Başkan Ergün’den otopark değerlendirmesi: “Kentte otoparklar var, kullanan yok”

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, kentin otopark sorunuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Manisa Merkez’de otopark sorunu olmadığını belirten Başkan Ergün, vatandaşın otoparkları kullanma alışkanlığı olmadığını söyledi. 

Başkan Ergün’den otopark değerlendirmesi: “Kentte otoparklar var, kullanan yok”

Manisa Merkez’de otopark sorunu olmadığını belirten Başkan Ergün, “Neden derseniz? hemşehrilerimiz 3 lira rakamını vermek istemedikleri için ada bazında arabasını koyacak yeri bulamıyor. İşte 2-3 ay önce açtığımız çok katlı otopark 560 araçlık kapasiteye sahip, ancak baktığınız zaman şu an itibariyle otoparka abone sayısı daha 115. Otoparkın günlük hasılatına baktığınızda 500 lirayı bulmayan hasılatlar var. Sonuçta otopark var da insanlarımız bunu kullanma alışkanlığını daha edinemedi” dedi.

Kentin en büyük sorunları arasında gösterilen otopark sorunuyla ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, konuyu değerlendirdi. Kentte otopark sorunu olmadığını dile getiren Başkan Ergün, kentte çok sayıda otopark bulunmasına rağmen vatandaşın otoparkları kullanma alışkanlığı olmadığına değindi.

ÖNÜMÜZDEKİ SENE TROLEYBÜS HİZMETE GİRECEK 

Manisalıların merakla beklediği troleybüsle ilgili son bilgileri veren Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Belediyemizin ulaşım dairesi nezdinde bir yılı aşkın süreden beri mevcut Manisa şehir trafiğini rahatlatacak olan bir proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Bununla ilgili hem benim hem de ilgili daire başkanlığı ve genel sekreter nezdinde yurtiçi ve yurtdışında yaptığımız incelemelerimizi geride bıraktık. Manisa şehir içi trafiğinin kilitlenmesine sebebiyet veren unsurlar hem emniyet hem de ulaşım dairesi tarafından incelemeleri hem de karşılıklı görüşmeleri devam ediyor. Tabii ki alınacak olan kararlar UKOME noktasında kararlar olması gerekiyor. Biliyorsunuz UKOME’de 15-17 kurumun ortak görüşüyle yapılan bu çalışmalar orada karara bağlanıyor. Biz bu önerilerimizi inşallah en kısa süre içerisinde bu komisyona sunarak orada kimseye zarar vermeyecek, kimseyi rencide etmeyecek şekilde en iyisini, en güzelini yapma noktasındayız. Bununla ilgili şu anda artık teknik şartnameler, ihalenin hangi şartlarda hangi kıstaslarda bunların şartnamelerini hazırlama noktasındayız. Bunların bitirilmesine müteakip artık malım ihalesine çıkma, inşallah yılbaşına kadar bu süreci tamamlayalım düşüncesindeyiz. Yani gelecek sene bu zamanlar, çünkü bir seneden önce bu araçların teslimi söz konusu değil. 18 metre üzerinden elektrikli otobüslerin bununla ilgili alınacak adetleri de aşağı yukarı netleşme noktasına geldi. Bu araçları önümüzdeki sene artık Manisa şehir içerisinde, mevcut OSB’ye bu hizmeti verelim düşüncesindeyiz" dedi. 

 Tabii ki bu hizmeti yaparken de Manisa şehir içerisindeki 168 halk otobüsümüz var. Onlarla da bu görüşmeler yapılacak. Zaten zaman zaman bu görüşmeleri kendileriyle yapıyoruz ama işin netleşmesine müteakip inşallah ortak bir çalışmayla bunu Manisa’da hayata geçirme düşüncesindeyiz” dedi.

OTOPARK KÜLTÜRÜNE ALIŞMAK ZORUNDAYIZ

Açıklamalarına kentin en büyük sorunları arasında yer alan otopark sorununa da değinen Başkan Ergün, “Manisa’da bana göre şu anda otopark sorunu devam etmiyor. Neden derseniz, hemşehrilerimiz 3 lira rakamını vermek istemedikleri için ada bazında arabasını koyacak yeri bulamıyor. İşte 2-3 ay önce açtığımız çok katlı otopark 560 araçlık kapasiteye sahip, ancak baktığınız zaman şu an itibariyle otoparka abone sayısı daha 115. Otoparkın günlük hasılatına baktığınızda 300 lira, 400 lira, 250 lira yani 500 lirayı bulmayan hasılatlar var. Şimdi Manisa için merkez için böylesine büyük bir yatırımı yapıyorsunuz ancak insanlarımız hem korunaklı, hem de emniyet açısından her türlü tedbiri içerisinde olan, kameralarla gözetlenen bir otoparka o miktarı vermek istemiyor. Diğer otoparklara baktığımızda eski garaj dediğimiz alanda 500-700 aracı alabilecek yer var ama bakıyorsunuz 20-30 tane araba giriyor içeri. Perşembe pazarını yaptığımız yerde en az 500-600 aracın yer alabileceği alan var. Bakıyorsunuz orada da araç sayısı 20-30’u geçmiyor. Sonuçta otopark var da insanlarımız bunu kullanma alışkanlığını daha edinemedi. Bu da tabii o 3 liraları 5 liraları vermeme alışkanlığından kaynaklanıyor. Ama bu kültüre alıştırmak zorundayız. Çok yakında şehrin içerisindeki bu ikili, sağlı sollu parklanmaların kalkacağını ben buradan söyleyebilirim. Artık büyüyen bir şehiriz, Büyükşehiriz. Nüfus itibariyle yüz binli nüfuslara göre planlanmış bu caddeler, bugün 380 bin nüfusa gelmiş Manisa merkez bu sayıyı 4’e katlamış ama caddeler, yollar aynı insanlar, araçlar çoğalmış. Bunlara da bir tedbir getirmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 Kaynak: Manisa Hayat Gazetesi

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Rıfat Zelalem - 2 yıl önce
Başkanımm.. Bizim halkımız her ay maaşının yarısını sigaraya alkole yatırır ama 100 liralık 200 liralık otopark kullanmaz sonra da bıdı bıdı..
Misafir Avatar
ilker - 2 yıl önce @Rıfat Zelalem
Sen sigara,içki içmiyorsan bizim otopark paramızı ödesene...Vıdı vıdı yapmayalım...
Misafir Avatar
Vatandaş - 2 yıl önce @Rıfat Zelalem
Bıdı bıdı yı sen yapıyorsun. Belediye hizmet birimidir, insanlara hizmet etmek için bazı konuları özendirirsin. Sen ver ayda 150 TL otoparka. İnsanların düşüncelerine de saygı duy. Kim nereye para vereceğini bilir
Avatar
Manisalı - 2 yıl önce
otopark Aylık 150 TL Yıllık 1800 TL nasıl abone olacağız? Otoparkı özendirerek hizmet mi? Yoksa gelir kapısı olarak görmek mi? Vatandaşı hangisine zorluyorsunuz?
Avatar
Manisalı - 2 yıl önce
Saatlik, gündelik ve aylık abone fiyatlarını makul seviyelere çekerseniz kullanım artar başkanım. Başka türlü zor...
Avatar
Mehmet - 2 yıl önce
Her sokağın başına bir adam dik. Dadaloğlu gibi haraç kes. Sonra gel halk kullanmıyor de. Gözünüz doysun biraz be.
Bak Ankara ya belediyecilik gör.
Bir sokak başında bile para isteyen belediye görevlisi yok.
Misafir Avatar
Salih - 2 yıl önce @Mehmet
Sen Ankara'ya hiç gitmemişsin galiba. Parayı belediye görevlileri değil melihin iti kopuğu mafyası topluyor.
Misafir Avatar
Mehmet - 2 yıl önce @Mehmet
Dağın eteğinde olması mı bahane bu paraları milletten almak için
Şehrin biraz dışında oturuyorum.

Çarşıya her gelişimde 5 tl lik yakıt yakıyorum zaten otopark ararken
Bir de "dadaloğlu otopark" larına para veriyorum.

Lütfen burada manisa belediyesi personelleri yazmasın halk yazıyor halk
Misafir Avatar
- 2 yıl önce @Mehmet
Ankara'da hizmet anlayışını görmesek ciddiye alacağız ama biliyoruz.Ankara ovaya kurulmuş sürekli dışa doğru büyüme imkanı var Manisa ise dağ eteğine kurulmuş ve büyüme imkanı olmayan bir yer bu sorunları aşmak için belediye bir şeyler yapıyor.
Avatar
Manisa lı ögretmen - 2 yıl önce
Fiyatlar çok yüksek biraz daha uygun olursa biz gelmek isteriz sayın başkan sonuçta bizim için yapıldı bu hizmetler
Avatar
aycan - 2 yıl önce
Cengiz başkanım, hizmetlerinizden çok memnunuz ancak! maskinin orada oturuyorum. otoparktan abonelik istedim. arabam tüplü diye kabul edilmedim. bütün sokak boyunca dubalar koydunuz, okulun yanındaki otopark alanını doldurup ışıklandırıp yeşil alan yaptınız. şimdi bu durumda arabamı nereye koymamı bekliyorsunuz!!
Misafir Avatar
Melih Cakmak - 13 ay önce @aycan
Aynen.Yer yok ve olsa da gerçekten pahalı.Arabam 15 bin lira 8 sene sonra arabamın parası çıkacak.Çözümmmm
Avatar
Resul İNCİ - 2 yıl önce
Başkanım ikiz kulelerin altında, yarhasanlar camii altında boş yer yok abonelik için varsa haber verin kullanalım diğerleri bize uzak
Avatar
Mehmet A. - 2 yıl önce
Sayin buyukşehirbelediye Bşk. Otoparklar halka hizmet versin.birmotor parki75tlbuhizmet değilparakazanmak.ben40tl iletirim.lutfenparkfiyatlarini asagicekiniz.söylehesapet.biraraba eşit 4motoreder.sokaklara gecebirgörün kaçta motorlar. Teşekkürlerimle.DİKKATINIZE