AFGAN AİLE YAŞAMINI SOKAKLARDA SÜRDÜRÜYOR

İran üzerinden Türkiye’ye gelen Afgan aile Birleşmiş Milletler tarafından Manisa’ya gönderildi. Kendilerine kalacak yer gösterilmeden Manisa’ya gelen 3 kişilik Afgan aile, Fatih Parkında sabahladı. Ailenin parkta sabahladığını öğrenen İHH gönüllüsü Halil Uysal aileye kalacak bir yer bulabilmek için girişimlere başladı.

AFGAN AİLE YAŞAMINI SOKAKLARDA SÜRDÜRÜYOR


Türkiye’ye İran üzerinden Afganistan’dan mülteci olarak gelen Said Ebrahim Hosseini (31), eşi Maryam Hosseini (21) ve çocukları Said Mohammad Tahir Hosseini Birleşmiş Milletler tarafından kendilerine yer gösterilmeden Manisa’ya gönderildi. Kalacak yerleri olmadığı için Manisa Fatih Parkında sabahlayan Hosseini ailesine, İHH Manisa gönüllüsü Halil Uysal sahip çıktı. İki yıl önce Afganistan’daki iç savaş nedeniyle daha iyi bir hayat yaşayabilmek için memleketlerinden İran’a kaçan Hosseini ailesi İran’da doğan çocukları bir buçuk yaşındaki Said Mohammad Tahir Hosseini ile birlikte kaçak yolla Türkiye’ye sığındı. Burada Birleşmiş Milletlere başvuran aile Ankara’dan Manisa’ya gönderildi. Birleşmiş Milletler tarafından Manisa’ya gönderilen aile kalacak yerleri olmadığı için Fatih Parkında yanlarında getirdikleri birkaç parça eşya ile sabahladı. 
Manisa’da başka bir Afgan ailenin vasıtasıyla İHH Manisa Gönüllüsü Halil Uysal’a ulaşan aile kendilerine sahip çıkılmasını istedi.
Son yıllarda Türkiye’nin mülteci akınına uğradığını anlatan İHH gönüllüsü Halil Uysal da şöyle konuştu: “Bu ailemiz Afganistan’dan İran’a gelmiş. İran’dan kaçak olarak Türkiye’ye gelmiş ve burada Birleşmiş Milletler’e başvurarak, Manisa’ya gönderilmişler. Manisa’ya geldiklerinde bir tanıdıkları vasıtasıyla bizi aradılar fakat şimdi bu ailenin evi yok. Evi nasıl bulacağız, nereye yerleştireceğiz? Bir çocuğu var." Şimdiye kadar Suriyeli, Afgan ve Iraklı yaklaşık 150 aileye ev bulduklarını anlatan Uysal, şunları söyledi: "İş bulmaya çalıştık. Bu aileler için belediyemize ve valiliğimize daha önce gelen ailelerin ilk kalacakları yer olarak kullanmak üzere bize iki katlı bir ev tahsis edilmesini istemiştik. Bu gelen insanların kalacak yerleri yok. Çünkü her hafta 3-4 aile Manisa’ya geliyor. Geldiklerinde ilk aradıkları da biz oluyoruz. Benim kendi evimde bile Suriyeli ve Afganistanlı aileler kalıyor. Biz belediyemiz ve valiliğimizden istiyoruz ki gelen mültecilere geçici olarak ilk geldiklerinde sokakta kalmamaları için iki katlı iki daireli bir ev tahsis etmelerini istiyoruz çünkü biz sahip çıkmazsak bu aile burada kalacak. Bunlar çocuklarıyla geliyor. Şimdiki ailenin bir çocuğu var ama bazılarının 4-5 çocuğu var çok zor durumda kalıyorlar. Bunların sokakta kalması bunların bu şekilde sefil durumda kalması Manisa’nın büyük bir ayıbı. Bunlar bizim mültecilerimiz, kardeşlerimiz, din kardeşlerimiz. Biz, bunlara elimizi uzatmalıyız. Şimdiye kadar 150-200’e yakın aileye yardımda bulunduk. Ciddi anlamda imkanlarımızı zorlayarak şimdiye kadar geldik. Bundan sonra da Manisalı hayırseverlerimizin, valiliğimizin, belediyelerimizden bunlar ilk geldiğinde geçici kalabilecekleri iki katlı bir yer istiyoruz. Bunu sağlamaları takdirde bu parkta kalma, sokakta kalma gibi mültecilerin böyle sorunları olmayacak.” 
Birleşmiş Milletler ve devletin mülteciler için şimdiye kadar bir şey yapmadığını sadece 3 ayda bir aile başına 200 TL maaş verdiklerini anlatan Uysal, “3 aylık 200 TL veriliyor. O da aylık aile başına 70 lira demek” şeklinde konuştu.
Aile ile görüşen Uysal aileyi şimdilik geçici olarak başka bir mülteci ailenin yanına yerleştireceklerini anlatarak, mülteci ailelerin tek başlarına kalmalarının imkansız olduğunu ve bu şekilde birkaç aileyi bir eve yerleştirerek yardımcı olmaya çalıştıklarını söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.