ATIK SU BİLMECESİ  

Manisa’da kuyu su kullanıp atık su bedeli ödemeyen sitelerde abone başına 2 bin 400 TL cezai işlem uygulandı. MASKİ, 2016 ve 2017 yılında site yönetimlerine gerekli uyarıların yapıldığını açıkladı. Bu duruma itiraz eden site sakinleri, daha önceden ceza kesileceğine dair tek tek adreslere tebliğde bulunulmadığını iddia ettiler.  

ATIK SU BİLMECESİ  

Atık su abonesi olmayan siteler ciddi cezai müeyyidelerle karşı karşıya kaldı. İlgili düzenlemeye göre daha önceden şebeke suyu haricinde, kendi imkanları ile kuyu suyu kullanıp kanalizasyona atan özel ve tüzel kişiler, türlerine göre atıksu bedeli ödemek durumunda olduklarından, MASKİ’ye müracaat ederek abone sözleşmesi yapmak zorunda. Bu nedenle bazı sitelerde vatandaşlara 2400’er TL cezai işlem uygulandı. Bu duruma aboneler itiraz etti.
ADRESLERE TEBLİĞ YAPILMADI İDDİASI
MASKİ’den yapılan açıklamada “Site yönetimine tebligatlar elden teslim edilerek atık su aboneliği yapılmasının zorunluluğu bildirilmiştir.” denildi. Vatandaşlar ise tebliğlerin adreslere değil, yönetimleri yağıldığını, bu nedenle birçok kişinin bu durumdan bihaber olduğunu iddia ettiler. Salı günü yapılan Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısına da giden bir gurup vatandaş, konuyla ilgili Başkan Cengiz Ergün ve Maski Genel Müdürü Yaşar Coşkun ile görüşerek cezaların iptalini istedi. Maski şimdilik geri adım atmıyor.  
MASKİ’DEN AÇIKLAMA 
Yaşanan atık su kriziyle ilgili MASKİ’den şu açıklama yapıldı: “İçişleri Bakanlığı’nca tasdik edilmiş olan MASKİ Genel Müdürlüğü Tarifeler Yönetmeliği 12. Maddesi uyarınca şebeke suyu haricinde, kendi imkanları ile kuyu vb. yerlerden elde ettikleri suyu kullanıp kanalizasyona atan özel ve tüzel kişiler de, türlerine göre atıksu bedeli ödemek durumunda olduklarından, MASKİ’ye müracaat ederek abone sözleşmesi yapmak zorundadırlar.
Sitelerde sondaj suyu kullanıp, evsel atıksu olarak MASKİ tarafından yönetilen kanalizasyon sistemine abone kayıtsız atık suyun deşarj edilmesi halinde; yine bu yönetmeliğin 37. Maddesi’ndeki yaptırımlarla ilgili kaçak su başlığı altında, “Şehir şebeke suyu haricinde kendi imkanları ile idarenin görev alanı içerisinde kalan yeraltı ve yerüstü kaynaklarından izinsiz ve ruhsatsız su temin ederek, atık su üretmek işlenmesi yasak olan fiillerden olup, aynı zamanda kaçak su olarak tanımlanır” hükmü yer almaktadır.
Bu bağlamda, idaremizce bu evsel atıksuların bertaraf edilmesi için Manisa merkezde 56 milyon TL bedelle Atıksu Arıtma Tesisi inşa edilmektedir.
İzinsiz olarak MASKİ’nin kanalizasyon sistemine atık su deşarj edilen Güzelyurt Mahallesi’ndeki sitelerden kanalizasyon hizmet bedelinin Belediye Gelirleri Kanunu açısından alınması gerekmektedir.
MASKİ Genel Müdürlüğü Abone İşleri Dairesi Başkanlığı’nca, 2016 yılı Ocak ayında 120 site kapsamında sahada inceleme yapılmıştır. Sitelerden sondaj suyunu sadece bahçe sulamada kullananlar tespit edildikten sonra geriye kalan sondaj suyunu içme ve kullanma suyu olarak meskende kullanan abonelere 2016 Şubat ayında Genel Müdürlüğümüzün görevleri de yazılarak site sakinlerine hitaben site yönetimine tebligatlar elden teslim edilerek atık su aboneliği yapılmasının zorunluluğu bildirilmiştir.
Bu işlemi takiben 2016 yılında uyarıyı dikkate alan 447 site sakini atık su aboneliği yaptırmıştır.
2017 Şubat ayında site sakinlerine hitaben site yönetimlerine tebligatlar tekrardan elden teslim edilerek ek duyuruda bulunulmuştur.
2017 Nisan ayında da site yönetimlerine mevzuatın gerektirdiği iş ve işlemlerin en geç 30.05.2017 tarihine kadar tamamlanması aksi halde atık su abonesi olmayan her bir site sakini için cezai yaptırım uygulanacağı bildirilmiştir.
MASKİ’nin Kasım Ayı Olağan Genel Kurulu’nda bu durum gündeme getirilerek 2017 ücret tarifesine idarenin şebekesi dışında kendi imkanları ile kuyu vb. temin ettiği suyu kullanan ve çıkan atık suyu idarenin kanalizasyon sistemine deşarj etmekle birlikte “atık su abonesi” olmayanlara 2.400,00 TL cezai işlem uygulanmasına karar verilmiştir.
MASKİ Genel Müdürlüğü olarak yukarıda izah edilen hususlardan da görüleceği üzere herhangi bir hukuk dışı uygulama bulunmamaktadır.”
CEZALAR İPTAİL EDİLSİN TALEBİ
Vatandaşlar ise kesilen 2400 TL’lik cezanın çok yüksek olduğunu, ayrıca tebliğlerin site yönetimleri yerine bizzat abonelerin adreslerine yapılması gerektiğini savundular. Ceza ile birlikte sularının da kesildiğini öne süren vatandaşlar, MASKİ’den çözüme yönelik adım atmasını isterken kesilen cezaların iptalini talep ettiler.    

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İsmi lazım değil - 11 ay önce
Maski veya hangi kurum olursa olsun.amaç olarak vatandaşa yardımcı olmayı benimsemeleri gerekiyor.maalesef ki mevcut idarecilerimiz ise vatandaşın cebinden nasıl daha fazla para alırım derdinde.niyeyse artık..kontorlu su sayaçları fikrini ortaya kim attıysa kendisi kullansın