Avcı böcekler iş başında

Türkiye’de üretilen 250 bin tonluk rekoltenin 40 bin tonunu bünyesinde toplayarak Avrupa başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesine ihracatta bulunan Manisalı üzüm ihracatçısı Özgür Tarım Ürünleri A.Ş’nin Ziraat Mühendisleri ihracatı tamamen ortadan kalmasına neden olan ‘Salkım güvesindeki klorprifos etil’ hastalığına karşı geliştirdikleri Biyolojik Mücadele yönteminde kullandıkları ‘Trichogramma evanescens’i hayata geçirdiler.

Avcı böcekler iş başında

Avcı böcekler iş başında
İlgili Galeriye Git

Ziraat Mühendisleri Ali Altun ve Tankut Cinbaz’ın proje partnerleriDenizli’nin Honaz ilçesi bağlarında Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile geliştirdikleri tablet şeklindeki Biyolojik Mücadele yönteminde kullandıkları ‘Trichogramma evanescens’ibağlara salmak suretiyle üzümdeki rekolte düşüklünün ortadan kaldırmanın yanı sıra kalitede de yüzde yüz başarıyı yakaladıklarını dile getirdiler.
Biyolojik Mücadele yöntemini Manisa’nın Surahunlı ilçesi Hacırahmanlı’da üzüm üreticiliği yapan 47 yaşındaki Metin Kocakavak’ın 20 dönümlük bağında uygulanırken elde edilen ürün kaybı ve kalite yüksekliği sağlandı.

Biyolojik uygulama yöntemiyle bağlara salınan tabletlerde maliyetin dönüm başına 50 TL olduğuna işaret eden Ziraat Mühendisleri Altun ve Cinbaz;“Bu projeye şimdilik devlet desteği almıyoruz. Fakat biz Ege Bölgesinin en büyük üzüm ihracatçısı firma olarak ihracatımızın önünde büyük bir sorun olan ‘Salkım Güvesi klorprifos etil hastalığı ile mücadeleyi başlattık. Bugüne kadar 18 bin dönüm üzerinde uygulamalı olarak denenmiş olan bu yöntem sayesinde geçen yıl 40 bin tonluk ürünümüzü Avrupa’nın dışındaki ülkelere düşük fiyatlarla pazarlamak durumunda kaldık. Bu ülke ekonomisine olan girdiler açısından ciddi bir kayıp demektir. Biz firma olarak üzüm aldığımız çiftçilere bu yöntemi uygulamanın önünü açacağız. Bu proje sayesinde hem üreticimiz hem de bu ürününü ihraç eden ihracatçı firmamız kazanacaktır. Düşünün ürettiğiniz ürün Avrupa pazarları başta olmak üzere dünya pazarlarından dönmeyeceği gibi üzümün kalitesi 7 numaradan 10 numara kalitesine ulaşacak. Bizce bu proje bağcılar için şans demektir. Kullanılan yöntemle ekolojik dengenin sağlanıyor. Buradaki amacımız faydalı organizmayı kullanarak dengeyi kurmak. Zararlıyı tamamen 0’a indiremezsiniz bu sefer faydalılar da ölecek. O yüzden dengeyi sağlayabilmektir.Biyolojik mücadeleyi Manisa il genelindeki 1 milyon ton üzüm üretimi yapan çiftlere yayacağız” şeklinde konuştular.
 
“ÜZÜMÜM ŞARAPLIK VE RAKILIK OLMAKTAN KURTULDU”
   
Manisa bölgesinde ilk kez kendi bağında uygulamaya geçilen Biyolojik Mücadele yönteminden çok verim aldığını belirten üzüm üreticisi Metin Kocakavak;
“İnanın Salkım güvesin hastalığından dolayı geçen yıl yüzde 30’luk ürün kaybını geri döndürdüm. Üstelik ancak şaraplık ve rakılık düzeyine inen üzümdeki kaliteyi 10 numara ya düzeyine yükseldi. Buradan üzüm üretici olan çiftçilerimize bu projeyi biran önce bağlarında uygulamaya geçirmelerini istiyorum. Sonuçta Türk üzümü Avrupa ve dünya pazarlarındaki itibarı artacak”
dedi.
 
HENÜZ BAKANLIK ONAYI YOK
 
 Salkım güvesine karşı kullanılan bu biyolojik yöntem henüz Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmadığı için firma tarafından bu yöntem deneme aşamasında yürütülüyor. Firma faydalı arıcıkları kullandığı bir üzüm bağında ise yüzde 100 başarı yakaladığını söyledi. Firma şimdi ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bu yöntemin ruhsatlandırılarak desteklenmesini istiyor.
 
 AVCI BÖCEKLER İŞ BAŞINDA
 
Avcı böceklerle ilgili bilgilendirme yapan Özgür Tarım Ürünleri A.Ş. Proje Müdürü Ali Altun, “Kuru üzüm ihracatında yaşadığımız ilaç kalıntısından dolayı bu yıl bağlarımızda deneme olarak faydalı böcek salınımına başladık. Salkım güvesi zehri kullanmadan bağlarda faydalı böcek salınımı yaparak yumurtaları parazitliyor” dedi.
 
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.