BALKIZ’DAN KAYIP-KAÇAK ÖNERİSİ

Manisa Baro Başkanı Zeynel Balkız, elektrik faturalarına yansıtılan kayıp kaçak bedellerinin iadesi konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

BALKIZ’DAN KAYIP-KAÇAK ÖNERİSİ

Her abonenin tek tek giderek dilekçe verip ilgili birimlerde işlem yaptırmasının imkansız olduğunu söyleyen Balkız, ilgili kurumların her abonenin geriye dönük 10 yıl boyunca ödediği kayıp kaçak bedelinin belirlemesini ve bundan sonraki faturalar üzerinden bu bedellerin kesilerek vatandaşa ödenmesi gerektiğini bildirdi.

Balkız, "Vatandaş tam olarak bilgi sahibi değil. Ayrıca ben GEDAŞ ile görüştüm. Yetkililer diyor ki bizim elimizde yetki yok. Bize vatandaş geliyor ve müracaat ediyor ve sonrası yok. Hukuk düzenindeki bir devletin ben yaptım oldu demesi ile olmaz. Hukuk kurallarına uyulması gerekir. Yargı sisteminin en büyük kurumu olan Hukuk Genel Kurulu’nun bu kayıp kaçak bedellerinin alınmaması yönünde karar verdiyse bu alınmaz” dedi.

KONU YENİ DEĞİL

Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş (GEDAŞ), Enerji Piyasası Denetleme Kurumu(EPDK) ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bu konudaki talepleri ilettiklerini ifade eden Balkız, “Bu konunun belirli bir geçmişi var. Bir tüketicinin bu kayıp kaçak miktarını ödememesi ve ödediği parayı iade etmesi ile başlayan bu hukuki süreç ta mahallinde tüketici hakem heyetinden başlamış, Asliye Hukuk Mahkemesine intikal etmiş arkasından da Yargıtay’daki bir dairenin direnme kararı sonucu Hukuk Genel Kuruluna kadar gitmiştir. Hukuk Genel Kurulu, eğer bir mahkeme Yargıtay’ın özel dairesinin bozma kararına karşı direniyorsa kendi kararında bu Hukuk Genel Kurulu yani büyük daireye gider. Büyük daire bu konuyu incelerken üzerinde durduğu ve vatandaşımızın bilmesi gereken önemli birkaç konu var. HGK diyor ki, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na Enerji Piyasası Kanunu bir yetki vermiştir. Bu yetki satılan elektriğin bedelini tespit etme yetkisidir. Kanunun 4.maddesine dayanarak bu kurum bir tebliğ yayınlıyor. Tebliğde bu paraların nasıl tahsil edileceğine dair bir tebliğ. Tebliğin içinde vatandaşın kullanmadığı gerek hatlarda gerekse kaçak kullanım sonucu saatten geçmeyen kullanımların abonelere oransal olarak paylaştırılması bulunuyor. Bu kuruma verilen yetki sınırsız bir yetki değildir. Devletin korumakla yükümlü olduğu elektriğin kaçak ve kayıp miktarını namuslu ve zamanında ödeyen vatandaştan alamazsın diyor.  Bu kapsamda geriye dönük 10 yıllık kayıp kaçak bedellerinin abonelere geri iadesi gerekir” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bahtiyar - 3 yıl önce
Bu ülkede en üst Hukuk merci Hukuk Genel Kurulu bir karar alıyor da, o kararı uygulanmada (Halk dan haksız alınan kesintinin iadesi) tıkanıklık yaşanıyorsa ve mevcut karara dayalı iptal edilmesi gereken uygulama devam ediyorsa, artık bundan sonra tartışacağınız konu, bu ülkenin 'Hukuk Devleti' sıfatının kalkıp-kalkmadığıdır.