AVUKATLARDAN AÇIKLAMA!

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Türkiye’nin en büyük maden faciasının ceza davası olan Soma Davası, Türkiye’deki en kanlı terör saldırısı olan Ankara’daki patlama nedeniyle duruşmaya girmeme kararı alan sanık ve müşteki avukatlarının talebinin mahkeme heyeti tarafından kabul edilmesi nedeniyle yarına ertelendi.

AVUKATLARDAN AÇIKLAMA!

301 işçinin hayatını kaybettiği Soma maden faciasının Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ceza davasının 4’üncü duruşması başlamadan ertelendi. Ankara’daki terör saldırısı nedeniyle duruşmaya girmeme kararı alan avukatlar nedeniyle dava yarın 09.00’a ertelendi.
Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dava öncesi maden şehidi yakınları ve STK’lar tren istasyonundan mahkeme salonuna kadar ellerinde pankart ve hayatını kaybeden maden işçilerinin fotoğraflarıyla yürüyerek geldi. Akhisar İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından güvenlik çemberinin genişletilmesi ve daha önceki duruşmalarda parkta bekleyen STK üyeleri için yer ayrılmaması tepkiye neden olurken, duruşma öncesi siren sesi eşliğinde bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından bazı maden şehidi yakınları siren sesinin facianın olduğu günü hatırlattığı nedeniyle gözyaşı döktü. Polisler tarafından yine üst aramaları ile duruşma salonuna alınan ailelerin ellerindeki çerçeveli fotoğrafların alınmak istenmesi ailelerin tepkisine neden oldu. Tepki sesleri içinde duruşma salonuna giren aileler ve avukatlar 5 dakika sonra duruşma salonunun dışına çıkarak duruşmanın yarına ertelendiğini açıkladı.

"ÖLÜLERİMİZİ AYIRMAK MÜMKÜN DEĞİL"
Şehit madenci yakınlarının avukatları adına bir açıklama yapan Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı Selçuk Kozağaçlı, “Bugün buraya Soma Davası duruşmasının yeni periyodunun ilk günü için toplandık. Ankara’da yaşadığımız katliam Türkiye tarihinin tek seferde en çok kayıp verdiğimiz katliamla Soma madeninde kaybettiğimiz insanların kardeş olduğunu, aynı ekmek, aynı onur, aynı özgürlük mücadelesi içindeyken katledildiklerini biliyoruz. Biz bu dosyanın müdahil avukatları olarak ailelere bu konudaki düşüncelerimizi anlattık ve onlardan da aldığımız cevap şu oldu ‘Onların yası devam ederken elimizden ne geliyorsa onlar için hep birlikte yapalım.’ Ölülerimiz ayırmak mümkün değil. Hem 3 günlük ulusal yas programının hem de bütün hukuk örgütlerinin iş ve meslek örgütlerinin pazartesi ve salı günü için ilan ettiği genel grev, boykot kararına uygun olarak bugünkü duruşmaya katılamama kararı aldık. Fakat bununla bitmedi. İçeri girdiğimizde tutuklu sanık avukatlığı yapan meslektaşlarımızın da bu kararımızı kabul edip desteklediklerini gördük. Onların talebi de bizim talebimizle birleşince mahkeme duruşmayı yarın sabaha ertelemeyi uygun buldu” dedi.

"YAS TUTMAK ÇALIŞMAYA DEVAM ETMEKLE OLMAZ"
“Bugün burada yapılan şey bütün ülkeye verilen son derece önemli bir mesajdır” diyen Kozağaçlı açıklamasını şöyle tamamladı:
”Yas tutmak çalışmaya devam ederek olmaz. Yas tutmak tatil yaparak olmaz. Yas tutmak izin kullanarak olmaz. Yas tutmak birbirimizin acılarını anlayarak, işi durdurarak, çalışmayı durdurarak olur. Bütün kaybettiklerimizin anısı, hatırası bugün burada bizimle birlikte eğer çocuklarımız, sevdiklerimiz yaşıyor olsaydı hem Ankara’da hem Soma’da onlarda bizden bunu isterlerdi. Onlarda bizden hesap sormamızı isterlerdi. Onlarda bizden yas süresi içinde çalışmamamızı isterlerdi. Onların da bizden isteyeceği buydu. Bütün ölümlerimizin ortak nedenlere sahip olduğunu biliyoruz. Tamamen çürümüş durumda olan, çalışamaz, yönetemez durumda olan reji ve yönetim biçimi bütün ölülerimizin temel sebebi. Madenlerde denetim yapılmıyor olmasının, üretim baskısının, işçi hayatına değer verilmiyor olmasının, diğer özgürlük ve emek taleplerinden hiçbir farkı yok. Dolayısıyla demokrasi ve özgürlük için mücadele edenlerin başına ne geliyorsa ekmek için mücadele edenlerin başına da o geliyor. Bugün burada tarihsel bir anda olduğumuzu düşünüyorum. Türkiye’nin en büyük maden katliamının davasının tarafları Türkiye’nin en büyük siyasi saldırısının katliamının mağdurları ile dayanışmak için bugün duruşma yapmıyor. Bütün ülkenin bunu değerlendirmesi gerektiğine inanıyorum. Bugün ülkenin her yerinde iş bırakılması gerektiğine inanıyorum. Bugün ölenlerimizin arkasından düşünmek, onların hesaplarını sormak, adalet istemek için, bir araya gelmek için fırsat olarak kullanılmalıdır diye düşünüyorum. O yüzden son derece isabetli ve tarihsel karar verildiğini hep birlikte böyle bir anda olduğumuzu düşünüyorum. Yarın sabah buradayız. Hep birlikte davamızın sahibiyiz, arkasındayız. Her ölenin, her kimsesizin kimsesiyiz. Her katledilenlerinin davasının takipçisiyiz ve sahibiyiz.”
Soma maden kazasının ceza davasının 4’üncü duruşması yarın sabah 09.00’da Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye devam edecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.