AK PARTİ BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NDE FİRE VERDİ!

Manisa Büyükşehir Belediyesi Mart Ayı Belediye Meclis Toplantısı, Kültür Sitesi Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıda AK Parti grubu, Saruhan Otel’in önünde bulunan arazinin satışıyla ilgili yapılan gündem maddesi oylamasında 3 fire verdi.

AK PARTİ BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NDE FİRE VERDİ!

HABER:BERFİN ADICAN- OĞUZHAN ÖZSOY

Manisa Büyükşehir Belediyesi Mart Ayı Belediye Meclis Toplantısı, Kültür Sitesi Belediye Meclis Salonu’nda yapıldı.  Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında gerçekleştirilen toplantı yine gergin geçti.

Meclisin birinci gündem maddesi olan Saruhan Otel önünde bulunan arsanın satışı ile ilgili teklifte sesler yükseldi.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Güzgülü, “Burası Manisa’nın değerlendirmesi gerektiğine inandığım bir yer. Burası ticari bir alandır, ticari olarak değer kazanmıştır. Bu değerli alana belediye yapacağım diye tutturmak ticaret ve ekonomi bilmemektir. Buranın satışa çıkması gerekir. Elde edilen gelirin %55’ini ilçe belediyelere dağıtılsın teklifi sunuldu. Biz bu teklifin kabul edilmesi görüşündeyiz.” dedi.

“BÜYÜKŞEHİR’İN PARASI ÇOK DEDİNİZ”

AK Parti Grup Başkanı Zülfikar Gürcan, “Geçen ay içerisinde yapmış olduğumuz basın toplantılarında ilçe belediyelerimizin sıkıntılarını dile getirdik. Gelirlerdeki kayıplara rağmen aynı personel sayısıyla çalışan ilçe belediyeleri var. Büyükşehir’in parası çok diye bir beyanınız vardı. Bu satışın %55’inin ilçe belediyelere verilmesi düşünülüyordu. Bu çerçevede %45 Büyükşehir Belediyesi payı korunuyor. İlçe belediyelere %60’ının 17 ilçeye eşit şekilde dağıtılmasını istiyoruz. Büyükşehir’in bir gelire ihtiyacı yok, ilçe belediyelerinin gelire ihtiyacı var. Ayrıca, %20 Yunusemre’ye, %20’nin ise Büyükşehir’e verilmesini öneriyoruz.” diye konuştu.

“HİZMETE PARA VERİRİZ”

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Hizmete para veririz. Getirin hizmeti, vermeyen Cengiz Ergün değil. Getirin projenizi. Sizin yaptığınız abes-i iştigal. Bu teklifi 10 aydır size sunan biziz. 11 ay geçti bu işin üzerinden.  Satılmasını istediniz, satış yetkisi getirdik, satılmaması kararını yine siz onayladınız. Satışı isteyen de istemeyen de sizsiniz. Şimdi bunu yapamazsınız. Benim teklifim burada. Sizin yaptığınız pişkinliktir. Bu kadarına pes denir. Yunusemre neden %20 pay alıyor? Yunusemre’nin ne özelliği var?” dedi.

“BEN BU YOLLARDAN GEÇTİM”

Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, “Yunusemre Belediyesi sınırları içerisinde 12 bin metrekarelik değerli bir alan. Devir Tasfiye Komisyonu tarafından Büyükşehir’e verilmiş. Başkanımızla oturduk, buranın satılmasını istediklerini söylediler. Bunları bir protokole bağlayalım dedi. Ne hikmet ise sayın Cengiz Ergün imarla ilgili kafasına göre madde ekledi. Biz de AK Parti grubu olarak buna hayır dedik. Geçen ayki mecliste protokol imzalanmadığı için satışı kabul etmiyoruz dedik. Bu arazi önemli bir arazi. Ne oluyor burada, yangından mal mı kaçırılıyor? AK Parti grubu tarafından bu satışa izin verilmemesi Manisa’ya ihanet gibi verildi. Burayı satalım diye siz getirdiniz. Bu arazi apar topar neden satılsın? Bunun cevabını Manisalılara verin. Yangından mal mı kaçırıyorsunuz siz? Şov başlatıyorsunuz. Ben bilimsel ve teknik konuşurum. Siz bu yollara girmeden ben bu yollardan geçiyordum, bu işi bana öğretmeyin.”  diye konuştu.

“MANİSA’DAN NE KAÇIRIYORSUNUZ?”

Çerçi sözlerine şöyle devam etti, “205 bin nüfuslu ilçe var, 10 bin nüfuslu ilçe var. Eşitlik her zaman adalet değildir. Biz Yunusemre ve Şehzadeler’in hakkını koruyacağız. Eğer eşitlik diyorsanız nüfus başına hesap yapın. 200 bin kişinin oturduğu yerde 10 binlik ilçeye eşit para vereceğim demek zulümdur. Manisa’dan bir şeyler kaçırıyormuşsunuz gibi aklımda şüpheler var.” dedi.

ERGÜN İLE ÇERÇİ ARASINDA ‘NAMERTSİN’ TARTIŞMASI

Bunun üzerine Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ile Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi tartışmaya girdi. Ergün, “Bildiğin bir şey varsa eğer söylemiyorsan namertsin.” dedi.  Çerçi, “Esas sen namertsin, Manisa’dan ne kaçırıyorsun?” şeklinde konuştu.

AK PARTİ’DE 3 FİRE!

Tartışmalara neden olan gündem maddesi, AK Parti grubundan 3 kişinin teklifi kabul etmesiyle onaylandı. Saruhan Otel’in önünde bulunan arsanın satışından elde edilen gelirin yüzde 55’inin 17 ilçe belediyesine eşit olarak paylaştırılması teklifi oy çokluğuyla kabul edildi. 

Oylamada MHP 34 evet, CHP 7 evet, AK Parti’den Gölmamara’dan 3 meclis üyesi evet oyu kullandı. AK Parti’den Orkun Şıktaşlı’nın gelmemesi nedeniyle 43 red oyu kullanıldı. Böylece AK Parti'den 3 fire verilmiş oldu.

ULUCAMİİ İMAR PLANI YİNE TARTIŞMALI

Manisa Büyükşehir Belediyesi Şubat Ayı Belediye Meclis Toplantısı’nda Ulucamii çevresinde yapılacak olan nazım imar planı AK Parti’nin oylarıyla reddedilmiş, bunun üzerine Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün karara itiraz etmişti. Ergün’ün itirazıyla gündem maddesi yeniden görüşüldü.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Ahmet Turgut, Ulucamii bölgesine yapılması planlanan nazım imar planıyla alakalı belediye meclis üyelerine bilgilendirici bir sunum yaptı. Turgut, Ulucamii bölgesine büyük bir park alanı ve rekreasyon alanı oluşturacaklarını ifade etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Geçen ay büyükşehir meclisinde reddedilen önerimiz, aynı konunun meclise gönderilmesi yetkisi bize verilmiştir. Bu maddeyi yeniden meclise sunduk. Siyasi oy kaygısıyla kararların arkasında duramıyorsak kimse hizmetten bahsetmesin.” dedi.

“SİZDEN DAHA FAZLA MANİSA’DA YAŞIYORUM”

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, “30 Mart ile birlikte göreve geldikten sonra üzerinde hassasiyetle durduğumuz Ulucamii bölgesinde sağlıklı bir dönüşümü gerçekleştirmek için çalışıyoruz. Kimsenin tereddüdü olmasın. Yaptığımız çalışmayı Bakanlar Kurulu görüşüyor. Bu şartlar Manisa’ya yakışmıyor. Rutubetten içeri girilmeyen evlerde insanlar yaşamıyor. Bu gidişata dur demek zorundayız. Biz orada uygun olan zeminlerde yerinde dönüşüm, uygun olmayan yerlerde de rezerv alanında yapılacak dönüşüm için uğralıyoruz. Bu olursa insanlar mağdur olmayacak ve seyir alanları ile rekreasyon alanları yapılacak. Siz hiç merak etmeyin başkanım, biz buradaki insanları sefalet içerisinde yaşamaya bırakmayız. Ben bu şehirde sizden daha fazla yaşıyorum, yaşamaya da devam edeceğim.” diye konuştu.

“YAŞIN KADAR KONUŞ”

Ergün, Çelik’in sözleri üzerine, “Bu ‘Başkan Çeşme’de tatilde’ propagandasını yapmayın. Ben bu işle 6 yıldır uğraşıyorum. Siz daha dünkü çocuklar buradasınız. Yaşın kadar konuş. Kaç yıldır Manisa’da yaşıyorsun? İki seçim aldık hala aynı propagandayı yapıyorsunuz. Benim evimi Manisa’da yaşayan herkes bilir. Siz Bakanlığa sunduğunuz bu taslağı ne zaman bize söylediniz? Ne zaman bize bilgi verdiniz?” şeklinde konuştu.

Ulucamii bölgesinde yapılması planlanan nazım imar planı oy çokluğuyla reddedildi.

ERGÜN’DEN GÜRCAN’A, “BU DA SANA KAPAK OLUR KAPAK”

Nazım imar planının reddi ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ile AK Parti Grup Başkanı Zülfikar Gürcan arasında gerginlik yaşandı. Ergün, “Bir borçlanma yetkisi verdiniz ağzınıza doladınız. Bundan sonra televizyon programlarına çıkıp ‘Başkan ne istedi de vermedik’ demeyin.” dedi.

Gürcan, “1 yıldır ihale yapamıyorsunuz, bir de bize laf ediyorsunuz. Biz laf değil, icraat yapıyoruz. Siz ihale yapamadığınız için borçlanma yetkisi yeniden verildi.” diye konuştu.

Başkan Ergün bunun üzerine, “Manisa’nın yeni çöp katı atık ihalesi yapılacak. Geçtiğimiz hafta 11 ilçemizin atık su arıtmalarının işletme ihalesi de 6 Mart’ta yapıldı. Bu sana kapak olur inşallah, kapak.” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
FG - 3 yıl önce
sayın çelik, cengiz ergün sizden az yaşıyor bu şehirde ama sizden fazla iş yapıyor..
Avatar
FG - 3 yıl önce
ey manisa halkı siz bunlara oy veriyorsunuz işte akp grubunun yaptıkları ortada;, ulu cami etrafı yeşil alan yapılmak,park yapılmak için kamulaştırılıyor, siz reddediyorsunuz oraların gecekondu olmasını istiyorsunuz size hep bitap edecek insanlar istiyorsunuz. 4 senedir tarihi bedesteni restore etmek için cengiz ergün defalarca başvurdu hep olumsuz hep red ama ne hikmetse şehzadeleri akp alınca birden restore edildi medyaya 1 ay yayınlandı koçlar kesildi. kordelalı açılışlar yapıldı. siz böyle yaptıkça akpye olan nefretin gün ve gün artıyor...
Avatar
Mehmet Nardin - 3 yıl önce
Ey cengiz ergün hizmet yapmaya niyetin yok. hep bahane üretiyorsun. şehzadeler ve yunusemre belediyesinin yaptığı hizmetleri kıskanıyorsun. bu her halinden belli oluyor. 7 haziranda mhp de sende boyunun ölçüsünü alacaksın
Avatar
murat yavaş - 3 yıl önce

sn çerçi elim kırılsayd size oy vermeseydım sızn engllerınız yuzunden şehirde imar yok 90 m2 hıç bır özelliği olmayan ev 200bin tl olmus ben bu evi nasıl alrım fazla mesa ile 1800 tl aylığım var toki dedınız sehrın 15 km otesı cıkdı bıze ıcraat yapın sn cerci


Avatar
imar sorunu - 3 yıl önce

Manisanın en büyük sorunu imar. imar planı iptal edileli yıllar oldu. halen yeni imar planı yok. cengiz ergün en erken 3 yılda çıkar diyor, belediye meclisi böyle oldukça 5 yılda da çıkmaz, 1 milyon TL ye ev satılıyor manisa da farkındamısınız, baraka tarzı bir ev bile almaya kalksanız 150.000 TL. Bu işten her zamanki gibi müteahhitler kazanıyor, manisanın yarısı asgari ücretle yaşıyor insanlar ev alamıyor, ev kiraları asgari ücretten yüksek, belediye meclisi oy kavgasına düşmüş, hepsi zengin olduğu için kimsenin umrunda değil. akp manisa da bu belediye meclisi üyeleri yüzünden çok oy kaybedecek, derhal kendilerine çeki düzen vermeleri gerekiyor


Avatar
ferhat - 3 yıl önce
arkadaşlar siz nerede yaşıyosunuz .cengiz ergün'ün bu 6 yıldır manisa'ya imar vermemesini ak partiye mal etmeyin.geçen sene 9 mahalleye oy sandığını cengiz kurdu.siz arsanızı verinde blok nizam yapayım size 1 veya 2 daire vereyim diye kaç katlı yapacam dedi biliyormusunuz 12 kat.şimdi partizanlığı bırakalım bir köşeye manisa'daki orada yaşayan biri olarak soruyorum size 200 metre kare 2 katlı eviniz var 12 kata kaç daire karşılığı mütahite verirsiniz? manisa'da imar verilmediği için mütahitler muradiye'ye,saruhanlı'ya turgutlu'ya vs.yerlere gitti bu geçtiğimiz 5 senede manisa'da villa tarzı yapı haricinde kaç bina yapıldı konut olarak? ha yapılıyor abi diyeceksiniz; o yapılanlarda '' afet dönüşüm yasası''ndaki riskli yapıların yıkılıp yerine yapılması.malesef onda da cengiz ergün parmağı var.eski yapılarda balkon çıkmaları vardı,şimdi yok 200 metrekarelik ev düştü 150 metrekareye 5 sene boyunca balkon çıkmalarına izin verdi seçiminden sonra onuda kaldırdı.ali cengiz oyununa gelmeyin