AVRUPA BİRLİĞİ HEYETİ MANİSA'DA

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından organize edilen Avrupa Birliği Günleri, Bülent Koşmaz Hizmet Binası'nda düzenlenen toplantıyla start aldı. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu'ndan Laura Zampetti ve Manisa Valisi Erdoğan Bektaş'ın katıldığı toplantıda Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki temaslar masaya yatırıldı.

AVRUPA BİRLİĞİ HEYETİ MANİSA'DA

HABER:BERFİN ADICAN-OĞUZHAN ÖZSOY

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 19-20 Mart tarihleri arasında düzenlenen Avrupa Birliği Günleri, düzenlenen toplantıyla start aldı.

Manisa TSO Bülent Koşmaz Hİzmet Binası'nda yapılan toplantıya Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ticaret, Sanayi ve Ekonomiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Laura Zampetti, oda başkanları ve sektörün önde gelen isimleri katıldı.

"AB'YE GİREMEMEMİZ SİYASİ"

Toplantının açılış konuşmasını yapan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Adnan Erbil, "Bu toplantı hem içerik açısından bir ilk hem de yeni yapılan salonumuzda düzenenlenen ilk toplantı olması dolayısıyla bizim için önemlidir. Bugün bu salonda Manisa'ya dair her kesimden temsilciler var. Türkiye Cumhuriyeti, Avrupa Birliği'ne ilk başvurusunu 1963 yılında yaptı. Yıl 2015, tam tamına 52 sene geçti. Biz hala bekliyoruz. Aradan geçen bunda zaman zarfında ekonomik ve toplumsal düzeyi bizden altta olan bir çok ülke AB üyesi oldu. Önümüze sürekli engeller çıkartılıyor ve biz bekletiliyoruz. AB ülkesi üyeler, sıra bize geldiği zaman duvar örüyorlar. AB'ye değer katacak durumdayız. Bizim önümüzdeki büyük engel, birlik içerisindeki siyasi kriterler. Bizim bekletilme kriterlerimiz ekonomik ya da demokratik değil, siyasidir. türkiye artık jeopolitik ve sosyokültürel önemini katlamış durumda. Türkiye'yi içine alan bir AB, medeniyetlerin buluşmasının bir teminatı olur." dedi.

REEL SEKTÖR TEMSİLCİLERİ VİZEDE KOLAYLIK İSTİYOR

Erbil, "Manisa'da 22 tane doğrudan yatırım yapan yabancı firmalar var. 8 İtalyan, 5 Alman, 2 İngiliz ve Avrupa Birliği'ne üye diğer ülkelerden yatırım alıyoruz. Bunların yanı sıra 11 yabancı ortaklığımız var. Yabancı ülkeler bize güveniyor. İhracatımızın ilk sırasında Almanya var. Biz AB ülkelerine iş seyehatlari yapmak zorunda kalıyoruz. AB ülkelerine giderken Schengen vizesi alırken büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Size en uygun koşullarda hizmeti biz veriyoruz ancak ülkenize girmek için adeta çabalıyoruz. Bu ticaretin mantığına ters değil mi? Biz kendimiz kazanırken size de kazandırıyoruz. Biz reel sektör temsilcilerine vize konusunda kolaylık istiyoruz. Sizlerle milyarca euroluk yatırım yapan bizler konsolosluk kapılarında beklemek istemiyoruz." diye konuştu.

"TÜRKİYE AB İÇİN ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP"

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ticaret, Sanayi ve Ekonomiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Laura Zampetti, "Hızla şehirleşen Manisa'nın ekonomik açıdan canlı olan bir kent olduğunu biliyorum. Manisa'da yetişen ürünlerin sadece zirai açıdan önemli olmadığını, ihracat içinde büyük bir yer kapladığını farkındayız. Bugün, Avrupa'daki bir çok markanın Manisa'yı yatırım kenti seçmiş olduğunu gördüm. Türkiye'nin AB ile olan ilişkileri içerisinde Manisa'nın byk bir öneme sahip olduğu bir gerçektir. Gümrük Birliği'nden sonra Türkiye, Avrupa ekonomisinin entegre haline geldi. Türkiye, ekonomik olarak dünyada önemli bir yere sahip. Otomotiv, uçak, tekstil ve elektronik ürünlerde Türkiye o kadar ilerledi ki, Avrupa ile aynı işleri yapıyor. Türkiye ile Avrupa birliği artık ticaret ortağıdır." şeklinde konuştu.

BÜYÜKŞEHİR AB'YE UYUMLU ÇALIŞIYOR

Büyükşehir Genel Sekreteri Halil Memiş, "Özellikle Avrupa Birliği için yapılan çalışmalar çerçevesinde Manisa Büyükşehir Belediyesi'nin değişik ülkelerdeki belediyelerle işbirliği içinde olduğunu söylemek istiyorum. Bunun yanı sıra Manisa'ya has olan Mesir Festivali'nin ülkemizi dünyaya tanıtmakta önemli bir rol oynadığını belirtiyorum. Ayrıca belediye bürokratlarımız ve meclis üyelerimizin yılın belirli tarihlerinde yurtdışına çıkıyoruz. 50 yılı aşkın süredir AB ile yapılan müzakereler titizlikle değerlendirilmelidir. AB'ye üye kabul edilen birçok devletin gerek ekonomileri ve gerek yapıları göz önüne alındığında, üye olan üyelerin Türkiye'den aşağı seviyede olduğunu görüyoruz." dedi.

"ÖNYARGILAR AŞILMAZSA SÜREÇ SONLANMAZ"

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, "Bugün Avrupa Birliği ve Türkiye ilişkilerini konuşuyoruz. 1963 yılında başlayan üyelik sürecinin bu kadar uzun süresi kafaları karıştırıyor. Tereddütler oluşuyor. Çok rahat bir süreç olacağını kimsebeklemiyordu ama bu kadar uzaması da kimseyi mutlu etmiyor. Bazı önyargılar var. Önyargıların giderilmediği halde bu sürecin sonlanması çok mümkün gözükmüyor. Avrupa ile Türkiye yan yana durmak zorunda. Filli ilişkiler resmi ilişkilerin önüne geçiyor. Ne bu saatten sonra Avrupa bizsiz, ne de biz Avrupa'sız yapabiliriz. Her halükarda biz önümüze, işimize bakıyoruz. Faaliyet alanlarını sonuna kadar en iyi şekilde değerlendiriyoruz. Bu yüzden bugün toplantımız düzenlendi." diye konuştu.

Konuşmaların ardından Avrupa Birliği ve Türkiye ilişkileri masaya yatırıldı. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.