yer almamasını üzüntüyle karşıladığını belirten Erbil, "Manisamıza icracı bir Bakanlık verilmemesinin burukluğunu hep birlikte yaşıyoruz” dedi. Gündemdeki olaylara ilişkin görüşlerini de açıklayan Erbil; "Türk Hava sahasını ihlal eden silahlı bir Rus Savaş Uçağı karşılıklı angajman esaslarına dayanarak savaş uçaklarımızca vurularak düşürüldü. İnsan dünya savaşına mı gidiyoruz diye düşünmeden edemiyor. Irak ve Suriye coğrafyasında Amerikan uçakları İŞİD’e ve Esed güçlerine karşı saldırı düzenlerken, Suriye Hükümeti adına bu sefer Rus uçakları aynı şekilde saldırı düzenliyor. İnsanın aklı duruyor. Ne günler gördük neler yaşıyoruz. Müslüman Müslümana saldırıyor. Saldırılan Müslümanı korumak için Ortodoks Ruslar Müslümanlara saldırıyor. Saldıranları korumak için de Katolik Avrupa ve Amerikalılar yine Müslümanlara saldırıyor. Ama dikkat edin Hristiyan Hristiyanı hiç vurmuyor. Ölen, vatanlarından sürgün edilen, denizlerde boğulan Müslümanlar… Müslümanlar biribiri ile savaşsın diye silahı yine bu devletler satıyor. Müslümanlar ise sadece bu tabloyu seyrediyor. Müslümanlardaki petrolü alıp kendileri kalkınırken, petrol yerine silah vererek hem verdiğini geri alıyor hem de Müslümanı Müslüman’ a kırdırıyor. Kerbela coğrafyası yıllardan beri kan ve ölüm kokuyor. Arapça’ da Ker toprak demek. Bela bildiğimiz bela. Belalı topraklarda Müslümanlar ölmeye ve birbirini öldürmeye devam ediyor” diye konuştu.

ADNAN ERBİL’DEN SERT CEVAP

Eski Meclis Üyesi Tamer Akkal’ın geçen ayki mecliste kürsüden yaptığı sert konuşmaya ve yine geçen ayki mecliste yapılan sert eleştirilere aynı sertlikte cevap veren Erbil, “Sayın Akkal Hızını alamayıp kral çıplak dedi. Sayın Atılgan tuz kokmuş dedi. Sayın Şendil Yönetim istifa etsin bu Meclis Rahmetli Koşmaz’a oy vermişti bu yönetim havadadır dedi. Değerli arkadaşlarımızın görüşlerine saygı duyuyorum. Bu düşüncelerini çıkıp medeni cesaret gösterip burada açıkladıkları içinde kutluyorum. Sayın Şendil, Bu Meclis Bülent Koşmaz Başkanlığındaki Yönetimi seçmişti bu doğru. Orada Başkan ve bizler Yönetim Kurulu Üyeleri olarak seçilmiştik. Başkan seçildi ama istenseydi biz yönetim kurulu üyelerinin üzeri çizilip pekala başka isimler yazılabilirdi. Ama yapılmadı. Kaldı ki Sayın Şendil Siz ve Sizinle birlikte 22 değerli Meclis üyemiz kişisel tercihlerini kullanarak Bülent Koşmaz ve ekibine oy vermediler. Siz diyorsunuz ya bu Meclis Size oy vermedi. Yaklaşımınız kısmen doğru. Bu Meclisin içerisinden bize oy vermeyen Sizinde içerisinde olduğunuz 22 arkadaş var. Oy verip destekleyen 44 kişi. Bu eleştiri Sizden gelince şaşırdım. Çünkü Siz zaten Bülent Koşmaz’ a da oy vermediniz. Bülent Koşmaz ve Yönetimine oy veren 44 kişiden birisi kalkıp derse 'biz Rahmetli için oy vermiştik haklıdır ama Siz zaten vermediniz’. Yine de yaklaşık 17 yıldan  beri devam eden her Başkana ve her yönetime muhalif çizginizde ki değişmeyen ilkeli duruşunuzdan dolayı Sizi kutluyorum. Sayın Atılgan, Bildiğim kadarıyla Siz geçen dönemlerde Rahmetli Başkanımızın da Yönetiminde yer alıp belli bir sure sonra hiç bir toplantya katılmamıştınız. Sanırım o dönemde Sizin de içerisinde bulunduğunuz Tuzdan kötü kokular gelmişti burnunuza. Oda Yönetimine girmeden önce yine Borsa Yönetimindeydiniz. Orada da görev sürenizi tamamlamadınız. Sanırım orada da içerisinde bulunduğunuz tuzdan kötü kokular geldi ve Siz de ayrıldınız. Hassas koku duyularınızdan dolayı Sizi tebrik ediyorum. Ama haksızlığın hırsızlığın pisliğin rüşvetin adam kayırmanın olduğu yerden pis kokular gelir. Orada tuz kokar. Bu dedikleriniz bu güzide Kurumun hiç bir organında yok. Dolayısıyla tuza değil kendi burnunuza bakın. Sayın Akkal burada olmadığı için fazla birşey söylemek istemiyorum. Gönül isterdi ki bu konuşmasını Meclis üyesi iken yapsın. Heyecanlı konuşmasını uzun zamandır siyaset arenasından uzak kalmasına bağlıyorum. Bizler Sizlerin içerisinde seçilmiş gelmiş insanlarız. Bu Mecliste bulunan herkes Meclis Başkanlığı, Meclis Divan Üyeliği, Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği yapabilecek niteliktedir ve yeterliliktedir. Seçimler için yolun yarısını geçtik. Bu oda Türkiye’ de bir çok Oda ve Borsa’da yaşanmayan yönetim değişikliklerini kısa zamanda yaşadı. Seçimler travmalara döndü. Baştan beri var olan ayrışmalar kutuplaşmalara dönüştü.

ERBİL; "NE PROJE GETİRDİNİZ DE YAPMADIK"

Muhalefetin demokrasilerin ve toplumların en önemli unsurlar olduğunu söyleyen Erbil, "Bu odada muhalefet olması Yönetimi ve Yöneticileri daha dikkatli çalışmaya , daha çok çalışmaya teşvik eder. Ama muhalif olmak demek sürekli istifa edin demek değildir. Muhalefet sürekli olarak tu kaka demek değildir. Deyin ki benim komitemde şu karar alındı ve uygulanmadı. Şu konu Mecliste Yönetim tarafından uygulanması için gündeme getirildi yapılmadı. Deyin ki Şu Proje gündeme getirildi yapılmadı. Bazı arkadaşlarımız siz yapın gelin. Biz zaten belirli imkanlar dahilinde en iyileri yapmaya çalışıyoruz. Ben her ay burada gelen gideni faaliyetleri projeleri anlatmaya çalışıyorum. Bana kalkıp ne bu böyle olmaz yanlışsın Başkan diyen var, ne de tebrik ederiz diyen var. Biz Sizden eleştiri bekliyoruz öneriler bekliyoruz. Yapıcı eleştiriler ve öneriler bekliyoruz ki işimizi daha iyi yapalım, daha dikkatli çalışalım, daha çok çalışalım. Bizi buraya kimse zorla getirmedi biz kendimiz talip olduk,  o zaman görev yaptığımız süre zarfınca en iyisini yapmaya çalışmalıyız” diye konuştu.

Bir Önceki Meclis Haberini Okumak İçin Tıklayın!


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
reis - 2 yıl önce

çoplak kral mı¿ :))))))


Avatar
ahmet - 2 yıl önce

Adam gibi adam, kimsenin hakkını hukukunu yemeyen ve kendisini tanıdığım günden beri doğrunun yanında olup çizgisini bozmadan kimseye boyun eğmeyen Manisa Siyaset ve Ticaret hayatına kendini altın harflerle yazdırmış Adnan ERBİL'i her zaman ki gibi dik duruşundan dolayı kutlarım.