Amaç Anne Ölümlerini Azaltmak

Gebeliğe bağlı anne ölümlerini hızla düşüren Sağlık Bakanlığı, hayata geçirdiği Acil Obstetrik Bakım Sistemi ile gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşmayı hedefliyor.

Amaç Anne Ölümlerini Azaltmak

Manisa'nın da yer aldığı bölge illerinde eğitim programları düzenleyen bakanlık, doğum servislerinde görev yapan ebe ve hemşireleri doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası verilen hizmetlere ilişkin güncel bilgilerle donatıyor. Sağlık hizmetlerinde erişilebilirlik ve kalitenin önemine dikkati çeken Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ziya Tay, programın hedefini önlenebilir anne ölümlerini ortadan kaldırmak olarak açıkladı.

Türkiye; gebeliğe bağlı anne ölüm oranlarının aşağıya çekilmesi noktasında  son 15 yılda geliştirdiği politikalarla Dünya Sağlık Örgütü'nün dikkatini çekti. Anne ölüm oranlarını yüz binde 15 seviyelerine kadar gerileten Türkiye, DSÖ' nün anne ölüm oranlarını hızla düşüren ülkeler sıralamasında ilk 10'a girmeyi başardı. Ancak bununla da yetinmeyen Sağlık Bakanlığı, yeni hedefi gelişmiş ülkeler seviyesi olarak belirledi. Bu çerçevede Acil Obstetrik Bakım Sistemi'ni uygulamaya koyan bakanlık, oluşturduğu bölgelerde hastanelerin doğumhane ve doğum servislerinde görev yapan ebe ve hemşirelerin klinik bilgi ve becerilerini artırmak amacıyla eğitimler veriyor. Acil Obstetrik Bakım Sistemi eğitimlerinin bir ayağını da Manisa'ya taşıyan bakanlık, Uşak, Afyon ve Aydın illerini kapsayan bölge eğitimlerini Manisa'da başlattı.  Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün bakanlık adına yürüttüğü çalışma çerçevesinde; doğum servislerinde görev yapan ebe ve hemşireler, İzmir ve Celal Bayar Üniversitesi'nden katılan akademisyenlerce doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası verilen hizmetlere ilişkin güncel bilgilerle donatılıyor. Turgutlu Devlet Hastanesi Eğitim Salonu'nda start alan eğitimde konuşan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ziya Tay, Acil Obstetrik Bakım Sistemi'nin (obstetrik) yani doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası komplikasyonlara bağlı önlenebilir anne ölümlerini azaltmak amacıyla DSÖ tarafından geliştirildiğini söyledi. Sistemin gerekliliklerini komplikasyonları erken fark etme, komplikasyonların tedavi ve yönetiminin hızla yapılması, etkin bir sevk sisteminin oluşturulması, hizmet standartlarının yükseltmesi, personelin bilgi ve becerisinin güncellenmesi olarak sıralayan Dr. Tay  programın hedefini anne ölümlerini gelişmiş ülkeler seviyesine indirmek olarak açıkladı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.