BAKAN ZEYBEKÇİ, MAGİAD'IN KONUĞU OLDU

Manisalı Genç İş Adamları Derneği tarafından 2015 Genel Seçimleri öncesi ‘Seçime Doğru Yeni Türkiye’ toplantısı düzenlendi. Anemon Otel’de düzenlenen toplantıya Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi de katıldı. Zeybekçi, yeni dünya haritası Türkiye'nin çizeceğini söyledi.

BAKAN ZEYBEKÇİ, MAGİAD'IN KONUĞU OLDU

HABER:BERFİN ADICAN- CEMİL SEVAL

Manisalı Genç İş Adamları Derneği, Türkiye’nin önde gelen bürokratlarını Manisalılarla buluşturmaya devam ediyor. MAGİAD, 2015 Genel Seçimleri öncesi ‘Seçime Doğru Yeni Türkiye’ toplantısı düzenledi.

Anemon Otel’de düzenlenen toplantıya Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, AK Parti Manisa İl Başkanı Zülfikar Gürcan, AK Parti Şehzadeler İlçe Başkanı Ahmet Tonguç, MAGİAD yönetimi, oda başkanları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katılım gösterdi.

YENİ POLİTİKALAR ÜRETİLMELİ

Toplantının açılış konuşmasını yapan MAGİAD Başkanı Ömer Özkara, “Burası tarım, sanayi ve Şehzadeler şehri. Manisa, Türkiye için önemli bir yer tutuyor. Biz de dernek olarak, üst düzey bürokratları Manisalı iş adamlarımızla buluşturmaya devam ediyoruz. Bugünde, Bakanımız Nihat Zeybekçi’yi ağırlıyoruz. Bu toplantıda genç iş adamlarının sorunlarını, seçime doğru giderken yapılacakları konuşacağız. Yeni kuşak yokluğu, açlığı, fakirliği bilmiyor. Bu yüzden yaratılan yeni siyasi politikalarla gençlere yaklaşılması gerekiyor. Umarım ülkemiz için her şey hayırlısı olur.” dedi.

SİYASETİ AMAÇ HALİNE GETİRDİK

AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, “Türkiye’de artık gençler ekonomik olarak önemli bir alandalar. Bu, çok önceki yıllarda da yapılabilir bir projeydi. Ancak bu günlerde gençler iş hayatına atılabildi. Bunun nedeni çok açık, biz siyaseti amaç haline dönüştürmüştük. Partiler ekonominin ve kalkınmanın önüne geçmişti. Bizim Japonya’yı, Almanya’yı geçmemiz lazımdı. Biz büyük kültürlerin çocuklarıydık. Özellikle darbeler bizi kültürel ve ekonomik açıdan geriletti. Camiilerin, fabrikaların ve üniversitelerin bacaları hep birlikte yükselmeli. Milletler, devletler hep yaşarlar. Bizim ihracatımız, ithalatımızın önünde olacak. Artık OXFORD gibi üniversitelere sahip olacağız ve beyin göçünü engelleyeceğiz. Direnenler kazanıyorlar. Türkiye büyük olacak, yaşasın Türkiye.” diye konuştu.

MANİSA İÇİN YENİ PROJELER

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, “Manisa deyince son zamanlarda sanayi daha öne çıktı ama sanayiye eş değer olan bir alanımız da tarım. Zeytin ve üzümde çok başarılıyız. Bizim 23 bin dekar büyüklüğünde organize sanayi bölgemiz var ve yatırımcıya verecek arsamız kalmadı. Manisa sanayisi henüz yeni yerleşiyor, yeni bir trend yakalıyor. Bizim geleceğimiz çok daha iyi. İzmir’den Manisa’ya dönük bir sanayi gücünü gözlemliyoruz. Genelde bu durumu teşvik oranına bağlıyorlar. Ben İzmirdeki sanayicilerle konuştum. İzmir’de genişleyemediklerini ve büyüyemediklerini söylüyorlar. Manisa çok önemli bir potansiyele sahip. Biz yeni Organize Sanayi Bölgesi oluşturmaya çalışıyoruz. Manisa’da çok özel bir ataklanma var.” dedi.

HER ŞEY EKONOMİ ÜZERİNE KURULU

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, “Ben tarım işiyle uğraşan bir ailenin çocuğuyum. Ömrümüz tarlalarda geçti. O bilinçle okumak ve en iyi olmak zorunda olduğumuzu biliyorduk. Bu topraklar bedelli topraklar. Bu coğrafya çetin bir coğrafya. İnsanlık tarihi burada yoğrulmuş. Güzel olanın başı belasız olmaz. Bizim yarimiz dünyanın en güzeli. Çok bedel ödedik ama hiç diz çökmedik. Krııldık, milyonlarla şehit olduk ama hiç aman demedik. Bütün operasyonlar askeriydi, artık şekil değiştirdi. Günümüzde her şey ekonomi üzerine kurulmaya başladı. Hakimiyetler, bağımsızlıklar ve savaşlar ekonomi üzerine kuruldu. Dünyada ekonomi savaşı var. Bilgi üretmiyorsanız savaşı kaybediyorsunuz. Bilgiye sahip olmak, bilginin yaratıcı olmak ve onunla geleceği planlamak olması gereken en önemli şey. Biz genç neslimizden son derece ümitliyiz. Bu yüzden MAGİAD bize gelir misiniz dediğinde, tabii ki geliriz dedik. Biz Manisa’yı Ege’nin önemli bir parçası olarak görüyoruz. Manisa’da önemli gelişmeler var. Özellikle bilişim teknolojilerinde önemli bir kümeleşme var.” şeklinde konuştu.

HEDEF BİR NUMARA OLMAK

Bakan Zeybekçi, “Biz siyasetin herkes için çözüm olmasını istiyoruz. Türkiye’nin siyasetle ilerlemesini istiyoruz. Bunun başka yolu yoktur. Her kim ki siyasetten başka yol var der, o ülkeye ihanet içindedir. Bundan 35 sene önce dış ticaret hacmi 5 milyar dolar değildi. Türkiye’nin ihracatı 171.6 milyar dolara geldi. Türkiye, turizmde dünyanın 6. büyük ülkesi haline geldi. Hedef, dünyada bir numara olmak. Çünkü bu topraklar, dünyanın en güzeli. Sadece bir şehrimizin etrafındaki kültür varlıkları, Yunanistan’ın tüm kültür varlıklarından fazladır. Milli gelirimizin yüzde 15’i 2002’de faize gidiyordu. 2002 yılında benim ülkemde toplanan vergilerin yüzde 86’sı faize gidiyordu. Bugün yüzde 13’ü gidiyor. Nereden nereye geldik. Türkiye 2002 yılında AB tanımlı borçlarının milli gelire oranı yüzde 75’ti. Şimdi kamu borçlarının milli gelire oranı yüzde 35 seviyesinde. Türkiye’nin cari açık gibi bir problemi vardı. İstihdamla ilgili problemlerimiz de vardı. 2014 yılında Türkiye 1.4 milyon vatandaşını yeni iş sahibi yaptı. 2008 krizinden bu yana 6 milyon vatandaşını iş sahibi yaptı. Avrupa aşağıya giderken, biz yükseldik. 2014 yılında 1.4 milyon çalışana rağmen işsizlik rakamlarımız arttı. Neden? Bizim nüfus artışımız 900 bin civarında. Toplam nüfusumuzun yüzde 51’i çalışmak istiyor. Türkiye hedef 2023 diyor. Türkiye’nin iş gücü katılım oranı yüzde 70 olmalı. Bizim için yüzde 2,9 büyüme büyük bir başarıdır. Hem de, AB toplam büyümesi yüzde 0 iken, yanımızda Rusya krizi varken, İran’daki görüşmeler, Suriye’nin darmadağın olması. 28 AB ülkesinin 25’inden daha fazla büyüdük. G20 ülkelerinin tamamından fazla büyüdük. Bizim ülke olarak yüzde 5’in altında büyümeyi asla hayal etmememiz lazım. Bu ülke bunu başardı. 12 yıl boyunca Türkiye ortalama yüzde 5 büyüdü. Türkiye her sene yüzde 13,5 seviyesinde ihracatını arttırdı.” dedi.

TÜRKİYE’NİN PROBLEMLERİ VAR

Bakan Zeybekçi, “2002 yılında son oyunlar oynanıyordu. Bitti, bitecekti. Bugün yeni yeni millet anlıyor. 2002 yılında neden Halk Bankası’nın derhal kapatılacak dendiğini şimdi anlıyor. 2002 yılında Ziraat Bankası’nı kapatın diyenlerin hedefini şimdi anlıyoruz. Vakıflar Bankası satışa çıktı. Bu ülkeye yapılabilecek en büyük hakarettir. Bu millet ilk ‘One minute’yi 3 Kasım 2002’de söyledi. Gelen hükümet yapılanlara ‘Bir dakika’ dedi. Yapılan yanlışları düzeltti. Türkiye’nin 2002 operasyonu sırasında milletin iradesi buna dur dedi. Bundan sonra farklı gelişmeler başladı. Artık Türkiye’de hiçbir şey eskisi gibi olmadı. 2013 yılında cari açık problemi vardı. 7,4 oranındaki bir kısmı cari açıktı. 2014 yılı için 6,4 hedef koyduk. Türkiye, 2014 yılı sonu itibariyle yüzde 5,7 cari açık yaptı. Türkiye aynı yılda dünyada yaşanan ihracat daralmasına rağmen yüzde 5 ihracatını arttırdı. Dış ticaret açığını yüzde 15 iyileştirdi. Türkiye’nin dış ticaret açığı yok denecek seviyeye geldi. Tüm bunların olduğu dönemde o sıfırcılar, hiç bu başarılardan bahsetmedi. Türkiye’nin 2014 yılında finansman ihtiyacı duyan cari açığımız yüzde 4,6 oldu. Artık bizim paramız amerikan doları gibi rezerve para özelliğine kavuşuyor. 2015 yılının Ocak ayında Türkiye cari açıkta yüzde 4’e düştü. Türkiye’nin cari açık problemi yoktur. Türkiye’nin AR-GE, İnovasyon ve eğitim problemi vardır. Bizim durmamamız lazım, dinlenmememiz lazım.    “ diye konuştu.

TÜRKİYE, DÜNYA HARİTASINI ÇİZECEK

Ekonomik Bakanı Nihat Zeybekçi, “Bizim ülkemizde taşlamaktan başka hiçbir iş yapılmıyor. Siyaset problem üretmeye devam ediyor. Siyaset ümit aşılamalı. Siyaset ülkenin en itibarlı alanı olmalı. Türkiye, önümüzdeki dönemlerde önü sonuna kadar açıktır. Bir anket yapmışlar. 2015 seçimlerinde siyasi iktidarda bir bozulma olmasını bekliyor musunuz diye sormuşlar. Hayır diyen yüzde 85’lik bir kitle var. Son dönemde kurla ilgili dalgalanmalar, Türkiye ekonomisiyle alakalı değildir. 2008 krizinden sonra ABD çok farklı bir uygulamaya girdi. Parasal daralmaya geçti. Faizlerin bu kadar düşük olmasına müsade etmeyebileceğini söyledi. 2014 yılının Şubat ayında Merkez Bankası Başkanı, Euro’nun yükselmesine müsade etmeyeceğiz dedi. Biz ABD’nin ekonomisinden çok Merkez Bankası’nın ekonomisinden etkileniyoruz. Bunu 2013 yılında da söylemiştik. Dedik ama, dinletemedik. İşte bu noktada seçimler çok önemli. Sandığa mutlaka gidin. Sizden oy isteyenlere ne için olduğunu sorun. Size gelecek ufukları çizmeyecekler. Size sadece yüzde 27’yi geçebiliriz diyecekler. Bugün yeni bir dünya kuruluyor. Dünya haritası, ekonomik temellere dayalı olarak yeniden çiziliyor. Türkiye bu haritanın çizenlerinden olur. Türkiye 2023 hedeflerini bilerek yoluna devam ediyor. Birlik beraberlik ve kardeşlik içerisinde yürüyoruz. Kardeşlik iklimiyle birlikte Türkiye şaha kalkacak.” dedi.

Konuşmaların ardından katılımcılara plaket verildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
gazi - 3 yıl önce
siz söylediklerinize inanıyormusunuz