ANKET SONUÇLARI AÇIKLANDI

Manisa Büyükşehir Belediyesi, TÜİK’in 2013 yılı için hazırladığı Yaşam Memnuniyeti Araştırması’nda belediye hizmetlerine yönelik sorular arasında yer alan ‘Yol ve kaldırım hizmetlerinden memnuniyet’ , ‘Engellilere yönelik hizmetlerden memnuniyet’ ve ‘Yoksullara yardım hizmetlerinden memnuniyet’ konusunda memnuniyetin en yüksek olduğu 1. il oldu.

ANKET SONUÇLARI AÇIKLANDI

 

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2013 yılında gerçekleştirilen Yaşam Memnuniyeti Araştırmasının sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı. Vatandaşların bir çok alandaki memnuniyet durumunu gösteren veriler arasında yer alan ‘Yol ve kaldırım hizmetlerinden memnuniyet’ , ‘Engellilere yönelik hizmetlerden memnuniyet’ ve ‘Yoksullara yardım hizmetlerinden memnuniyet’ konusunda 81 il içerisinde memnuniyetin en yüksek olduğu 1.il Manisa oldu. Ayrıca Türkiye’deki 81 il içerisinde ‘Toplu taşıma hizmetlerinden memnuniyet’ ve ‘Yeşil alanların miktarından memnuniyet’ sıralamasında 3. il olan Manisa; ‘Kanalizasyon hizmetlerinden memnuniyet’ ve ‘Şebeke suyu hizmetlerinden memnuniyet’ sıralamasında da 7. sırada yer aldı. Değerlendirme sonuçlarının Manisa Büyükşehir Belediyesi adına sevindirici olduğunu belirten, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, yapılan hizmetlerden memnun olduğunu ifade eden Manisa halkına teşekkür etti.

 

ENGELLİDEN YOKSUL VATANDAŞIMIZA KADAR HERKESE ULAŞTIK

Manisalı vatandaşlara daha iyi hizmet sunabilmek adına yapılan hizmetler ve gerçekleştirdikleri projelerin memnuniyet düzeyinin bu denli yüksek çıkmasında büyük rol oynadığını söyleyen Başkan Ergün, sonuçlara yönelik değerlendirmesinde şunlara yer verdi, “Bilindiği üzere 2009 yılında ‘her mahalleye eşit hizmet’ düşüncesiyle yola çıkmıştık. Geçen süre içerisinde 57 mahallemizde girilmedik sokak bırakmamıştık. Alt yapı çalışmalarımıza müteakip yol ve kaldırımlarda ‘yeşil kuşak’ gibi çok farklı çalışmalar yaparak Manisa’nın çehresini değiştirmiştik. Bunun yanı sıra elbette bu çalışmalarımızı yaparken engelli vatandaşlarımızı da unutmayarak kaldırımları onların daha güvenli bir şekilde kullanabilmeleri adına düzenlemiştik. Kaldırımlarda görme engellilerimiz için hissedilebilir yüzeyler yapmış, sesli sinyalizasyon uygulamasını hayata geçirmiştik. Bunun yanı sıra akülü araç kullanan engellilerimiz için de pek çok noktaya akü şarj istasyonları konumlandırmıştık. Eve mahkum kalan engelli vatandaşlarımıza da akülü araç yardımında bulunmuştuk. Yoksul vatandaşlar içinse Manisa’da bir ilki gerçekleştirerek Gıda Bankası’nı kurarak, eşit ve adil bir uygulamayla gerçekten ihtiyaç sahiplerine ulaşmıştık”

 

HERŞEY DAHA YAŞANILABİLİR BİR MANİSA İÇİN

Manisa’ya yapılan hizmetlerin TÜİK araştırmaları sonucunda Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne olumlu bir geribildirim olarak dönmesinin bundan sonra yapacakları  çalışmalarda ve hayata geçirecekleri projelerde önemli bir rehber niteliğinde olduğunu belirten Başkan Ergün, “Bugüne kadar hem halkımızın hem de kurum ve sivil toplum örgütleri temsilcilerimizin taleplerini hep dinledik, onların istekleri doğrultusunda çalıştık. Elbette bundan önce olduğu gibi bundan sonra da ‘Herşey Manisa İçin’ düşüncesiyle hareket edeceğiz. Önümüzdeki süreçte de duyulan memnuniyet düzeyinin arttırılması, vatandaşlarımıza sunduğumuz hizmetin kalite ve hızının arttırılması için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Büyükşehir olan Manisamız’ın 17 ilçesiyle işbirliği halinde çalışarak, kentimizi hak ettiği noktalara getireceğiz. Son olarak sonuçların Manisa Belediyesi adına olumlu olması, bizler ve çalışanlarımız için büyük bir moral ve motivasyon kaynağı olduğunu belirtmek isterim. Bu anlamda da başta Ulaşım Hizmetleri, Fen İşleri ve Sosyal İşler Müdürlüğü olmak üzere, emeği geçen tüm müdürlüklerimize teşekkür ediyorum. Bundan sonra daire başkanlıklarımız olarak diğer hizmetlerimize yönelik memnuniyet oranlarını arttırmaya gayret edeceğiz” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.