AYAKKABI FUARI NASIL BAŞLADI?

Fuar lokomotiftir, istihdamdır, paradır… 

AYAKKABI FUARI NASIL BAŞLADI?

RÖPORTAJ: MURAT YALÇIN 
Manisa Ayakkabı ve Moda Fuarı’nın 3.’sü geride kaldı. Sektörün kalbi 4 gün boyunca Manisa Fuar Merkezinde attı. Fuara gösterilen ilginin memnuniyet verici olduğunu ifade eden Mehmet Güzgülü, “30 firma 10 biner çift sipariş almış olsa, bu da 300-400 bin çift ayakkabı demektir. Fuar Manisa’ya katma değer sağlıyor. Manisa belki de Türkiye’deki yıllık ayakkabı toplamının 2 milyonunu üretiyor. ‘Bu kadar üretim yapan bir şehrin fuarının da olması şart dedik, yola çıktık. Bu yıl üçüncüsünü düzenledik. Bu da bir başarıdır. İnşallah 13’üncü,  23’cüsünü düzenlemek nasip olur.” dedi.   

Manisa Ayakkabı ve Moda Fuarı’nın fikir babası Mehmet Güzgülü’yle fuar üzerine sohbet ettik. Güzgülü’yü yıllardır siyasi kimliğiyle biliriz. Meclislerdeki mantıklı çıkışları, görüşleri ve ılımlı tavrıyla dikkat çekmiştir. Şuan Büyükşehir Belediyesi’nde başkanvekili… Başka bir tabirle Cengiz Ergün’ün sağ kolu. 
Mehmet Güzgülü’nün Manisa Ayakkabı ve Moda Fuarı’nın başlaması için gösterdiği çaba herkesin malumu. Manisa Ayakkabıcılar Odası ile birlikte Büyükşehir Belediyesi’nin olanaklarını fuar için ortaya koydu. Sarf edilen çaba, emek boşa gitmedi. Fuar bu yıl üçüncü kez kapılarını açtı. Biz de fuarla ilgili düşüncelerini almak üzere Güzgülü’ye sorular yönelttik, o da samimi yanıtlarla fuarın hikayesini anlattı.        


-Fuarın üçüncüsü yapıldı. Bu ne anlama geliyor?    
-Fuarın üçüncüsünü yapabilmek çok önemliydi. Bunu başardık. İnşallah devamını de getireceğiz. İnternete girip araştırdığımızda Manisa fuarı ayakkabı sektöründe Türkiye’de yapılan dört fuardan biri olarak listeye girmiş durumda. Bu sıralamaya girmek çok önemli. 

-Netice alındı diyebilir miyiz?  
-Fuarın netice alması ikinci planda… Devamlılık olması gerekiyordu. Üçüncüyü yapmak bu bakımdan en önemli kıstas! Bazı fuarlar çok randıman verir bazıları günün şartlarına göre çok durgun olur. Ben bunu yıllarca yaşadım. İzmir’de İstanbul’da dip yapan fuarlar da oldu zirve yapanlar da oldu. Ancak ekonomik durgunluğa rağmen fuarımız başarılı geçti.  

-Beklenen müşteri akını oldu mu? 
-İstanbul hariç genellikle beklediğimiz müşterin önemli bir kısmı geldi. Herkes kendi çapında belli ir sipariş aldı. Herkes beklediğine yakın oranı yakaladı. Katılanlarla görüştüğünüzde göreceksiniz. Hiçbir arkadaşımız seneye katılmayacağım lafını etmeyecektir. Bizi memnun eden yanı da bu… 

-Manisa fuarın farkında mı?    
-Ben burada hem ayakkabıcı hem de belediyeci olarak söylüyorum. Biz burada üstümüze düşeni yaptık. Gerekli ateşlemeyi yaptık. Bazı destekleri yaptık, daha da yapabiliriz.  Ama burada benim isteğim diğer kuruluşlarımızın da elini taşın altına koymasıdır. Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf Odaları Birliği gibi kuruluşlarımızın daha profesyonelce destek vermeleri gerekir. İzmir fuarında Ticaret Odası yurt dışından misafirleri getirip, onların uçak biletlerini ve yatacak yerlerini ayarladı. Manisa’daki kurumlar da fuarın Manisa’ya sağlayacağı katma değeri hesaplamalıdır. Herkes el verirse bu iş daha da başarılı olur.  

-Manisa ayakkabı sektörünün neresinde? 
-Manisa ayakkabı sektörünün en önemli özelliği yüzde 100 deri ayakkabı üretmesidir. Ve Türkiye’de deri ayakkabı konusunda biz bir yere oturduk. Şablon olarak insanlar Manisa’da iyi deri ayakkabı yapıldığını düşünüyor. Bu yüzden Türkiye’deki büyük zincir markaların, AVM’lerin Manisa’ya geldiğini gördük. Eskiden gelmiyordu. Biz Manisalı olarak İzmir’e gidip dükkan açıyorduk.  O dükkanlardan mal satmaya çalışıyorduk. Şimdi bunun yerine işi tersine döndürdük. Artık ayakkabıcılar çarşısında herkesin bir satış yeri var. Gelenlere mal satıyor. 

-Fuarın sektöre katkısı nedir?  
-Satışın temelinde tanıtım var fuar var. Ben Manisa Ayakkabı ve Moda Fuarı’nın Manisalı ayakkabıcılara faydalı olduğuna inanıyorum. Buraya katılan, destek olan tüm ayakkabıcı arkadaşlarıma belediye olarak teşekkür ediyorum. Fakat bunun daha da artmasını bekliyorum. Çünkü ihtisas fuarımız maalesef sadece bir tane var. Keşke mobilya ve diğer kollarda da fuarlar yapılabilse. 4-5 tane ihtisas fuarımız olsa. 

-Son yapılan fuarın sektöre katkısı tahminen nedir?
-İhtisas fuarları can damarıdır. Manisa Ayakkabı ve Moda Fuarı da sektöre can suyu olmuştur. Bu fuar sayesinde yaklaşık 10 bin kişi ekmek bulmuştur. En az 2-3 aylık üretim için siparişler alınmıştır. Bu da fuarın getirdiği en büyük şanstır.   

-Fuarın büyümesi, gelişmesi istihdama katkı sağlar mı?  
-Ayakkabı sektörü büyüdükçe istihdam artacak. Ayakkabı sadece ayakkabıcılar sitesinde yapılmıyor. Ayakkabının üzerinde saraç var, evlerde dikiliyor. Evde kadınlarımız kendi günlük işlerinin yanında saraç dikiyor. Sırf ayakkabı Ayakkabıcılar Çarşısında yapılanla bitmiyor. Bağcık geçirmeyi bile evlerde yaptıran firmalarımız var. 


- Ayakkabıcılar Sitesinde durum nedir?  
-Ayakkabıcılar Çarşısı’nın o hafta ne kadar haraketli olduğunu Cuma namazında görürdük. Eğer cami dolmuş taşmışsa o hafta çarşıya gelen çok müşteri var demektir. İzmir Ayakkabıcılar Çarşısı için de bu bir ölçüydü. Kalabalığa göre işin olup olmadığını anlarız. Yani bizim mihenk taşlarımızdan biri cuma namazıdır. 

- Fuar devam edecek mi?  
- Fuar lokomotiftir. Bu fuarda ben sayı olarak söylemek istemiyorum ama 30 firma 10 biner çift sipariş almış olsa bu da 300-400 bin çift ayakkabı demektir. Bu da yola çıkmanın başlangıcıdır. Fuarın sağladığı katma değer açısından önemli bir rakamdır. Manisa belki de Türkiye’deki yıllık ayakkabı toplamının 2 milyonunu üretiyor. ‘Bu kadar üretim yapan bir şehrin fuarının olması şart’ diyerek yola çıktık. Fuar, geç alınmış bir karar. Ama geç de olsa başladık. Bu yıl 3.’sünü düzenledik. Bu da bir başarıdır. İnşallah 13’üncü,  23’cüsünü düzenlemek nasip olur. Hedef budur… Yolumuz açık olsun…    

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mustafa - 1 yıl önce
Geziye kapalı sadece ticari amaçlı idi neden