AYDEMİR’DEN ENGELLİ MEMUR AİLELERİNE MÜJDE

546 sıra sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hususunda açıklamada bulunan AK Parti Plan Bütçe Komisyon Üyesi ve Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, yapılan son değişiklikle beraber devlet memurlarının mazeret izinleriyle ilgili olarak çocuğu engelli olan memura, çocuğunun en az yüzde 70 oranında engelli veya süreğen bir hastalığının olması durumunda kendi mazeret iznine ek olarak 10 güne kadar mazeret izni hakkı getirildiğini belirtti.

AYDEMİR’DEN ENGELLİ MEMUR AİLELERİNE MÜJDE

Gençlik Hizmetleri ve Spor Bakanlığı’nda Rehberlik ve Denetim Başkanlığı adı altında yeni bir birim ihdas edildiğini kaydeden Aydemir, “Öncelikle bakanlık merkez teşkilatında, gerektiğinde de bakanlık teşkilatı ile bağlı kuruluşların ve bunların denetimi altındaki her türlü kuruluşun faaliyet ve işlemleri ve personelleri ile usulsüzlük önleyici, eğitici ve rehberlik yaklaşımlarını ön plana çıkaran bir anlayışla denetim, araştırma, inceleme ve soruşturmaları yapmak üzere rehberlik ve denetim başkanlığı kurulmaktadır. Spor Genel Müdürlüğü'nce 2020 yılı sonuna kadar yapılacak yaz ve kış olimpiyat oyunlarına hazırlanmak amacıyla, olimpik ve paralimpik spor dallarında en az yıldızlar seviyesinde olmak kaydıyla seçilecek 4 bin sporcu yetiştirilecek. Yetiştirilecek sporcuların sportif amaçlı iaşe, ibate ve yol giderleri Genel Müdürlük tarafından karşılanacak” şeklinde konuştu.

Gerçek veya tüzel kişilerin gençlik merkezleri ile gençlik ve izcilik kampları inşası için yapacakları harcamaların ya da bu tesislerin inşası için yapacakları her türlü bağış ve yardımlarda gelir ve kurumlar vergisi indirimi yapılacağını belirten AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, “Üniversitelerimize her geçen gün bir yenisini eklemekteyiz. Yükseköğretimimize katkı sağlayacak vakıf üniversitelerinden 75'incisi İstanbul'da, Dünya Eğitim Vakfı tarafından "Biruni Üniversitesi" adı altında yeni bir vakıf üniversitesi kurulmaktadır. 5 Fakülte, Yüksekokullar ve Enstitüleri ile milletimize hizmet verecek. Kaldırılan il özel idarelerinin organize sanayi bölgelerindeki hak ve mükellefiyetleri, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığına devredilmektedir. 6360 sayılı Kanunun mevcut halinde bakanlıklar ve merkezi idare teşkilatları tarafından kaynak aktarılan; ancak 6360 sayılı Kanunla tüzel kişiliği kaldırılan il özel idarelerinin uhdesinde bulunan ve tüzel kişiliğin kaldırılacağı tarihe kadar tamamlanması mümkün olmayan işler için verilen kaynakların, ilgili idareye veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığına aktarılması öngörülmüştür. Teklifin 14. maddesi ile bu kaynaklar yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıklarına devredilecek” şeklinde konuştu.

112 Acil Çağrı Merkezlerine, Acil Durumlarda Sevk ve Koordinasyon Sağlama Görevi verilmekte olduğunu vurgulayan Aydemir, “Bilindiği gibi büyükşehirlerde yatırım izleme ve koordinasyon başkanlığı bünyesinde, diğer illerde ise valilikler bünyesinde tüm acil çağrıları karşılamak üzere 112 acil çağrı merkezleri bulunmaktadır. Maddeyle 112 acil çağrı merkezlerine, acil durumlarda sevk ve koordinasyon sağlama görevi verilmektedir. Ayrıca maddeyle söz konusu acil çağrı merkezlerinde personel görevlendirilmesine ve bunların mali haklarına ilişkin usul ve esasları düzenlenmektedir. Diğer yandan maddeyle 112 acil servis hizmetini asılsız bir şekilde meşgul edenler hakkında 250 TL idari para cezası verilmesi ve eylemin tekrarı halinde bu cezanın iki katına çıkarılması öngörülmekte ve konu hakkında ki çalışmalar devam ediyor” dedi.

Spor Toto Teşkilat Başkanlığı Reklam Yönetmeliği hakkında da görüşlerini dile getiren Aydemir, “Spor Toto Teşkilat Başkanlığı için Spor Toto Teşkilat Başkanlığı Reklam Yönetmeliği başta olmak üzere benzer durumlarda bulunan diğer yönetmeliklerin de yasal dayanağa kavuşturulması ve bu şekilde, Anayasa'nın 124'üncü maddesinin gereğinin yerine getirilmesini amaçlıyoruz. Bunun yanı sıra Bir yer belde iken orman köylüsüne tanınan haklardan yararlananlar, söz konusu beldenin çeşitli düzenlemelerle mahalleye dönüşmesinden sonra da anılan hakların kullanımına devam edebilecektir. Bu düzenlemeyle, büyükşehir sınırları içerisinde kalan orman vasfına haiz beldelerimiz aynı haklarını kullanmaya ve bu haklardan istifade etmeye devam edecek” ifadesinde bulundu.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.