banner278

ANNE SÜTÜ ÇOCUKLARI HASTALIKTAN KORUYOR

Kula Sağlık Grup Başkan Vekili Dr. Özgen Kunt, anne sütünün hastalıklardan koruduğunu belirterek, anne sütü ile beslenmenin daha fazla teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

ANNE SÜTÜ ÇOCUKLARI HASTALIKTAN KORUYOR

1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Emzirme Haftası dolayısıyla bir açıklama yapan Dr. Özgen Kunt, Emzirme Haftası'nın çocukların yaşamlarının korunması için en basit yol olan anne sütü ile beslenmenin daha fazla teşvik edilmesi ve gündemde tutulmasına yardımcı olduğunu söyledi. 

Anne sütü ile beslenmenin bebek için birçok yararı olduğunu kaydeden Kunt, “Anne sütü, bebekte hastalığa yol açabilecek mikropları içermez. Bebeği zatüre, bronşit, orta kulak iltihabı, ishal, idrar yolu enfeksiyonları ve menenjit gibi enfeksiyon hastalıklarından korur. Bebeğin bağışıklık sisteminin geliştirir, aşıların etkenliğini artırır. Her zaman taze ve içilmeye hazırdır. Mamalarda olduğu gibi hazırlama, koruma, taşıma meselesi yoktur. Bebeğe her yerde kolaylıkla verilebilir. Her zaman uygun sıcaklık olan beden ısısındadır. İçerdiği enzimler sindirimi kolaylaştırır, karın ağrısı, gaz sancısı ve kabızlık az sıklıkta görülür. Anne sütü emen bebeklerin daha sağlıklı ve zeki oldukları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Anne sütü ile beslenen çocuklarda aşırı şişmanlık, şeker hastalığı, damar sertliği, koroner kalp hastalıkları, hipertansiyon, bronşit, astım, alerji, psikolojik rahatsızlar daha az görülmektedir” dedi

İKİ YAŞINA KADAR EMZİRMEYE DEVAM EDİLMELİ
Bebeğin ilk altı ay sadece anne sütüyle beslenmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Özgen Kunt, doktora danışmadan bu süre içinde vitamin dışında su dâhil ek hiçbir gıda verilmemesi gerektiğini kaydetti. Bebeğin altı aylık olmasından sonra ek besinlere başlanabileceğini hatırlatan Kunt, iki yaşına kadar emzirmeye devam edilmesini önerdiklerini söyledi.

BEBEK İSTEDİKÇE VE İSTEDİĞİ SÜRE EMZİRİLMELİ
Bebek emzirilirken anne tarafından dikkat edilecek hususlar olduğunu belirten Dr. Özgen Kunt, şöyle dedi: “Bebek belirli zaman aralıklarıyla değil, istedikçe ve istediği süre emzirilmelidir. Emzirme sırasında en fazla uyarıyı emzirilen meme aldığından her emzirmede bir meme emzirilerek tamamen boşaltılmalıdır. Emzirmenin sonuna doğru gelen süt daha yağlı olduğundan bebekte daha iyi doygunluk hissi olur. Bir meme boşalmadan, diğer memenin emzirilmemesi, hem iki memenin de tam olarak boşalmamasına ve buna bağlı olarak süt yapımının azalmasına hem de daha sulu süt alan bebeğin doymamasına neden olur. Bebeklerin emme sırasında yuttukları hava mutlaka çıkarılmalıdır. Aksi takdirde midede biriken bu hava kusmaya veya karın ağrısına neden olabilir” 

OBEZİTEYE ENGEL
Dr. Özgen Kunt 6 aya kadar tamamen anne sütüyle beslenen ve 2 yaşına kadar anne sütü ile beslenmesi devam ettirilen çocuklarda kısa ve uzun dönemde obezite riskinin azaldığını belirtti. Sağlık Bakanlığı'nın, 2010- 2014 yıllarını kapsayan obezite ile ilgili bir uygulama başlattığını anlatan Dr. Özgen Kunt; “Obezite günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde sağlık açısından önemli bir sorun olarak yer almaktadır. Obezite, bedenin yağ kütlesinin, yağsız kütleye oranının aşırı derece artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üzerine çıkması sıklığıdır. Türkiye’de de Obezite Derneği tarafından yapılan çalışmaya göre, beden kitle endeksi 30 ve 30’un üzerinde olan kadınların yüzde 34.,5’inde, erkeklerin yüzde 21.8’inde bulunuyor” şeklinde konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.