BAŞKAN ÖRNEK PROJEYİ ANLATTI

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin Hafsa Sultan Mahallesi’ndeki iki ada üzerinde yapacağı kentsel yenileme projesi, Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu üyeleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerine anlatıldı. Vatandaşların örnek projeye yaklaşımlarının olumlu olduğunu belirten Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, tüm mal sahipleriyle tek tek görüşüldüğünü ve vatandaşların talepleri doğrultusunda ortaya projenin çıktığını söyledi.

BAŞKAN ÖRNEK PROJEYİ ANLATTI

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin Hafsa Sultan Mahallesi’ndeki iki adada hayata geçirmeyi planladığı kentsel yenileme projesi, Büyükşehir Belediyesi Encümen Salonu’nda gerçekleştirilen toplantı ile İmar Komisyonu üyeleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerine anlatıldı.

İlk toplantı İmar Komisyonu üyeleriyle yapıldı. Toplantıya Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Genel Sekreter Yardımcısı Aytaç Yalçınkaya, Başkan Danışmanı Mimar Azmi Açıkdil, Şehir Plancısı Ahmet Turgut, İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Türkan Taş Köroğlu, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Kılıç Kaya, Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı Ulus Kotluca, İmar Komisyonu Başkanı Can Mercül, İmar Komisyonu üyeleri, Yunusemre ve Şehzadeler Belediyesi imar müdürlüğü temsilcileri katıldı.

PROJENİN TÜM İÇERİĞİ KATILIMCILARA AKTARILDI

Toplantıda Şehir Plancısı Ahmet Turgut, Hafsa Sultan Mahallesi’ndeki iki adada bulunan örnek yerinde dönüşüm projesiyle ilgili hazırlanan sunumu ilgili komisyon üyelerine aktardı. Toplam proje alanının 32 bin 395 metrekare olduğunu belirten Turgut, 276 haneyi kapsayan bu yerinde dönüşüm projesiyle ilgili tüm parsel sahipleriyle tek tek görüşüldüğünü ve vatandaşların talep ve beklentilerinin alındığını söyledi. Örnek projenin içeriği, vatandaşların evlerinin ne şekilde değerleneceği, emsal değerleri, hak sahiplerinin projeden alacağı daire alanlarının hesaplama modeline kadar tüm ayrıntıların tek tek anlatıldığı sunumda, toplantıya katılanların soruları da yanıtlandı.

TOPLANTI HAK SAHİPLERİYLE DE YAPILACAK

İmar Komisyonu üyelerine yönelik gerçekleştirilen toplantı, daha sonra ilgili sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle de gerçekleştirildi. Encümen Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Manisa Mimarlar Odası Başkanı Atilla Efendioğlu, Harita Mühendisleri Odası Başkanı Sefa Önatlı, İnşaat Mühendisleri Odası Sekreteri Turgay Alan ve Jeoloji Mühendisleri Odası Temsilcisi Mehmet Çelik Katıldı. Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcilerine yönelik gerçekleştirilen toplantıda Genel Sekreter Yardımcısı Aytaç Yalçınkaya, Şehir Plancısı Ahmet Turgut, Başkan Danışmanı Mimar Azmi Açıkdil ve İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Türkan Taş Köroğlu tarafından bilgiler verildi. Hafsa Sultan Mahallesi’ndeki iki adada 276 hane sahibiyle tek tek görüşülüp, mal sahiplerinin görüşleri alınarak örnek yerinde dönüşüm projesinin sonuçlandırılacağını belirten Şehir Plancısı Ahmet Turgut, vatandaşların projeye olumlu yaklaştığını, söz konusu toplantının hak sahipleriyle de gerçekleştirileceğini söyledi.

PROJE BEĞENİLDİ

Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından Hafsa Sultan Mahallesi’nde iki adada gerçekleştirilecek olan Kentsel Yenileme Projesi hakkında bilgi alan Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri, proje hakkında olumlu görüş bildirdi. Proje hakkında konuşan Manisa Mimarlar Odası Başkanı Atilla Efendioğlu, Harita Mühendisleri Odası Başkanı Sefa Önatlı, İnşaat Mühendisleri Odası Sekreteri Turgay Alan ve Jeoloji Mühendisleri Odası Temsilcisi Mehmet Çelik projeye destek vereceklerini belirterek şunları söylediler;

Harita Mühendisleri Odası Başkanı Sefa Önatlı: Öncelikle Kentsel Yenilemenin başlaması Manisa için bir avantaj. Başarılı bir çalışmayla karşılaşqtık. Şahsen ben projeyi çok beğendiğimi ifade etmek istiyorum. Manisa için örnek olacak bir çalışma olmuş. Temennimiz iki adada başlayacak olan bu çalışmanın bölgenin tamamına yayılması. Biz oda olarak projenin arkasında olduğumuzu belirtmek isterim.

Manisa Mimarlar Odası Başkanı Atilla Efendioğlu: Hafsa Sultan’da Kentsel Yenileme adı altında başlatılan çalışma hakkında bugün bilgi sahibi olduk. Kentsel yönetim yasasıyla ilgili geçtiğimiz süreçte pratik olarak ortaya çıkan sıkıntıları biz Mimarlar Odası olarak çeşitli defalar dile getirdik. Mevcut yasa kentsel dönüşümden öte parsel bazında kentsel yenileme değil, binasal yenilemenin önünü açıyor. Bu Manisa’da sıkça uygulanmaktaydı. Fakat Hafsa Sultan’da ki proje 14 ada birleştirilerek, iki ada haline getirilip yapılan bir çalışmayı kapsıyor. Mimarlar Odası olarak kentsel dönüşümün yanında sosyal dönüşümün daha önemli bir olgu olduğunu savunuyoruz. Umarım bu çalışmanın arkası gelir. Çalışmanın tüm bölgeyi kapsayacağını düşünüyorum. Manisa’nın doğal eşikleri nedeniyle mevcut sıkıntısı hepimizin malumu. Bölgelerin sosyal hayata katılması, şehir adına sevindirici olur.

İnşaat Mühendisleri Odası Sekreteri Turgay Alan: Bizde parsel bazında olmadığı, bunun yerine ada bazında bir çalışma olduğu için yapılan çalışmayı olumlu buluyoruz. Oda olarak projenin arkasında olduğumuzu belirtmek isterim.

Jeoloji Mühendisleri Odası Temsilcisi Mehmet Çelik: Hafsa Sultan Mahallesi’nde hazırlanan projenin ada bazında olmasını olumlu bulduk. Ancak burada kat artımı mutlaka olacaktır. Bu nedenle zemin etüdü çalışmalarının itinayla yapılması gerektiğini düşünüyorum.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
FG - 3 yıl önce

öncelikle sayın cengiz beyi kutluyorum ısrarla ve korkmadan bu sorunların üzerine düştüğü için. fakat yunus emre ve şehzadeler belediyesi sanki büyük şehir başka bir ile aitmiş gibi her projele mecliste red oyu verdiriyor. akp grubu hala red versin güzel projelere bu gidişle muhtarları bile olamayacak. hafsa sultan mahallesine gelince; akp grubu mecliste buraya yapılacak kentsel yenilemeye neden red oyu kullanıyor? manisanın gecekondu olmasını mı istiyor acaba? birde ulu cami komedisi var; buradaki gecekonduların yıkılması için onay veren akp grubu buraya yeşil alan yapılması için neden red oyu kullanıyor? bunları mertçe çıkıp bir tanesi açıklayamaz zaten açıklanacak bir durum yokta herşey ortada. ben yapmıyorsam başkası hiç yapmasın mantığı..


Avatar
alper kaya - 3 yıl önce

artık manısanın önunu acın gordugumuz kadarıyla cok modern yapı olacak sayet akp gurubu onunu acarsa oy kaybetmezz bılakıs kazanır.Manısa merkezde seyfettın bey caddesınde carsı bıle degıl 95 m2 2+1 daıre 300 bın tl olmus bız fabrıkada aylıklı calışan ınsanlar nasıl ev sahıbı olucaz bu projelr ımar olmazsa