BAŞBAKAN SALİHLİ MİTİNGİNDE KONUŞTU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Birilerinin bedduaları varsa bizim de hasbi niyetlerimiz, dualarımız var" dedi.

BAŞBAKAN SALİHLİ MİTİNGİNDE KONUŞTU

Başbakan Erdoğan, Manisa programının ikinci gününde Salihli'de toplu açılış törenine katıldı. Açılış törenine Erdoğan'ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, AK Parti Manisa milletvekilleri ve vatandaşlar katıldı. Alanda bulunan idam edilen Başbakan Adnan Menderes, merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve Başbakan Erdoğan'ın resimlerinin bulunduğu "Milletin Adamları. Dedelerimiz Menderes'le, Babalarımız Özal'la, Bizler Erdoğan'la yürüyoruz" " yazılı pankart ise dikkat çekti.
Açılış öncesi bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, "Kamu ve özel sektörde 15 kalemde 44 trilyonluk eserleri açıyoruz. Bu yatırımların içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yaptırılan derslikler, atık su tesisleri, Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı tarafından yaptırılan Salihli Köprülü Kavşağı, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yaptırılan öğrenci yurdu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yatırımlarının temellerini atıyoruz. Burada sizlerin huzurunda bir müjdeyi vermek istiyorum. Toplam maliyeti 2 buçuk trilyon olan Salihli Gençlik Merkezimizin yapımı devam ediyor. En kısa zamanda tamamlayarak hizmete açacağız" dedi.
"İÇİMİZDEN HAİNLER ÇIKTI"
"Bu topraklar 91 yıl önce düşman işgalinden kurtuldu" diyen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:
"Bizler nice şehitler verdik, gaziler verdik ama özgürlüğümüzü vermedik. Bizler sabrettik, dua ettik ama vatanımızı kimselere bırakmadık. Dün istiklal harbini verirken içimizden nice kahramanlar çıktı. İçimizden ne acıdır ki hainler, ajanlar çıktı. Düşmanla iş birliği yaptı. Bu millet, bu topraklar 90 yıl boyunca nice ameliyatlara maruz kaldı, nice darbeler gördü. Ama her seferinden güçlenerek çıktı. Hatta küllerinden doğan bir millet olarak geleceğe yürüdük. Onlar çeteler kurdular. Ama hepsi de en büyük makamlardan döndü. Çünkü bu millet, aziz bir millettir. Bu millet necip bir millettir. Bu millet özü sözü doğru bir millettir. Bizler 11 yıl boyunca milletimiz için çalıştık. Bu millet için hiçbir mazerete takılmadık. Önümüze çıkan engelleri kaldırdık. Bu milletin zenginliklerini bu millet kullansın istedik. Babamızın oğlu olsun, evladımız olsun asla prim vermedik. Bu gün bir büyük operasyonla, siyaset mühendisliği karalamalarla iktidarımız karşı karşıya. Kara hem de kapkara propaganda yürütüyorlar. 11 yıllık iktidarımızda milli geliri 230 milyar dolar olan bir ülke, yolsuzluk olsa 800 milyar dolara çıkabilir miydi."
"BUNLAR SÜLÜK GİBİ DE DEĞİL"
Gezi olaylarının faizlerin yükselmesi için gerçekleştiğini söyleyen Başbakan Erdoğan, "Salihli'de de faiz lobisinin oyununa gelmeyin. Bunlar sülük gibi de değil, sülük kirli kanları emer, bunlar ise faydalı olanları emip alıyorlar. Vatandaşımın cebindeki emeğini alıyorlar. İflasa gidenler böyle gidiyor. Benim çöken çiftçim, memurum, işçim faiz lobileriyle çöküyor. Biz bunların rantlarını kestik. Merkez Bankamızın rezervi 126 milyar dolara çıktı. Geldiğimizde yüzde 45'ti faiz sebebiyle olan borcumuz. Şimdi yüzde 13'e düştü. Devletin kasasına 642 katrilyon lira para kaldı. Biz bu neşteri yoğurmasaydık bu faiz lobilerine gidecekti. Şimdi benim vatandaşımın cebine kaldı. CHP'nin genel müdürü anlamaz bunları. Yavru muhalefetin başı da anlamaz. Onlar milliyetçiyiz derler. Milli bankamızın hali ortadaydı. Bunlar 23 buçuk milyar dolarla IMF'den borç devrettiler. Biz bu borcu ödedik, artık bizim IMF'ye borcumuz kalmadı. IMF bizden 5 milyar dolar istiyor. Biz onlara borç vereceğiz. Yolsuzluklara bulaşmadığımız için oldu bu. Güneş balçıkla sıvanmaz" diye konuştu.
HSYK'YA YÜKLENDİ
Konuşmasının devamında HSYK'ya yüklenen Erdoğan, "Bir savcı bulacaksın. Yurt içerisinde yurt dışında ele ele kumpas. Ben yargımdaki dürüst savcıları tenzih ederim. Yargının içinde de çürükler var. Bunları buldukça biz temizliyoruz. Yargının içinde de temizlik yapılması lazım. Bunu kim yapacak? HSYK yapacak. HSYK, Danıştay'ı baskı altına alıyor. Anayasanın 138. maddesini çiğnemektir bu. Burada bir yanlışlık vardı. Biz Adalet Bakanlığının elindeki bu yetkiyi devrettik, orada yanlış yapmışız. Anayasayı değiştirecek güce sahip olduğumuzda bu yetkiyi de değiştireceğiz. Bu ülkede Başbakan, parlamento denetlenecek ama bu beyefendiler denetlenmeyecek. Böyle olmayacak bu iş. Bu savcı üniversite yıllarımızdaki marjinal gruplar gibi bildiri dağıtıyor. Sen kimin savcısısın. Sen nasıl böyle bir yanlışı yaparsın. Yalan yanlış dosyaları kalkıp da medyaya dağıtarak o insanları gölgelemeye kalkarsın. Burada 11 gün içerisinde bu ülkenin zararı 120 milyar dolar. Bunun hesabını kim verecek? Ben buradan sesleniyorum 30 Mart bir milattır. Bu hesabı en güzel şekilde millet soracak" şeklinde konuştu.
“BEN BELEDİYECİYİM, CHP PİSLİKTİR BUNU BÖYLE BİLİN"
CHP'ye de yüklenen Erdoğan, Marmaray'la 153 yıllık hayali gerçeğe dönüştürdüklerini belirterek, CHP'nin karşı çıktığını dile getirdi. Erdoğan, "Bu inançla, azimle, kararlılıkla yürüyor, 3. köprüyü yapıyoruz. Onu da istemiyorlar. Bu CHP'ye gönül verenlere sesleniyorum. Gelin bizimle olun. Salihli'deki kanalı gördüm. Şu kanal Salihli'ye yakışıyor mu? Belediye ne iş yapıyor, neden bunu temizlemiyor? Ben belediyeciyim. CHP pisliktir bunu böyle bilin. İstanbul'u da ben böyle devraldım. Susuz devraldım. Ama 2 yılda susuzluğunu da giderdik. Göreve geldiğimizde 9 ilde doğalgaz vardı, şimdi 72 ilde doğalgaz var. Büyükşehir oldu Manisa. Manisa'da doğalgazı Salihli'ye de getireceğiz. Enerji Bakanlığı özel sektör el ele vereceğiz Salihli'ye doğalgaz getireceğiz. O kömürün kirli havasını neden teneffüs edeceksiniz? Modern yaşam böyle olur. Ey CHP'nin genel müdürü, gel de burayı gör" dedi.
"BUNLAR HAİNLERİN TA KENDİSİDİR"
Kanal İstanbul projesinin ihalesini hazırladıklarını hatırlatan Başbakan Erdoğan, "Bunu da istemiyorlar. Kuduruyorlar. Bu kardeşiniz CHP'li belediyenizden devraldı. Haliç kokudan geçilmiyordu. Biz Haliç'i de temizledik. 3. havalimanı sadece bizdekileri değil, dışarıdakileri de çıldırttı. 3. havalimanını yapmamızı istemiyorlar. Sizin vatanseverliğiniz nerede? Bu insanlar böyle dev bir yatırımın içerisine giriyorlar, siz onlara kara leke atıyorsunuz. Biz artık yüksek hızlı trenlerle gidiyoruz. İzban'ı İzmir'de CHP'li belediye yapamadı, biz yaptık el attık ve şimdi Manisa'ya bağlıyoruz. İnşallah Ankara'yı, İstanbul'u İzmir'e bağlıyoruz. İstanbul-İzmir arası 2 saat 45 dakikaya iniyor. Demir ağları Türkiye'ye örüyoruz. Buna dayanamıyorlar. Onlar istiyorlar ki şehit gelsin sokağa dökülecekler. Oy gelsin. Bunların da özgürlük mücadelesi verenler diye tanımlıyorlar. Ayıptır. Esnafın, vatandaşın camını çerçevesini indiriyorlar. Utanır insan. Bunlar vatansever diyebilir misiniz? Bunlar hainlerin ta kendileridir. Bunların vatan millet gibi bir derdi yok. Halk Bankası'nın şu anki ederi 25 milyar dolar. Bizden önce Halk Bankası, Ziraat Bankası, Vakıf Bank görev zararı yazıyordu. İşte faiz lobisi çalışıyor. Devlet bankası çalışmasın. Bunlara tahammül edemediler" diye konuştu.
"ONLAR İSTİFA ETMEDİ, BİZ İHRAÇ ETTİK"
İstifaları değerlendiren Erdoğan, "Bunların operasyonları varsa milletimin de kalp gözü var. Adliye önünde şov yapan savcıları varsa bizim de annelerimiz, babalarımız, kardeşlerimiz var. Birilerinin bedduaları varsa bizim de hasbi niyetlerimiz, dualarımız var. Milletimin içi rahat olsun ekonomimiz kaya gibi sağlam. Bazıları başlık atıyor istifa etti diye. Onlar istifa etmedi, biz ihraç ettik. Kesin ihraç kararıyla disipline gönderdik. İstifa etmek zorunda kaldık. Sen bakanken neden bu uyarıları yapmadın. Dürüstlük bu mu? Eğer bakan olarak kalsaydık bunları söyleyebilecek miydin? Turnusol kağıdı gibi belli oluyor. Vakti geldiğinde iyot gibi ortaya çıkacak. Eğer senin gücün varsa bağımsız milletvekili olursun. Biz partimizin içinde tutmayız, anında kapıya koyarız" şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Başbakan Erdoğan ve törene katılan bakanlar, açılışı gerçekleştirilen kamu hizmetlerinin kurdelesini kesti. Kurdele kesiminin ardından Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, çocuklara satranç takımı dağıttı. Bu arada Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, tören alanından ayrılırken vatandaşların doğalgazın Salihli'ye getirilip getirilmeyeceğini sorması üzerine, "Vatandaşların yüzde 60'ı müracaat ederse doğalgazı getireceğiz. Onunla ilgili olarak duyuruları yapacağım" dedi.
Bakan Yıldız'ın açıklamasının ardından vatandaşlar, Salihli Belediyesi'nin doğalgaz müracaatlarına engel olduğunu iddia etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.