banner278

BAŞKAN ERGÜN TRAMBÜS İÇİN TARİH VERDİ

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, hedeflerinin yeni yılda trambüs projesini başlatarak, 2017 yılına kadar yeni ulaşım ağıyla Manisa’ya hizmet etmek olduğunu söyledi.

banner292
BAŞKAN ERGÜN TRAMBÜS İÇİN TARİH VERDİ

Yeni yılda yeni yatırımlarda, yeni sürprizlerde buluşacaklarını belirten Başkan Ergün, trambüs projesiyle ilgili tarih verdi. Hedeflerinin yeni yılda gerekli çalışmaları başlatmak olduğunu dile getiren Başkan Ergün, “Kent içi trafik sorununa önemli bir çözüm olacak trambüs projemize yeni yılda başlıyoruz. Hedefimiz 2016 yılı sonu veya 2017 yılına kadar çalışmalarımızı tamamlayıp, bu önemli ulaşım hamlesini Manisa’ya kazandırmaktır” dedi.


Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin 17 ilçede planladığı 54 yeni güzergahta hizmet vermesi için satın aldığı 71 yeni otobüsün anahtar teslim töreni, Şehzadeler ilçesi Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirildi. Törene Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, MASKİ Genel Müdürü Yakup Koç, Genel Sekreter Yardımcıları Fuat Uzun, Aytaç Yalçınkaya, Yılmaz Gençoğlu, daire başkanları, KARSAN Pazarlama Genel Müdürü Vançın Kitapçı, MHP İl Başkanı Tanju Balatlı, Yunusemre İlçe Başkanı Onur Baylan, Şehzadeler İlçe Başkanı Cemal Kutlar, ilçe koordinatörleri, partililer ve çok sayıda Manisalı katıldı.

Hemşerilerimize en güzel hizmeti sunmak tek amacımız
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını KARSAN Pazarlama Genel Müdürü Vançın Kitapçı yaptı. Manisa Büyükşehir Belediyesi ile çalışmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Kitapçı, KARSAN olarak özellikle Atak marka araçlarıyla ülke genelinde büyükşehirlere hizmet verdiklerini söyledi. Kitapçı’nın ardından Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün kürsüye davet edildi. Manisa’da önemli bir gün yaşadıklarını belirten Başkan Ergün, “Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak başlattığımız toplu ulaşım hamlesinde filomuza yeni katılan otobüslerimizin Anahtar Teslim Töreni’ne hoş geldiniz. Bugün merkezde bulunan Yunusemre, Şehzadeler ve 15 ilçemizde toplu ulaşım hizmeti verecek olan 71 yeni otobüsümüzü sizlerin hizmetine sunmaktan büyük gurur duyuyorum. Manisa’nın büyükşehir olmasının ardından vatandaşlarımızın teveccühleriyle geldiğimiz bu makamlarda ilk günden beri hemşerilerimize geçiş sürecinin sıkıntılarını yaşatmamaya çalıştık. En kısa sürede, en iyi şekilde, en güzel hizmetleri vatandaşımıza, hemşerilerimize sunmak tek amacımız. Bugüne kadar bu düşünce ve gaye ile sizlere hizmet etmeye ve layık olmaya çalıştık” dedi.

Ulaşımda radikal adımlar attık
Manisa’nın ulaşımıyla ilgili önemli ve kararlı atılımlar yaptıklarını vurgulayan Başkan Ergün, “Manisa’nın büyükşehir olmasının ardından ulaşımla ilgili de radikal adımlar attık. Bu kapsamda Manisa genelinde ulaşım ağlarının deyim yerindeyse röntgenini çektik ve bunun sonucunda yıllardır yapılamayan Ulaşım Ana Planlamasını başlattık. Tüm ilde bu çalışmalar büyük bir hızla devam ediyor. En kısa sürede de sonuçlanma aşamasına gelecek. Bunu yapmaktaki temel amacımız insan odaklı ulaşım sistemleri ile çevreye duyarlı, engelli dostu, erişilebilir, güvenli, konforlu, düşük maliyetli, hızlı, etkili ve tüm ulaşım odakları ile entegreli bir ulaşım ağı oluşturmaktı. Geldiğimiz bu noktada çalışmalarımızı tamamlamış olup, ihtiyaç duyulan tüm ilçelerimizde ulaşımla ilgili yeni güzergahları oluşturup otobüslerimizi halkımızın hizmetine sunuyoruz” dedi.

17 ilçemizin tamamına ulaşıyoruz
Geçen dönem Yunusemre ve Şehzadeler’de çok kısa süre önce de Demirci ve Soma’da başlattıkları ulaşım hizmetlerini şimdi de tüm ilçelere yaymaya başladıklarını belirten Başkan Ergün, “Bugün de ulaşım ağımıza eklediğimiz 71 otobüsün anahtarlarını teslim alıyoruz. Aldığımız bu otobüslerin 57 tanesi 15 ilçemize sefer yapacak. 14 tanesi MANULAŞ şirketimiz bünyesine dahil edilerek, Yunusemre ve Şehzadeler’de mevcut ulaşım ağında hizmet verecek. Bunların dışında belediyemizin mevcut 23 otobüsünü de üzerine eklediğimiz takdirde toplamda 94 toplu ulaşım aracımızla 54 güzergahta hizmet vermeye başlayacağız. Demirci’den Minnetler’e, Gördes’ten Güneşli’ye, Sarıgöl’den Demirciler’e, Alaşehir’den Badınca’ya, Saruhanlı’dan Taşdibi’ne, Akhisar’dan Dağdere’ye, Gölmarmara’dan Taşkuyucak’a, Selendi’den Rahmanlar’a, Kula’dan Burgaz’a, Soma’dan Türkali’ye, Kırkağaç’tan Gelenbe’ye, Turgutlu’dan Karaköy’e, Salihli’den Taytan ve Durasıllı’ya, Ahmetli’den Canbazlı’ya, Şehzadeler’den Hacıhaliller’e, Yunusemre’den Sümbüller’e ve Köprübaşı’ndan Çavullar’a. Bu saydıklarım 54 güzergahtan sadece bir kaçı. Böylece 17 ilçemizin tamamına ulaşmış olacağız” diye konuştu.

14 milyonluk yatırım 2,5 milyonluk kar
Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin ilk etapta mahallelerden ilçe merkezlerine toplu taşıma hizmeti vereceğini, bir sonraki adımını ise ilçeler arası ulaşım olarak planladığını kaydeden Başkan Ergün, “Bu kapsamda ilçeler arasında toplam 8 adet toplu taşıma güzergâhı belirlendi. Bu güzergahlar da şunlardır: Selendi-Kula-Salihli, Demirci-Gördes-Akhisar, Demirci-Köprübaşı-Salihli, Sarıgöl-Alaşehir-Salihli, Soma-Kırkağaç-Akhisar, Akhisar-Gölmarmara-Salihli, Akhisar-Saruhanlı-Manisa Merkez, Salihli-Ahmetli-Turgutlu-Manisa Merkez güzergâhlarında ulaşım hizmeti vermeye başlayacağız. Bu araçların tamamı DMO yoluyla hiçbir kredi kullanılmadan peşin olarak alınmıştır. Bu araçlar için ödenen miktarın toplamı 14 milyon 427 bin 607 TL’dir. Büyükşehir Belediyemiz KDV istisnasından faydalanarak 2 milyon 446 bin 973 TL tasarruf sağlamıştır” dedi.

Ulaşımı zor bölgelere 23 otobüs
İlk olarak Selendi-Kula-Salihli ve Demirci-Gördes ilçeleri hattında çalışacak olan otobüslerin, çok yakın bir sürede de tüm güzergahlarda hizmet vermeye başlayacağını da sözlerine ekleyen Başkan Ergün, “Manisa merkezinde OSB’ye kadar ana arterlerde hizmet veren iki büyük otobüsümüzü de MANULAŞ’tan alarak, bahsettiğim bu ilçe güzergahlarında kullanacağız. 23 mevcut aracımız da fiziki koşullar nedeniyle ulaşımın zor olduğu yerleşim yerleri ve dağ köyü konumundaki mahalleler ile ilçe merkezleri arasında sefer yapacak” diye konuştu.

 

 


Otobüsler engelli kullanımına uygun
Tüm yönetim ve çalışan kadrolar Manisa’ya hizmet ettiklerini de sözlerine ekleyen Başkan Ergün, şunlara yer verdi: “Elbette geçişler nedeniyle bir takım sıkıntılar yaşanacaktır. Ancak biz bu sıkıntıları kısa sürede çözerek, vatandaşlarımıza temiz şehir, sağlıklı içme suyu, modern ulaşım ve yaşanabilir alanlar sunmanın çabası içerisinde olacağız. Anahtar teslim töreninin ardından hizmete sunacağımız yeni otobüslerimizde kameralı takip ve elektronik kart ödeme sistemleri bulunmaktadır. Alçak tabanlı, engelli ve yaşlılarımızın kullanımına uygun bu yeni otobüslerin Manisa’mıza hayırlı uğurlu olmasını diliyor emeği geçen başta Ulaşım Daire Başkanımıza ve tüm çalışanlarına, Manulaş Genel Müdürümüze ve tüm çalışanlarına ilgili Karsan firması yetkililerine emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”

Yeni yılda yeni müjdeler
Yeni yılda yeni yatırımlarda, yeni sürprizlerde buluşacaklarını belirten Başkan Ergün, trambüs projesiyle ilgili tarih verdi. Hedeflerinin yeni yılda gerekli çalışmaları başlatmak olduğunu dile getiren Başkan Ergün, “Kent içi trafik sorununa önemli bir çözüm olacak trambüs projemize yeni yılda başlıyoruz. Hedefimiz 2016 yılı sonu veya 2017 yılına kadar çalışmalarımızı tamamlayıp, bu önemli ulaşım hamlesini Manisa’ya kazandırmaktır” dedi.

Otobüsler dualarla hizmete başladı
Konuşmaların ardından KARSAN Pazarlama Genel Müdürü Vançın Kitapçı, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e plaket takdim etti. Ulaşım Dairesi Başkanı Mümin Deniz’e de bir plaket takdim eden Kitapçı, Başkan Ergün ve Deniz’e otobüslerin temsili anahtarını teslim etti. Daha sonra otobüs şeklinde hazırlanan pastayı kesen protokol üyeleri, araçların kazasız ve hayırlı hizmet vermesi için hep birlikte dua etti. Büyükşehir Belediyesi’nin 71 yeni otobüsü kesilen kurbanlarla birlikte hizmete başlarken, yeni otobüsler şehir turu yaparak Manisa’ya tanıtıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bulent - 3 yıl önce

Sayın başkan, siz ilkonce şehiriçi minibusu şoförlerine durağa girmeleri konusunda egitin. Uymayanlara ceza kesin. ıbrahim gökçen bulvarinda duraklarina girmeyen dolmuscular yüzünden trafik allak bullak. Bizler ulaşım dairesi başkanlığını arıyoruz ama yaptırım yok. Siz halkin içine girmediğiniz için bilmezsiniz diye bilginiz olsun istedim.


Avatar
Osman - 3 yıl önce

Bunlardan önce başkanım caddeleri genislet zaten sıkışık olan trafik bunların gelmesiyle iyice sıkışacak