‘‘AKP İLE FLÖRT EDERKEN SESİNİZ ÇIKMIYORDU’’

TBMM'de önceki gün Güneydoğu’daki sokağa çıkma yasaklarına ilişkin tartışma üzerine bir konuşma yapan Özgür Özel, HDP sıralarına dönerek, "Cumhurbaşkanı Gezi'ye 'darbe' diyor diye, Gezi'ye 'darbe' dedi genel başkanınız" dedi.

‘‘AKP İLE FLÖRT EDERKEN SESİNİZ ÇIKMIYORDU’’

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, TBMM'de yaptığı konuşmada 'CHP'nin AKP ile aynı ideolojik paradigma içinde olduğu' iddiası üzerine 'AKP için iltifat olabilir ama bizim için ağır bir sataşma olur hakaret kabul ederiz dedi. Özel daha sonra HDP sıralarına dönerek; “Cumhurbaşkanı Gezi'ye 'darbe' diyor diye, Gezi'ye 'darbe' dedi genel başkanınız” ifadelerini kullandı.

CHP “VER ÖZERKLİĞİ, AL BAŞKANLIĞI ANLAŞMASININ” KARŞISINDADIR!

“Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; biraz önce Halkların Demokratik Partisi adına kürsüde bulunan sayın hatip Kürt sorununun Cumhuriyet Halk Partisinin ulusalcı ve tekçi politikalarından dolayı kaynaklandığını söyleyip sonra da Adalet ve Kalkınma Partisi sıraları ile sıralarımızı işaret etmek suretiyle birbirimizden farkımızın olmadığını, iki farklı renkte ama aynı düşüncedeki partiler olduğumuzu ifade etti. Bu ifadeleri akılla, izanla, vicdanla, mantıkla bağdaştırmak mümkün değildir.  Cumhuriyet Halk Partisi olarak, hiçbir zaman için yaşanan olayların sadece güvenlikçi politikalarla çözülebileceğini savunmadık. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, her zaman akan kanın durmasını, anaların göz yaşının durdurulmasını savunduk. CHP olarak, Adalet ve Kalkınma Partisi size Hükûmet ve kişi odaklı çözümü dayatırken biz Parlamento odaklı çözüm dedik. Parlamentonun odağında olacağı ve tarafların birbirine karşı şeffaf davranacağı, kimsenin diğerine tutamayacağı sözleri vermeyeceği, Meclis çatısının esas alınacağı ve kimsenin gizli ajandasının olmayacağı bir çözümün parçası olmak için bu sürece Cumhuriyet Halk Partisi olarak meşru zeminde kredi sağladığımızı da söyledik. Sizler hendekle tank arasına ilçeleri sıkıştırırken yaşam hakkını savunmaya devam ettik, bundan sonra da devam edeceğiz.Burada yaşanan tartışmalarda zaman zaman sabrımız sınanarak haksızlığa uğramamıza rağmen, sizin, aranızdaki bu tartışma zeminini yükseltme ve bunun üzerinden belki de geçmişte olduğu gibi Parlamento dışında bir anlaşma, bir yeniden müzakere etme zemini aradığınız süreçte Cumhuriyet Halk Partisi olarak bir kez daha demokrasiyi, Parlamenter sistemi savunuyoruz. "Ver özerkliği, al başkanlığı" anlaşmasının karşısındaki en büyük engel olacağımızı da bilmenizi isterim.”

O KONUŞMA MECLİS GÖRÜŞMELERİNE DAMGA VURDU

Tartışmaların devam etmesi üzerine yeniden söz alan CHP’li Özgür Özel, "AKP ile flört ederken sesiniz çıkmıyordu. Gezi'ye bile darbe dediniz!" diyerek HDP’yi eleştirdi. Özel, yaptığı konuşmada 'CHP'nin AKP ile aynı ideolojik paradigma içinde olduğu' iddiası üzerine 'AKP için iltifat olabilir ama bizim için ağır bir sataşma olur hakaret kabul ederiz dedi. 

"AKP İLE FLÖRT EDERKEN SESİNİZ ÇIKMIYORDU. GEZİ'YE BİLE DARBE DEDİNİZ!"

“Şimdi, HDP'ye şunu söylemem lazım: Bir empati kuralım, Adalet ve Kalkınma Partisi paralel yapıyla mücadele ederken şimdi çok sinirliler, çok hırslılar, onlara geçmişlerini hatırlattığımızda "Kandırılmışız." diyorlar ama bugüne bakın "Geçmişte hata yaptık." diyorlar ve bu kadar kısacık bir parlamenter geçmiş ve parti geçmişinde bile reddimiras yapmak durumundalar ve o günleri hatırlamak bile istemiyorlar. Ama, size de şunu hatırlatmak lazım: Sizin AKP'yle birlikte Parlamentoyu baypas edip dışarıda flört ettiğiniz ve çok güzel günler yaşadığınız dönemde, mesela şimdi ağzınızdan düşürmediğiniz 17-25 Aralık sürecinde bir kelime konuşmadı sizin grubunuz. 4+4+4'te açık destek verdiniz.Cumhurbaşkanı Gezi'ye "darbe" diyor diye Genel Başkanınız Gezi'ye "darbe" dedi ve milletvekiliniz, ilk gecesinde olmasına rağmen Gezi'den geri çekti HDP'li gençleri. Daha sonra, sizin o Gezi'ye "darbe" diyen statükocu AKP'yle aynı paradigmada buluşan anlayışınıza karşı, kendisini sizin siyasetinizden özgürleştirmiş Kürt gençlerinin Gezi'de olması sizin o gün ortaya koyduğunuz tutumu meşrulaştırmaz. O yüzden, Cumhuriyet Halk Partisinin doksan yıllık tarihi boyunca geçmişine dönük yapılan tüm eleştirilere çıkar, burada konuşuruz, ayrıca sizler gibi "Duble yolları yapan Hükûmetimiz, Oslo görüşmelerini yapan devletimiz." de demeyiz” dedi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.