Alkışlanacak işbirliği

Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Manisa Celal Bayar Üniversitesi arasında bilim, sanat, spor ve kültürel işbirliği protokolü imzalandı

Alkışlanacak işbirliği

Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Manisa Celal Bayar Üniversitesi arasında İsmet İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Manisa Lisesi, Şehzadeler Gediz Anadolu Lisesi, Manisa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve TBMM 85. Yıl Çok Programlı Anadolu Lisesini kapsayan; bilim, sanat, spor ve kültürel alanlara yönelik işbirliği protokolü imzalandı.

Gerçekleştirilen protokol imza törenine Rektör Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş, İsmet İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Akif Erzurumluoğlu, Manisa Lisesi Müdürü Ramazan Karaman, Şehzadeler Gediz Anadolu Lisesi Müdürü Bülent Tonoz, Manisa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ömer Bozoğlu ve TBMM 85. Yıl Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Sami Aydın katıldı.

Protokole göre; liselerin ihtiyaç duyabileceği hizmet içi eğitim, eğitimin alt yapısının iyileştirilmesi, öğretim süreçlerinin değerlendirilmesi, öğretim programının zenginleştirilmesi, seminer ve projelerin nitelik yönünden geliştirilmesi veya eğitim öğretim desteği sağlanması konularında üniversite tarafından uygun görülen şartlarda uzmanlık desteği sağlanacak.

Lise öğrencilerinin üniversitenin akademik ve araştırma birimlerini ziyaret etmesine ve birimlerde bulunan laboratuvarların kullanılmasına imkân tanınacak. Üniversitede ortaöğretime yönelik fen, matematik ve sosyal bilimler alanları öğretmen yetiştirme programlarında öğretmenlik uygulaması ve okul deneyimi derslerine devam eden öğretmen adaylarının, stajlarını taraflarca belirlenecek kapsam ve koşullarda Şehzadeler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde söz konusu liselerde yapmasına imkân verilecek. Liselerde ve üniversitede bulunan aynı alanlar arasında işbirliği yapılacak, öğrenciler karşılıklı olarak okulları ziyaret edebilecek. Lise öğrencileri, üniversite sınavları sonucunda MCBÜ’yü tercih etmeleri konusunda bilgilendirilecek. Lise öğrencileri ve öğretmenleri, üniversite kütüphanesinden kitapları yerinde inceleyerek veya masrafı kendilerince karşılanmak suretiyle fotokopi çektirerek yararlanabilecek. Üniversite öğretim üyeleri tarafından, taraflarca uygun görülen konu, yer, zaman ve şartlarda lise öğrencilerine örnek dersler verilecek. Lise öğrencilerinin ihtiyacı olan konularda, üniversitedeki uzmanlarca liselerdeki konferans salonlarında seminerler verilecek. Lise öğrencilerinin, üniversitenin düzenleyeceği bilim, spor ve kültürel etkinliklere katılmasına ve uygun görülen etkinliklerde üniversiteden liseye konuşmacıların gelmesine imkân sağlanacak. Üniversite ve söz konusu liseler tarafından ulusal veya uluslararası kaynaklardan finanse edilmek üzere ortak proje önerileri hazırlanması, yürütülmesi, uluslararası programlara birlikte proje sunulması hususlarında taraflarca uygun görülen çerçeve ve kapsamda iş birliği yapılabilecek. Milli Eğitim Bakanlığının talebi dahilinde üniversite ve lise arasında bilim eğitimi alanında iş birliğini geliştirmek amacıyla mühendislik ve uygulamalı bilim eğitiminin geliştirilmesi, lise öğretim programlarının uluslararası akreditasyonu gibi çalışmaların yanı sıra, bu konulara katkıda bulunabilecek insan kaynağının yetiştirilebilmesi için işbirliği yapılacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.