Atanamayan Uzmanlardan Chp’ye Ziyaret

Atanamayan Uzmanlar Derneği Başkanı Ömer ÇİFTÇİ ve Türkiye’nin değişik illerinden gelen atanamayan uzman erbaşlar Milli Savunma Komisyonu Üyesi Milletvekillerini Mecliste ziyaret ettiler.

Atanamayan Uzmanlardan Chp’ye Ziyaret

CHP Milletvekilleri Mazlum NURLU, Dursun ÇİÇEK, Hüsnü BOZKURT, Birol ERTEM ve Murat BAKAN’la bir araya gelen atanamayan uzman erbaşlar, Milli Savunma Komisyonu Başkanı Faruk ÖZLÜ ile görüştürler.

Atanamayan uzmanların sorunlarını dile getiren Dernek Başkanı Ömer ÇİFTÇİ; 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununda yapılan değişiklikle, TSK’dan ayrılanların kamu kurumlarına atanmaları için 2 yıl olan süre 7 yıla çıkarıldığı için 10 binden fazla uzmanın mağdur olduğunu belirtti. 

Atanamayan uzman erbaşlar için kanun teklifi veren Milli savunma Komisyonu Üyesi ve Manisa Milletvekili Mazlum NURLU yaptığı konuşmada;  Uzman Erbaş Kanununa tabi erbaşların sağlık niteliklerini kaybetmeleri veya 45 yaşına girmiş olmaları sebebiyle görev süreleri sona erenler ile kendi istekleriyle sözleşmelerini feshetmiş olanlardan, kamu kurum ve kuruluşlarında Devlet memuru olarak istihdam edilmek isteyenlerin, en az iki yıl süreyle çalışmış olmaları hüküm altına alınmıştı.Fakat 29.01.2016 tarihinde kabul edilen 6663 Gelir Vergisi ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla Uzman Erbaşların bu haktan yararlanabilmeleri için istenen süre 7 yıla çıkarılmıştır.

Bu durum binlerce uzman erbaşı mağdur etmiştir. Kurumlar, Kanunlar geriye yürümez ilkesini görmezden gelerek uzman erbaşların başvurularını reddetmektedir. Bu nedenle kanundan önce TSK’dan ayrılmış olan uzman erbaşların haklarını korumak ve ayrıldıkları tarih itibari ile yürürlükte olan mevzuat hükümlerinden yararlanmaları konusunda yeniden yasal düzenleme ihtiyacı doğmuştur. TBMM Başkanlığına verdiğim kanun teklifi ile bu mağduriyet giderilecektir. Yıllarca TSK’ya hizmet eden uzman erbaşların bu şekilde mağdur edilmeleri doğru değildir dedi.

Milli Savunma Komisyonu toplantı salonundan atanamayan uzman erbaşları dinleyen CHP Milletvekilleri; atanamayan uzman erbaşların sorunlarına köklü çözüm bulunması gerektiğini bu amaçla Hükümet tarafından açıklanan 15.000 polis alımında ve Adalet Bakanlığı tarafından cezaevlerinin güvenliği için oluşturulacak kolluk kuvvetlerinde TSK’dan ayrılmış olan uzman erbaşlara öncelik verilmesinin doğru olacağını ifade ettiler. 
Uzmanlar, kendilerine sahip çıkan CHP Milletvekillerine teşekkür ettiler.     

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.