ARTIMA TESİSİNDE İHMAL Mİ VARDI?

Kimya Mühendisleri Odası Manisa İl Temsilcisi Mahmut Tartan, geçtiğimiz günlerde arıtma tesislerinde üç çalışanın hayatını kaybetmesiyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Olayda ihmal olduğunu ileri süren Tartan, “Gaz ölçüm sensörleri, temiz hava girişleri ve gaz çıkışları gibi teknik tedbirlerin alınmamış olması 3 kişinin ölümüne yol açmıştır” dedi.

ARTIMA TESİSİNDE İHMAL Mİ VARDI?

Kimya Mühendisleri Odası Manisa İl Temsilcisi Mahmut Tartan, geçtiğimiz günlerde Deri Organize Sanayi Sitesi Arıtma Tesisleri’nde biri Kimya Mühendisi üç kişinin hayatını kaybetmesiyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.  Olayda ihmal olduğunu ileri süren Tartan, “Gaz ölçüm sensörleri, temiz hava girişleri ve gaz çıkışları gibi teknik tedbirlerin alınmamış olması 3 kişinin ölümüne yol açmıştır” diye konuştu. Adı geçen yerin yapım aşmasında da bulunan Kimya Mühendisi Tartan,  “Metan gazı sulu ortamda biriken bitkisel maddelerin bataklıklarda, arıtma tesislerinde çamurlarda çamurun suyunda, hayvansal maddelerin bozulmasından meydana gelen bir gaz. Buna normalde bataklık gazı da deniyor. Bu gaz havadan hafif, renksiz, kokusuz, ama parlayıcı ve zehirli olmayan bir gazdır” dedi.
“Oksijensizlik ölüme yol açtı”
Metan gazının zehirli bir gaz olmadığını savunan Tartan, “Normalde zehirsiz gazdır ancak metan bulunulan ortamda konsantrasyon artınca yani gaz miktarı artmaya başlayınca oksijen miktarı azalmaya başlıyor. Dolayısıyla insanlar oksijensizlikten ölüyor. Bunun asıl ölüm sebebi zehirlenmekten değil oksijensiz kalmaktandır. Oksijen bulunan ortamda metan gazı arttıkça solunan havada oksijen miktarı azalır dolayısıyla insanlar da yeteri kadar oksijeni almayınca önce bayılma ve sonra da ölüm oluyor. Böyle durumların olmaması için mutlaka hava sirkülasyonları veya temiz hava girişleri, gaz çıkışları için bir gaz çıkış noktası olması teknik tedbirlerin alınması lazım” şeklinde konuştu.
Uyarı sistemleri
Bu tip yerlerde muhakkak gaz ölçüm sensörlerinin olması gerektiğine dikkat çeken Tartan, “Ölüm sebepleri metan olabilir fakat hidrojen sülfür diye çamur ve bataklıklarda oluşan başka bir gaz var. Ama bu kokulu bir gazdır. Çürük yumurta veya sarımsak kokusu şeklinde bir kokusu var. Bu gaz metana göre öldürücülüğü çok daha fazla olan zehirli bir gazdır. Bunlar bilirkişi incelemesinden sonra ortaya çıkacaktır. Burada gaz ölçüm sensörlerinin olması gerekir. Gaz ölçüm sensörleri belirli konsantrasyonlara çıktığı anda sinyal veren uyarı veren sistemlerin bu tesislerde mutlaka kullanılması lazım” dedi. 
“Tedbir alınsaydı ölümler olmazdı”
Ölüm sebeplerini yeteri kadar teknik tedbir alınmadığına bağlayan Tartan,” Eğer bu tip önlemler alınmadıysa bu tip tesislerde ciddi sorumluluklar vardır. Eğer tedbirler alınsaydı asla ölümler olmazdı. Bu gazların çıkış kanalları uygun koşullarda yapılsaydı veya gaz uyarı sensörleri olsaydı asla bu ölümler olmazdı. Bu bir takdir değil ihmaldir. Bu bir işini iyi yapmamak anlayışıdır. Aynı durum Soma içinde geçerli orda da sensörler adam gibi çalışsaydı gaz konsantrasyonu değişirken uyarılar olsaydı 301 kişi ölmezdi. Burada da üç kardeşimiz ölmeden önce gerekli tedbirler alınsaydı bu kazalar olmayacaktı” diye konuştu.
Çoğu iş kollarında müfettişlerin teftiş sırasında önemsiz davrandığının altını çizen tartan, “Organize Sanayi’nin bu ölçümleri yaptırıp belirli aralıklarla bu ölçümleri saklamak lazım. Yani iş müfettişleri o iş kolunu denetlemeye gittiklerinde burada oluşan gazların konsantrasyonlarının ne zaman ölçüldü, son ölçümde çıkan sonuç neydi bunu sorması lazım. Teftiş yaparken sadece gezip dolaşarak değil, teknik bilgileri de oranın yetkililerinden istemesi lazım. Ama maalesef bunlar yapılmıyor. Sadece burada değil hiçbir işyerinde yapılmıyor” dedi. 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.